Reklama

Biznes

Rodzina Ulmów patronem województwa podkarpackiego

Aneta Gieroń, PAP
Dodano: 08.07.2024
Relikwie bł. Rodziny Ulmów podczas mszy świętej, przed otwarciem wystawy "Błogosławieni Ulmowie z Markowej", 4 bm. w Katedrze Oliwskiej w Gdańsku. Organizatorem wydarzenia, towarzyszącego peregrynacji relikwii błogosławionej rodziny Ulmów, jest gdański oddział Instytut Pamięci Narodowej. Fot. PAP/Andrzej Jackowski
Relikwie bł. Rodziny Ulmów podczas mszy świętej, przed otwarciem wystawy "Błogosławieni Ulmowie z Markowej", 4 bm. w Katedrze Oliwskiej w Gdańsku. Organizatorem wydarzenia, towarzyszącego peregrynacji relikwii błogosławionej rodziny Ulmów, jest gdański oddział Instytut Pamięci Narodowej. Fot. PAP/Andrzej Jackowski
Share
Udostępnij

Błogosławieni Józef i Wiktoria Ulmowie oraz ich dzieci zostali patronami województwa podkarpackiego. Tak zdecydowali radni sejmiku województwa podkarpackiego na niedzielnej, uroczystej sesji w Muzeum-Zamku w Łańcucie.

Przed rozpoczęciem sesji odczytany został list prezydenta RP Andrzeja Dudy, który przypomniał, że 10 miesięcy temu odbyła się beatyfikacja rodziny Ulmów. Duda w liście podkreślił, że męczeńska śmierć Ulmów niesie wielkie, uniwersalne przesłanie wiary i człowieczeństwa. “Dlatego z głęboką satysfakcją przyjąłem decyzję Stolicy Apostolskiej dla prośby społeczności tego regionu, by rodzinę Ulmów uznać za patronów województwa podkarpackiego” – napisał prezydent.

Mieszkańcy tej ziemi od pokoleń służą Bogu i ojczyźnie

W ocenie Dudy, przyjęcie Ulmów za patronów to także opowiedzenie się za takimi wartościami, które kształtowały historię i tożsamość regionu. “Mieszkańcy tej ziemi od pokoleń służą Bogu i ojczyźnie (…) Tutaj zawsze trwała polskość równa i nieugięta, a zarazem przyjazna dla innych, gościnna i otwarta na dialog” – podkreślił prezydent.

– Postawa rodziny Ulmów wpisuje się od lat w zasady naszego regionu, którym hołdują mieszkańcy regionu – mówił Władysław Ortyl, marszałek województwa. – Postępowi, empatyczni, dbający o rodzinę i wspólnotę, a przede wszystkim wierni Bogu, tacy byli Ulmowie. Od dzisiaj są naszymi patronami, to wielki zaszczyt. Od dziś musimy postępować tak, żeby rodzina Ulmów była z nas dumna.

W uroczystości brała też udział Teresa Kubas-Hul, wojewoda podkarpacka.

– Nie zważając na ogromne ryzyko wielu Polaków w poczuciu ludzkiej solidarności ratowało swoich żydowskich sąsiadów. Niosąc im pomoc stawali się cichymi bohaterami. Jednym z tych cichych bohaterów była rodzina Ulmów” – dodała. Kierowali się poczuciem moralnego obowiązku i człowieczeństwem.

Zdaniem wojewody, rodzina Ulmów jest symbolem niezwykłej siły ducha, godności, miłości i poświęcenia.

Metropolita przemyski abp Adam Szal podziękował stowarzyszeniom katolickim, że podjęli inicjatywę ustanowienia rodziny Ulmów patronami województwa.

W 1935 r. w kościele w Markowej Ulmowie wzięli ślub

– Rodzina Ulmów jest wzorem dla rodzin. Na licznych zdjęciach Ulmów widać, że dzieci były skromnie ubrane, ale były szczęśliwe, bo rodzice mieli dla nich czas. Sadzę, że to przekaz, abyśmy wspierali rodziny. Proszę panią wojewodę, pana marszałka, abyśmy zwrócili uwagę na rodziny naszego Podkarpacia – mówił abp Szal.

Hierarcha przypomniał, że w niedzielę po raz pierwszy w Kościele  obchodzone jest liturgiczne wspomnienie rodziny Ulmów. W tym dniu, 7 lipca 1935 r. w kościele w Markowej Ulmowie wzięli ślub.

„Samarytanie z Markowej są symbolem bezinteresownej miłości do drugiego człowieka, a ich beatyfikacja jeszcze bardziej podkreśliła fakt, iż są w życiu wartości, które nadają mu pełny wymiar człowieczeństwa. Samorząd województwa podkarpackiego był jedną z pierwszych instytucji, które rozpoczęły proces przywracania pamięci i należytego miejsca w historii rodzinie Ulmów i wielu innych Polaków, którzy podczas wojny wykazali się podobnie heroiczną postawą” – znalazło się w przyjętym przez radnych stanowisku.

Józef i Wiktoria Ulmowie i ich siedmioro dzieci zostali zamordowani przez Niemców 24 marca 1944 r. Niemcy zabili też Żydów ukrywanych przez Ulmów. W masakrze zginęło wówczas 16 osób. W 1995 r. Wiktoria i Józef Ulmowie zostali pośmiertnie uhonorowani przez izraelski Instytut Jad Waszem tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. Beatyfikacja rodziny odbyła się 10 września 2023 r. w Markowej.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy