Reklama

Biznes

Strefy aktywności gospodarczej – inwestycyjny pierścień wokół Rzeszowa

Materiał partnera
Dodano: 08.06.2020
50911_1
Share
Udostępnij
W województwie podkarpackim – zagłębiu lotnictwa, motoryzacji i technologii informatycznych – inwestowaniem zainteresowany jest zarówno kapitał zewnętrzny, jak i rodzime firmy. Dlatego samorządy wystawiają na sprzedaż nowe tereny – objęte miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, uzbrojone w media i dobrze skomunikowane z autostradą A4, powstającą drogą ekspresową S19, linią kolejową E30 oraz lotniskiem. Strefy aktywności gospodarczej Rzeszowskiego Obszaru Funkcjonalnego otaczają stolicę Podkarpacia, pozwalając na dogodny dojazd z każdej strony Polski czy Europy.
 
Z 14 działek przygotowanych przez gminę Trzebownisko dla małych i średnich przedsiębiorstw wolne są jeszcze tylko 2. To pierwszy przykład sukcesu, jakim okazał się projekt utworzenia stref aktywności gospodarczej wokół Rzeszowa. Koncepcję gmin z Rzeszowskiego Obszaru Funkcjonalnego wsparł samorząd województwa podkarpackiego, kierując na ten cel fundusze unijne z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020, dedykowane konkurencyjnej i innowacyjnej gospodarce. Do uzbrojenia w media i infrastrukturę drogową wybrano działki zlokalizowane w sąsiedztwie Podkarpackiego Parku Naukowo-Technologicznego „Aeropolis”, Parku Naukowo-Technologicznego „Rzeszów-Dworzysko”, a także na wschód i południe od Rzeszowa, obok dróg wylotowych w kierunku Ukrainy i Słowacji. 
 
Tereny inwestycyjne wokół Rzeszowa są uzbrojone i dobrze skomunikowane z autostradą A4, powstającą drogą ekspresową S19, linią kolejową E30 oraz lotniskiem.
 
Za ok. 32 mln zł (dofinansowanie z UE to ok. 18 mln zł) przygotowano ponad 32 ha terenów inwestycyjnych pod działalność gospodarczą mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Najwięcej, ponad 15 ha, uzbroiła w Tajęcinie gmina Trzebownisko. Działki gotowe na sprzedaż mają także Głogów Małopolski – niemal 11 ha w Rogoźnicy i Świlcza – ponad 6 ha. Tereny inwestycyjne wystawią również gminy Boguchwała i miasto Łańcut – każda po ok. 9 ha. W strefach wykonano uzbrojenie techniczne i komunikacyjne, w tym: sieci wodociągowe, sieci kanalizacji sanitarnej i deszczowej, pompownie ścieków oraz drogi wewnętrzne. Wszystkie działki objęte są miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego. 
 
– Strefy aktywności gospodarczej ulokowano tak, by wykorzystać synergię pomiędzy władzami lokalnymi, sektorem nauki oraz instytucjami otoczenia biznesu, a więc podmiotami posiadającymi bazę materialną, techniczną, zasoby ludzkie i kompetencje niezbędne do świadczenia usług na rzecz sektora MŚP – mówi Damian Kosiarski, dyrektor Biura Stowarzyszenia ROF.
 
Sąsiadujące ze sobą gminy Trzebownisko i Głogów Małopolski, które dzięki inwestorom z PPN-T „Aeropolis” mają dziś największe budżety wśród podrzeszowskich gmin, uzbroiły działki zlokalizowane w pobliżu tego właśnie przemysłowego obszaru, a to oznacza także świetną dostępność komunikacyjną. Przykładowo, 14 działek w Tajęcinie znajduje się obok lotniska, pomiędzy wschodnim a północnym zjazdem z autostrady A-4 (w odległości 3,8 km) i 4 km od bocznicy kolejowej Rogoźnica. Po pięciu przetargach, zostały już tylko dwie działki, które gmina Trzebownisko planuje wystawić na sprzedaż w lipcu br. Z myślą o przedsiębiorcach samorząd sięga jednak po kolejne instrumenty, by wspierać inwestycje. Korzystając z Funduszu Dróg Samorządowych wybudowany został dojazd do 16-hektarowej działki w Jasionce. Przetarg wygrała spółka EME Aero, która postawi tu centrum napędów lotniczych,  zatrudniające około 1000 pracowników. Natomiast gmina już buduje drogę do sąsiedniej działki i przygotowuje miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego dla kolejnych 6 ha w Jasionce oraz ponad 3 ha w Łące.
 
W dzielnicy przemysłowej miasto Łańcut uzbraja 4 działki. Nowi inwestorzy będą prowadzić działalność w sąsiedztwie takich firm jak: Bispol, Techraf, Excel czy Wood-Pool. Tu także atutem jest bliskość autostrady. Atrakcyjnie zlokalizowane są również działki w Świlczy, w sąsiedztwie węzłów drogowych – autostrady A4 i trasy ekspresowej S19, linii kolejowej E30 i strefy ekonomicznej „Rzeszów-Dworzysko”. Gmina za 2,5 mln zł uzbroiła ok. 6 ha (12 działek) i nadal ma możliwość poszerzenia strefy aktywności gospodarczej o kolejne działki. Rozpoczęła już sprzedaż i chwali się pierwszym nabywcą. Ze względu na poszerzający się trend w migracji mieszkańców z miast na wieś, takie gminy jak Świlcza, bezpośrednio sąsiadujące z Rzeszowem, stają się jeszcze bardziej atrakcyjne także ze względu na dostępność pracowników. 
 
Uzbrojone tereny inwestycyjne w Świlczy zlokalizowane są w sąsiedztwie strefy ekonomicznej "Rzeszów-Dworzysko"
 
Zachętą dla przedsiębiorców do inwestowania w strefach aktywności gospodarczej ROF jest również wprowadzenie Polskiej Strefy Inwestycji i możliwość ustanawiania specjalnej strefy ekonomicznej wszędzie tam, gdzie zaistnieje taka potrzeba. 
 
– W mojej opinii niekoniecznym warunkiem jest uzbrajanie terenów. Wszystko zależy od potrzeb potencjalnego inwestora. Są takie firmy, które potrzebują tylko terenów, oczywiście z możliwością dostępu do mediów, a całą infrastrukturę są gotowi sami wykonać, ale również są takie firmy, które chcą w pełni przygotowanych działek. Natomiast nie ulega wątpliwości, że okolice Rzeszowa cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem inwestycyjnym, czego przykładem mogą być uzbrojone w ramach realizowanego projektu unijnego tereny gminy Trzebownisko, które praktycznie w całości zostały już nabyte przez inwestorów – podsumowuje Damian Kosiarski.
 
 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy