Rozpoczęły się konsultacje społeczne dotyczące ewentualnego poszerzenia granic Rzeszowa o kolejne miejscowości: Racławówkę Doły, Pogwizdów Nowy i Malawę. Ankiety konsultacyjne będą dostępne w Ratuszu i punktach informacyjnych rzeszowskiego urzędu miasta do 21 lutego.
Od 2006 roku władze Rzeszowa realizują politykę poszerzania granic miasta. Do tej pory do stolicy Podkarpacia przyłączono już Załęże, Słocinę, Przybyszówkę, Zwięczycę, Białą, Budziwój, Miłocin, Bziankę, a także pozostałą część sołectwa Miłocin, które było częścią gminy Głogów Małopolski oraz sołectwo Matysówka znajdujące się w gminie Tyczyn. Dzięki temu, Rzeszowowi przybyło 6 kilometrów kwadratowych powierzchni i ok. 3,5 tys. mieszkańców.
W kolejnych planach na poszerzenie granic miasta, urzędnicy uwzględniają przyłączenie Pogwizdowa Nowego z gminy Głogów Małopolski, Racławówki Doły z gminy Boguchwała oraz Malawy, której mieszkańcy jako jedyni ze wszystkich czterech sołectw gminy Krasne, w przeprowadzonym ponad rok temu referendum, byli za wcieleniem do Rzeszowa i przekonywali, że aktualnie więcej sołectwo łączy ze stolicą Podkarpacia niż z gminą Krasne. Tej zarzucali m.in. niedbałość o transport publiczny i edukację młodzieży. Andrzej Dec, przewodniczący Rady Miasta Rzeszowa, jest jednak innego zdania. Podkreśla, że Malawa powinna być wyłączona z planu poszerzania granic miasta. – Znam dobrze tę miejscowość. Jej górna część to wioska. Według mnie włączenie jej w nasze granice nie będzie korzystne – przekonuje i dodaje: – Podobnie jest w biznesie – tu też są pewne granice inwestowania.
Konsultacje z mieszkańcami w tej sprawie rozpoczynają się w poniedziałek, 3 lutego i potrwają do 21 lutego. Zgodnie z ankietami konsultacyjnymi, które będą dostępne w Ratuszu i punktach informacyjnych Urzędu Miasta Rzeszowa, rzeszowianie mogą wyrazić opinię, czy chcą przyłączenia wspomnianych miejscowości do stolicy województwa.
– Chodzi o umieszczenie znaku „X” w odpowiedniej rubryce: „Jestem za”, „Jestem przeciw”, „Wstrzymuję się”, i złożeniu podpisu na ankiecie – mówi Agnieszka Siwak-Krzywonos z biura prasowego prezydenta Rzeszowa.
Szczegóły na stronie.
Ratusz przymierza się także do poszerzenia miasta o Zaczernie i Nową Wieś. Duże emocje wzbudza jednak chęć wcielenia miejscowości z gminy Trzebownisko, a wśród nich Jasionki, gdzie znajduje się międzynarodowe lotnisko oraz Podkarpacki Park Naukowo – Technologiczny „Aeropolis”, skupiający najnowocześniejsze firmy w regionie i zatrudniający ponad 5 tys. osób.