Reklama

Biznes

40 tysięcy osób na studiach w Rzeszowie. Inauguracja na UR w maseczkach

Alina Bosak
Dodano: 01.10.2020
51754_inauguracja
Share
Udostępnij
Z niemal 17 tys. studentami na studiach dziennych i zaocznych Uniwersytet Rzeszowski uroczyście inaugurował w czwartek, 1 października, rok akademicki 2020/2021. Na auli było mniej osób niż w latach poprzednich, a uroczystość transmitowano w internecie. To nowa „normalność”, w której uczą się też funkcjonować szkoły wyższe i ponad 40-tysięczna studencka brać Rzeszowa. Inauguracje na Politechnice Rzeszowskiej i niepublicznych uczelniach w mieście odbędą się za kilka dni i mogą być jeszcze bardziej wirtualne, jeśli stolica Podkarpacia trafi do strefy żółtej i w nowe sanitarne obostrzenia związane z epidemią COVID-19. 
 
1 października rozpoczyna się rok akademicki na wszystkich uczelniach w kraju. Uroczyste inauguracje nie wszędzie jednak odbywają się w tym samym dniu. Uniwersytet Rzeszowski, największa podkarpacka uczelnia, zaprosiła na nią już w czwartek, 1 października. W roku akademickim 2020/2021 podkarpacka wszechnica świętuje 20-lecie przemianowania Wyższej Szkoły Pedagogicznej na Uniwersytet Rzeszowski. 
 
– Jest to jednocześnie pierwszy rok kadencji władz uczelni wybranych na lata 2020-2024 – podkreślił w przemówieniu inauguracyjnym prof. dr hab. Sylwester Czopek, rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego. – Trudno nie zaakcentować także aktualnej sytuacji zmagania się całego świata z koronowirusową  pandemią. Wystarczy spojrzenie na naszą aulę z wieloma pustymi miejscami, na nasze twarze ukryte za maseczkami. Wynika to oczywiście z obowiązujących przepisów sanitarnych. Mamy już za sobą doświadczenia poprzedniego semestru, w którym wymuszona zdalna forma kształcenia zostawiła studentów w domach, powodując całkowite opustoszenie pomieszczeń dydaktycznych, laboratoriów i pracowni.  Przerażający był widok i cisza pustych korytarzy. To jedno z bardziej przejmujących doświadczeń.
 
 
Fot. Michał Święcicki/UR
 
Po reformie przeprowadzonej przez byłego ministra nauki i szkolnictwa wyższego Jarosława Gowina, UR wchodzi w nowy rok akademicki w zmienionej strukturze i w nowych realiach prawno-organizacyjnych. Na uczelni nie ma już wydziałów, ale cztery kolegia: Kolegium Nauk Humanistycznych, Kolegium Nauk Medycznych, Kolegium Nauk Przyrodniczych, Kolegium Nauk Społecznych. W przemówieniu rektor dodał, że inaczej już postrzega się tradycyjną uniwersytecką triadę  (badania – wychowanie – nauczanie). – W zmieniającej się coraz szybciej współczesności mówi się o Uniwersytecie otwartym,  nowoczesnym, a nawet „jeszcze bardziej nowoczesnym”, uniwersytecie doskonałości, w szerszym pojęciu również o kulturze doskonałości, uniwersytecie jako zintegrowanym przedsiębiorstwie, a nawet rodzaju korporacji, „Uniwersytet nie jest jak gdyby korporacją, ale jest nią naprawdę” – powiedział prof. Czopek. – Nasz Uniwersytet to blisko 20 tysięczna zbiorowość.  Jesteśmy coraz częściej zmuszani, chcąc czy nie chcąc, do zmierzenia się ze wzrastającą konkurencyjnością, której musimy sprostać. W poprzednich latach akcentowaliśmy szczególnie dwa podstawowe pojęcia – autonomię i akademickość. Są one ważne także dziś. Autonomia ma się dobrze, a akademickość coraz lepiej. Na kolejne lata ważne będzie jednak inne słowo-klucz. Jest nim doskonałość.  
 
Podczas inauguracji reprezentanci młodzieży akademickiej rozpoczynającej I rok studiów złożyli ślubowanie w imieniu kolegów i zostali przyjęci w poczet studentów UR. Podczas inauguracji wręczono również odznaczenia i nagrody. Laur Naukowy UR honorujący osobę o najważniejszych osiągnięciach naukowych w ciągu ostatnich 4 lat otrzymał dr hab. Józef Cebulski, prof. UR z Kolegium Nauk Przyrodniczych. Laur Dydaktyczny UR honorujący osobę o najważniejszych osiągnięciach dydaktycznych w ostatnim roku otrzymał prof. David Aebisher z Kolegium Nauk Medycznych. Kolejnym przyznawanym podczas inauguracji wyróżnieniem jest „Lider Uniwersytetu Rzeszowskiego”, za rok 2019 nagrody otrzymali: w obszarze nauk humanistycznych i społecznych – dr hab. Krzysztof Nycz, prof. UR z Kolegium Nauk Humanistycznych; w obszarze nauk ścisłych, przyrodniczych, technicznych i rolniczych – dr hab. Inż. Maciej Balawejder, prof. UR z Kolegium Nauk Przyrodniczych; w obszarze nauk medycznych, o zdrowiu i kulturze fizycznej – dr hab. n. med. Mirosław Markiewicz, prof. UR z Kolegium Nauk Medycznych; w obszarze sztuki – dr hab. Jadwiga Sawicka, prof. UR z Kolegium Nauk Humanistycznych.
 
Laur Rektora Uniwersytetu Rzeszowskiego za rok 2019/2020, dla najlepszego absolwenta otrzymała mgr Katarzyna Tereszkiewicz z Kolegium Nauk Humanistycznych, Instytut Sztuk Pięknych. Wręczono również Medale Wielkie Uniwersytetu Rzeszowskiego. Otrzymali je: prof. dr Iris Pigeot-Kübler i prof. dr Wolfgang Ahrens. 
 
Inauguracja jest również okazją do wręczenia odznaczeń państwowych i resortowych. Wręczała je wojewoda podkarpacki dr Ewa Leniart. Wśród uhonorowanych znalazła się profesor Jadwiga Sawicka z Instytutu Sztuki – otrzymała Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Zasłużony Kulturze Gloria Artis. 
 
Wykład inauguracyjny pt. „Rzecz o ambrozji” wygłosiła prof. dr hab. Idalia Kasprzyk – prorektor ds. Kolegium Nauk Przyrodniczych.
 
 
Fot. Michał Święcicki/UR
 
Kiedy uroczyste inauguracje na innych rzeszowskich uczelniach?
 
W Rzeszowie w roku akademickim 2020/2021 we wszystkich uczelniach będzie studiować ok. 41 tys. osób. Niemal 17 tys. w Uniwersytecie Rzeszowskim, 12 tys. na Politechnice Rzeszowskiej i po ok. 6 tys. w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania oraz WSPiA Rzeszowskiej Szkole Wyższej. 
 
Wyłącznie na platformie internetowej odbędzie się inauguracja roku akademickiego w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Uczelnia zaprasza na nią w środę, 7 października, na godz. 11. Inauguracja będzie realizowana w dwóch wersjach językowych: po polsku oraz po angielsku. – Część oficjalną uroczystości rozpocznie przemówienie rektora dra Wergiliusza Gołąbka, a po nim zaprezentowany zostanie film podsumowujący miniony rok akademicki. Najważniejszym punktem programu będzie przyjęcie studentów ścieżek polsko- i angielskojęzycznych oraz uczestników seminarium doktoranckiego do wspólnoty akademickiej WSIiZ. W czasie uroczystości nie zabraknie też wyróżnień, podziękowań i gratulacji. Wykład inauguracyjny pt. „Ekonomia w 2020 roku – czy powinniśmy napisać podręczniki na nowo?” wygłosi dr hab. Robert Pater, prof. WSIiZ.
 
Na żywo i przez internet planowana jest jubileuszowa 70. inauguracja roku akademickiego na Politechnice Rzeszowskiej. Termin: 9 października br., o godz. 11.00. Uroczystość odbędzie się w auli V-1 Regionalnego Centrum Dydaktyczno-Konferencyjnego i Biblioteczno-Administracyjnego. – Inauguracja odbędzie się w największej auli wykładowej w województwie podkarpackim, ale ograniczenia sanitarne powodują, że prawdopodobnie stacjonarnie w Inauguracji będzie mogło brać udział około 150-200 osób w części audytoryjnej oraz około 100 członków Senatu PRz, którzy będą w odstępach około 1-1,5 metra na scenie w auli V-1. Ze względu na bezpieczeństwo uczestników inauguracji, Akademicki Chór Politechniki Rzeszowskiej nie wystąpi na auli. Hymnu państwowego, Gaudeamus igitur i Gaude Mater Polonia uczestnicy inauguracji wysłuchają z ekranu i głośników. Całe wydarzenie będzie transmitowane m.in. na kanale YouTube i na stronie Facebook Politechniki. – Podczas przemówień naszych gości planowane jest połączenie on-line z dr Anną Budzanowską – podsekretarzem stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Wykład inauguracyjny „Uczelnia wobec wyzwań przyszłości” zaprezentuje prof. dr hab. inż. Jarosław Sęp – informuje Damian Gębarowski, rzecznik prasowy Politechniki Rzeszowskiej.
 
WSPiA Rzeszowska Szkołą Wyższa uroczystą inaugurację zaplanowała w sobotę, 17 października 2020 r., o godz. 11.00 w Auli budynku „Collegium Administrativum” w kampusie WSPiA w Rzeszowie, przy ul. Cegielnianej 14. W programie uroczystości znajdzie się immatrykulacja studentów I roku oraz promocje doktorskie. Nie będzie jednego wykładu, lecz dwugłos inauguracyjny – dyskusja wykładowców WSPiA i zarazem sędziów NSA prof. dr hab. Zbigniewa Czarnika oraz prof. dr hab. Roberta Sawuły na temat „Wolność zgromadzeń – aspekt administracyjnoprawny”. 
 
– Bieżący rok jest szczególny dla WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej. Jako pierwsza uczelnia niepubliczna na Podkarpaciu świętujemy jubileusz 25-lecia. Chcemy obchodzić go w szczególnie doniosłej atmosferze obejmującej także uroczystą inaugurację nowego roku akademickiego. Niestety z powodu pandemii COVID-19 nie jest to możliwe. Tegoroczna inauguracja odbędzie się tradycyjnie w Auli WSPiA. Jednak ze względu na wymóg zachowania dystansu społecznego ilość miejsc dla uczestników będzie ściśle ograniczona. Nasza Aula zgodnie z aktualnymi wytycznymi może pomieścić tylko niewiele ponad 100 osób. Gości, którzy nie będą mogli osobiście uczestniczyć w Inauguracji, zapraszamy do obejrzenia tej ważnej dla nas uroczystości w formie transmisji, która zostanie przeprowadzona na naszym portalu – www.wspia.eu – zaprasza Przemysław Pawlak, rzecznik prasowy WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej. 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy