Reklama

Biznes

Samorząd Województwa Podkarpackiego ma 25 lat. Sesja w zamku w Łańcucie

Aneta Gieroń
Dodano: 28.05.2024
  • 25 lat Samorządu Województwa Podkarpackiego. Fot. Anna Magda/Podkarpacki Urząd Marszałkowski
25 lat Samorządu Województwa Podkarpackiego. Fot. Anna Magda/Podkarpacki Urząd Marszałkowski
Share
Udostępnij

Dokładnie 25 lat temu powstało województwo podkarpackie, które powstało ze scalenia ziem województw: rzeszowskiego, przemyskiego oraz części krośnieńskiego, tarnobrzeskiego i tarnowskiego. Pierwszym marszałkiem został Bogdan Rzońca, a przez 25 lat Podkarpacie doczekało się 5 marszałków. W kolejnych latach byli to: Leszek Deptuła, Zygmunt Cholewiński, Mirosław Karapyta i absolutny rekordzista, Władysław Ortyl, który marszałkiem województwa jest już 11 lat.  W poniedziałek w Muzeum-Zamku w Łańcucie w Dniu Samorządu Terytorialnego  odbyła się uroczysta sesja sejmiku wojewódzkiego podkarpackiego. Odznaką „Zasłużony dla Województwa Podkarpackiego” wyróżniony został Mieczysław Janowski, w przeszłości prezydent Rzeszowa, senator i poseł do Parlamentu Europejskiego.

Przez 25 lat samorządu województwa, dwie dekady przypadły na naszą obecność w Unii Europejskiej. W tym czasie Podkarpacie skorzystało z 18 tys. projektów, a do regionu spłynęło ponad 52 mld zł.

Od lewej: Jerzy Borcz, Teresa Kubas-Hul, Władysław Ortyl. Fot. Tadeusz Poźniak

W historycznej, rocznicowej sesji wzięli udział: podkarpaccy parlamentarzyści, europosłowie, duchowieństwo oraz samorządowcy z całego Podkarpacia. Obecna była konsul generalna Republiki Słowackiej, wojewoda podkarpacki Teresa Kubas-Hul, delegacje z regionów partnerskich ze Słowacji i Chorwacji oraz wicemarszałek województwa małopolskiego Łukasz Smółka.

Początki samorządu województwa podkarpackiego

– To były obowiązki, to były zaszczyty, to były też wyzwania, ale także swoista przygoda. Wielu rzeczy nie wiedzieliśmy, wiele rzeczy odkrywaliśmy, musieliśmy się nauczyć – wspominał początki samorządu Władysław Ortyl, marszałek województwa.

Marszałek przypomniał, że początki samorządu to był też czas ustaleń na poziomie herbu, flagi i sztandaru, czas budowania tożsamości oraz działań związanych z integracją nowego województwa. Mówiąc o sukcesach z ostatnich 25 lat samorządu, nawiązał do powstania Uniwersytetu Rzeszowskiego, rozwoju Politechniki Rzeszowskiej, rozbudowy Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka, powstania Podkarpackiego Parku Naukowo-Technologicznego, Centrum Wystawienniczo-Kongresowego oraz infrastruktury drogowej.  

Marszałek podkreślił, że wszystkie te przemiany nie byłyby możliwe bez pracowitości i kreatywności mieszkańców.

Co się wydarzyło na Podkarpaciu przez ostatnich 25 lat

– Ten rok obfituje w piękne jubileusze. 25 lat Polski w NATO i 20 lat w Unii Europejskiej. A także ćwierć wieku samorządu województwa. Przez te 25 lat przeszliśmy ogromną metamorfozę. Staliśmy się otwarci na innowacje, a jednocześnie, co warte jest podkreślenia, zachowując i pielęgnując swoje dziedzictwo, wartości, tradycje i kulturę – mówiła Teresa Kubas-Hul, wojewoda podkarpacka, w przeszłości przez 12 lat radna, a w IV kadencji przewodnicząca sejmiku województwa podkarpackiego.  Wojewoda przekazała też marszałkowi i przewodniczącemu sejmiku pamiątkowy grawerton.

W trakcie sesji  wręczono również odznaczenia państwowe. Złotym Krzyżem Zasługi zostali uhonorowani: Zygmunt Nowak za zasługi w działalności społecznej i samorządowej oraz Barbara Rogowska, dyrektor szpitala wojewódzkiego w Rzeszowie za zasługi na rzecz rozwoju medycyny i ochrony zdrowia. Srebrnym Krzyżem Zasługi odznaczona została Barbara Stawarz, dyrektor szpitala wojewódzkiego w Przemyślu, za działalność na rzecz rozwoju medycyny i ochrony zdrowia.

Wcześniej odznaczeniami państwowymi w Warszawie uhonorowani zostali: marszałek Władysław Ortyl – Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Ewa Draus – była wicemarszałek wieloletnia radna i Janina Jastrząb – była, wieloletnia skarbnik województwa otrzymały Złote Krzyże Zasługi. Stanisław Kruczek, były członek zarządu i wieloletni radny – Srebrny Krzyż Zasługi.

Od lewej: Władysław Ortyl, Mieczysław Janowski, Czesław Łączak, Jerzy Borcz. Fot. Tadeusz Poźniak

 Tytułem  „Zasłużony dla Województwa Podkarpackiego” uhonorowany też Mieczysław Janowski, na cześć którego laudację wygłosił Władysław Ortyl.

– Honorujemy człowieka zaangażowanego w sprawy regionalnej Małej Ojczyzny oraz Polski. Samorządowca, przez wiele lat pełniącego zaszczytne funkcje publiczne: prezydenta Rzeszowa, radnego miasta Rzeszowa, Senatora RP oraz posła do Parlamentu Europejskiego – wyliczał Ortyl.

Mieczysław Janowski, dziękując za wyróżnienie, przypomniał osoby, które w Sejmie i Senacie pracowały nad zmianami, dzięki którym narodziła się Polska samorządowa. Apelował o pamięć o poprzednich pokoleniach i oddaną służbę na rzecz regionu i kraju.

– Żebyśmy umieli służyć temu, co dobre, co prawdziwe, a to wszystko będzie piękne. Służmy naszej Małej Ojczyźnie – stwierdził Mieczysław Janowski.

Patronami województwa podkarpackiego została Błogosławiona Rodzina Ulmów

W trakcie sesji przewodniczący sejmiku, Jerzy Borcz ogłosił, że Kongregacja Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów wyraziła zgodę, aby patronami województwa podkarpackiego została Błogosławiona Rodzina Ulmów. Na koniec zaś uroczystej sesji marszałek Władysław Ortyl wzniósł toast za pomyślność regionu i jego mieszkańców.

Z recitalem „Ordonka – jeśli kochasz mnie” wystąpiła Mariola Łabno-Flaumenhaft, aktorka Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie, a wszyscy goście zapozowali do pamiątkowego zdjęcia na tle zamku w Łańcucie.

Fotografie Tadeusz Poźniak

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy