Reklama

Biznes

Europa Karpat znów łączy 

Autor tekstu Aleksandra Gorzelak – Nieduży / Biuro prasowe UMWP
Dodano: 31.03.2025
Autor zdjęć Paweł Podgórski Biuro prasowe UMWP
Share
Udostępnij

O tym, co czeka Europę Środkową w najbliższych dekadach, o przyszłości Unii Europejskiej, wyzwaniach geopolityki, Ukrainie w kontekście przyszłej transformacji i odbudowy oraz drodze, jaką mieszkańcy Europa Środkowej musieli pokonać, by zdobyć wolność i demokrację – to główne zagadnienia debat, które toczą się podczas konferencji „Europa Karpat” w Przemyślu. Przez trzy dni gród nad Sanem będzie gościł polskich i zagranicznych parlamentarzystów, samorządowców, naukowców,  przedstawicieli instytucji doradczych oraz think tanków. 

Hasło całej inicjatywy brzmi „Karpaty – góry, które łączą” i takie właśnie jest założenie spotkań, które odbywają w ramach tej inicjatywy. Europa Karpat jest cyklem międzynarodowych konferencji a także forum dialogu, na którym spotykają się przedstawiciele krajów, na których terytorium znajdują się Karpaty oraz państw z nimi sąsiadujących. Gospodarzem wydarzenia w Przemyślu jest poseł na Sejm RP Marek Kuchciński, który jest inicjatorem cyklicznych spotkań Europa Karpat, poświęconych sprawom kluczowym dla terenów karpackich. 

Podczas wydarzenia samorząd województwa reprezentują marszałek województwa Władysław Ortyl i wicemarszałek Piotr Pilch. 

Częścią obrad był panel poświęcony sprawom Ukrainy, tym razem w kontekście przyszłości naszych sąsiadów już po zakończeniu wojny. Politycy, naukowcy, eksperci dyskutowali o tym, jak wesprzeć przyszłe starania Ukrainy w zbudowaniu kompetencji oraz stworzeniu systemu i struktur, które w przyszłości pozwoliłyby w osiągnięciu członkostwa w strukturach euroatlantyckich – Unii Europejskiej oraz NATO. Uczestnikiem tego panelu był wicemarszałek Piotr Pilch. 

Podczas panelu poświęconego przyszłości Unii Europejskiej, w którym udział wzięli posłowie do Parlamentu Europejskiego reprezentujący Polskę, Słowenię, Rumunię, Grecję, Węgry oraz Portugalię,  a którego moderatorem był europoseł Bogda Rzońca mówiono o zmianach w UE na przestrzeni dekad, jej centralizacji oraz wizji współpracy ze Stanami Zjednoczonymi. 

Z kolei w części poświęconej przyszłości Europy Środkowej dyskutowano o przyszłości Grupy Wyszehradzkiej, inicjatyw: Trójmorza oraz Europy Karpat w kontekście współczesnych wyzwań politycznych. 

Czytaj także:

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy