W Rzeszowie powstało Przedstawicielstwo Rady ds. współpracy z Ukrainą na Podkarpaciu – to pierwsze w Polsce Przedstawicielstwo Rady ds. współpracy z Ukrainą powołanej 5 kwietnia przez premiera Donalda Tuska. Przewodniczącym Rady został Paweł Kowal, poseł Koalicji Obywatelskiej z Rzeszowa i przewodniczący sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych. Powstanie Przedstawicielstwa ogłosili w sobotę: Paweł Kowal; Teresa Kubas-Hul, wojewoda podkarpacka oraz Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa. Przedstawicielstwo będzie odpowiadać za obsługę merytoryczną Rady i wsparcie zagranicznych wizyt pełnomocników z innych krajów.
Do zadań Rady powołanej na początku kwietnia należy m.in. koordynowanie polskich działań na rzecz odbudowy Ukrainy i zapewnienie jak największego udziału polskich przedsiębiorstw w powojennej rekonstrukcji tego kraju. Rada będzie współpracować z Grupą G7, Komisją Europejską, władzami Ukrainy i właściwymi odpowiednikami do spraw odbudowy z innych krajów.
Podkarpacie, Rzeszów i port lotniczy w Jasionce hubem dla Ukrainy
– Utworzenie Przedstawicielstwa Rady ds. współpracy z Ukrainą na Podkarpaciu w Biurze Wojewody Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego to bardzo ważne wydarzenie. Nasze województwo od początku wojny najaktywniej uczestniczy w organizacji pomocy obywatelom Ukrainy. Podkarpacie, Rzeszów i port lotniczy w Jasionce stały się hubem i sercem międzynarodowej pomocy. Jestem przekonana, że dzięki uruchomieniu Przedstawicielstwa, który będzie ściśle współpracować z przewodniczącym Rady, Pawłem Kowalem, wspomożemy Ukrainę w odbudowie ich kraju. W Rzeszowie powinny zapadać istotne decyzje w tej kwestii i to nasze miasto oraz region powinny odgrywać wiodącą rolę w koordynacji procesu odbudowy Ukrainy. To ogromna szansa dla lokalnych firm, by odegrać w tym procesie znaczącą rolę – mówiła Teresa Kubas-Hul, wojewoda podkarpacka.
Pierwsze w Polsce Przedstawicielstwo Rady ds. współpracy z Ukrainą
– To oczywiste, że właśnie w Rzeszowie po raz pierwszy publicznie mówimy o powstaniu Rady ds. współpracy z Ukrainą. Podkarpacie odgrywa kluczową rolę w podtrzymywaniu wysiłku wojennego Ukrainy w walce z Rosją i jest bramą do handlu z Ukrainą, na którym zyskują tysiące polskich przedsiębiorców. Działamy już teraz, nie patrzymy na koniec wojny, a podkarpackie przedstawicielstwo stanie się jedną z wizytówek Polski, bo to właśnie przez Rzeszów na Ukrainę jedzie większość osób zaangażowanych we wsparcie tego kraju – dodał Paweł Kowal, przewodniczący Rady ds. współpracy z Ukrainą.
Kluczowa rola Rzeszowa w niesieniu pomocy Ukrainie
– Rzeszów od początku wojny w Ukrainie pełni kluczową rolę w niesieniu pomocy naszym sąsiadom. Do tej pory była to przede wszystkim pomoc humanitarna i militarna. W przyszłości ma się to zmienić w rozległe wsparcie gospodarcze. Jesteśmy do tego przygotowani. Od lat utrzymujemy bliskie kontakty z wieloma ukraińskimi miastami. Polskie i zagraniczne firmy, z których wiele ma swoje zakłady i biura w Rzeszowie, są gotowe i zainteresowane współpracą z partnerami z Ukrainy i pomocą w odbudowie tego kraju – stwierdził Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.