W 2007 roku obszar „Wisłoczyska” w Boguchwale otrzymał tytuł najlepszego terenu inwestycyjnego województwa podkarpackiego. Trzy lata później Krakowski Park Technologiczny utworzył w tym miejscu specjalną strefę ekonomiczną, a gmina pozyskała pierwszych inwestorów. Boguchwała konsekwentnie uzbraja kolejne działki i rozwija sieć dróg, z myślą o pracownikach inwestuje w kolej aglomeracyjną i wspiera budownictwo społeczne. Po otwarciu Via Carpatii będzie to jedna z najlepszych baz dla biznesów zainteresowanych korzystaniem z korytarza transportowego północ-południe.
Przeznaczona pod produkcję i usługi strefa ekonomiczna w Boguchwale obejmuje ponad 40 ha. Jest mniejsza od parków naukowo-technologicznych –
„Aeropolis” i „Rzeszów-Dworzysko”, jednak dzięki realizowanej od lat strategii samorządu staje się miejscem, które stwarza świetne perspektywy dla inwestora. Wykorzystuje atuty, jakimi są położenie na południe od Rzeszowa, przy drogach wiodących na Słowację i bezpośrednie sąsiedztwo ze stolicą regionu.
Dziesięć lat temu gmina Boguchwała zdecydowała się na współpracę z Krakowskim Parkiem Technologicznym, ponieważ specjalizował się on w tworzeniu stref na terenach dużych aglomeracji miejskich, a do takich należy właśnie Rzeszów i jego okolice. Z chwilą wejścia w życie Ustawy o wspieraniu nowych inwestycji obowiązują nowe regulacje dotyczące systemu udzielania pomocy publicznej w formie zwolnienia z podatku dochodowego, który funkcjonował do tej pory w ramach specjalnych stref ekonomicznych. Od września 2018 roku tereny specjalnej strefy ekonomicznej stały się częścią Specjalnej Strefy Ekonomicznej Euro-Park Mielec. Firmom, które tu inwestują spełniając ustawowe warunki, ARP w imieniu Ministra Przedsiębiorczości i Technologii udziela decyzji o wsparciu i zwolnieniach z podatku dochodowego.
Tereny „Wisłoczyska” w Boguchwale są jednocześnie jedną ze stref aktywności gospodarczej
Rzeszowskiego Obszaru Funkcjonalnego. Do strefy prowadzi nowy, wygodny zjazd z drogi krajowej nr 19, która dziś jest głównym traktem na Słowację, ale wkrótce jej rolę przejmie droga ekspresowa S19 – korytarz transportowy północ-południe, część powstającego międzynarodowego szlaku Via Baltica.
– Połączenie naszej strefy ekonomicznej z tą komunikacyjną siecią zwiększyło zainteresowanie inwestorów – zauważa Justyna Placha-Adamska, wiceburmistrz Boguchwały i prezes zarządu Stowarzyszenia Rzeszowskiego Obszaru Funkcjonalnego.
Z ponad 40 ha strefy ekonomicznej 11 działek zostało sprzedanych, pozostałe wciąż są dla inwestorów dostępne. – W ostatnim czasie, w ramach projektu ROF dozbrajamy kompleksowo 8,7 ha. Przeznaczone są dla małych i średnich przedsiębiorstw z różnych branż. Przygotowaliśmy już wstępny podział. Działki liczą od 0,5 do 1 ha. Jest droga wewnętrzna i systemowe uzbrojenie – wodociąg, kanalizacja sanitarna i burzowa, dostęp do sieci elektrycznej i gazowej. Całe to przedsięwzięcie kosztuje 3,3 mln zł, w tym ponad 2 mln zł to dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego. Pierwsi zainteresowani inwestycją w tej strefie już się do nas zgłaszają – informuje Justyna Placha-Adamska. – Poza tym, w strefie mamy również ofertę dla dużych inwestorów – jedną ponad 10-hektarową działkę lub możliwość wykupienia kilku mniejszych sąsiadujących ze sobą.
Zdaniem
samorządu Boguchwały, tereny na południe od Rzeszowa, stają się dla inwestorów coraz bardziej atrakcyjne. – Mamy większą dostępność specjalistów niż na północy obszaru funkcjonalnego, gdzie wiele osób już znalazło pracę w Podkarpackim Parku Naukowo-Technologicznym „Aeropolis”. Przedsiębiorca, który zainwestuje w Boguchwale, może liczyć na duże zainteresowanie pracą ze strony mieszkańców południowej części województwa podkarpackiego, ale także Rzeszowa, gdzie uczelnie wyższe, szkoły średnie techniczne i szkoły zawodowe kształcą młodzież z całego regionu. Wokół stolicy Podkarpacia powstaje system Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej, usprawniający komunikację miasta z otoczeniem – podkreśla wiceburmistrz.
Boguchwała staje się także atrakcyjnym miejscem zamieszkania. Ceny nieruchomości są niższe niż w Rzeszowie i rozwija się budownictwo wielorodzinne. – Spodziewamy się wzrostu liczby mieszkańców po dokończeniu budowy S19, dzięki której ciężki transport odciąży centrum naszego miasta i uczyni je jeszcze bardziej przyjaznym. Z myślą o takim rozwoju powstaje duże osiedle Towarzystwa Budownictwa Społecznego w Boguchwale. Osoba zainteresowana podjęciem zatrudnienia w naszej strefie, będzie miała możliwość kupić mieszkanie i zamieszkać blisko miejsca pracy – wyjaśnia Justyna Placha-Adamska. – Dla inwestora atrakcyjna jest także cena działek w naszej strefie ekonomicznej – niższa niż w Aeropolis czy Parku Naukowo-Technologicznym „Rzeszów-Dworzysko”. Cały teren objęty jest miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Inwestorom zapewniamy pomoc i obsługę. Już wkrótce będziemy dysponować nowym Centrum Wsparcia Biznesu, które tworzymy w zabytkowym Spichlerzu na Rynku naszego miasta, gdzie będzie można zorganizować spotkanie biznesowe, konferencję czy przeprowadzić szkolenie.
.jpg)