Reklama

Biznes

PBS w Sanoku zagrożony upadłością idzie na sprzedaż. Blokada kont

Opracowanie Alina Bosak
Dodano: 17.01.2020
49038_pbs
Share
Udostępnij
W piątek, 17 stycznia, Bankowy Fundusz Gwarancyjny rozpoczął przymusową restrukturyzację Podkarpackiego Banku Spółdzielczego w Sanoku i wyznaczył administratora. W tym momencie nie można wypłacać pieniędzy, dokonywać przelewów. Tymczasowe zawieszenie działalności nie oznacza upadłości i utraty pieniędzy zdeponowanych na rachunkach. Wznowienie obsługi klientów planowane jest na wtorek 21 stycznia 2020 r. Majątek i zobowiązania przejmie inny bank, który potem ma być sprzedany. PBS w Sanoku to drugi co do wielkości bank spółdzielczy w Polsce, a jego historia liczy 150 lat. 
 
Decyzję o rozpoczęciu przymusowej restrukturyzacji Podkarpackiego Banku Spółdzielczego (PBS) w Sanoku Bankowy Fundusz Gwarancyjny (BFG) wydał we wtorek, 15 stycznia. Klienci bez uprzedzenia zostali pozbawieni dostępu do swoich kont. Blokada ma trwać do wtorku, 21 stycznia. Klienci indywidualni mają zachować swoje pieniądze, ale część depozytów jednostek samorządu terytorialnego, dużych firm i innych podmiotów nieobjętych gwarancjami zostaje w banku w restrukturyzacji w celu pokrycia strat i zostanie finalnie utracona. 
 
Powodem decyzji Bankowego Funduszu Gwarancyjnego jest zła sytuacja PBS, w tym bardzo niski poziom kapitału własnego. Kontrola wykazała, że aktywa banku nie wystarczają na zaspokojenie jego zobowiązań i zagrożony jest upadłością. Dlatego 17 stycznia 2020 r. Fundusz objął nad nim kontrolę oraz wyznaczył administratora. Działalność PBS została tymczasowo zawieszona, a jej wznowienie tj. otwarcie oddziałów oraz przywrócenie dostępu do bankowości internetowej i mobilnej, jest planowane na wtorek 21 stycznia br.
 
Jak informuje w oficjalnym komunikacie Bankowy Fundusz Gwarancyjny, przymusowa restrukturyzacja Banku odbywa się z użyciem banku pomostowego – Banku Nowego BFG S.A., instytucji o kapitale 100 mln zł. W weekend zostanie do niej przeniesiona wydzielona część PBS, obejmująca m.in. wszystkie depozyty klientów detalicznych, mikrofirm i MŚP, co zapewnia ich bezpieczeństwo. Bank Nowy BFG S.A. będzie prowadził rachunki na niezmienionych zasadach dla dotychczasowych klientów PBS. W nowej instytucji Bankowy Fundusz Gwarancyjny gwarantuje oszczędności klientów na niezmienionych zasadach.
 
Skutki decyzji dla klientów
 
Zgodnie ze wspomnianym komunikatem, klienci indywidualni, w tym osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, a także mikrofirmy, oraz MŚP, zachowują swoje środki w całości. Wyjątkiem od tej zasady są nieskapitalizowane, czyli naliczone, ale jeszcze niezaksięgowane na koncie odsetki od kwot przekraczających limit gwarancji BFG. Do nowej instytucji przenoszone są także kredyty.
 
Obsługa klientów PBS, ze względu na techniczne wymogi związane z przeniesieniem działalności do Banku Nowego BFG S.A., zostaje czasowo zawieszona. Oznacza to przerwę techniczną w serwisach bankowości internetowej i mobilnej, oraz w oddziałach banku. Nie będą też działać karty i bankomaty PBS. Wznowienie obsługi klientów planowane jest na wtorek 21 stycznia 2020 r.
Od wtorku klienci banku będą obsługiwani tak jak do tej pory. Klienci będą mieli dostęp do swoich oszczędności przez wszystkie kanały: bankowość internetową i aplikację mobilną, a oddziały banku będą czynne w normalnych godzinach pracy. Klienci będą mogli korzystać z kart i bankomatów banku. W nowej instytucji Bankowy Fundusz Gwarancyjny gwarantuje oszczędności klientów banku na niezmienionych zasadach, tj. do równowartości 100 tys. euro, w złotych.
 
Powody podjęcia decyzji o restrukturyzacji

BFG rozpoczął przymusową restrukturyzację, ponieważ zostały spełnione trzy warunki, które zobowiązują Fundusz do podjęcia takiego działania zgodnie z art. 101 ust. 7 ustawy z dnia 10 czerwca 2016 r. o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, systemie gwarantowania depozytów oraz przymusowej restrukturyzacji. Po pierwsze, PBS był zagrożony upadłością. Po drugie, nie było przesłanek wskazujących, że możliwe działania nadzorcze lub działania PBS pozwolą we właściwym czasie usunąć zagrożenie upadłością. Po trzecie, podjęcie przymusowej restrukturyzacji PBS było konieczne w interesie publicznym.
 
Przed podjęciem decyzji o przymusowej restrukturyzacji BFG, zgodnie z art. 137 Ustawy o BFG, zapewnił przeprowadzenie oszacowania wartości aktywów i pasywów PBS. Z oszacowania, wykonanego przez niezależną firmę, wynika, że aktywa podmiotu nie wystarczają na zaspokojenie jego zobowiązań.
 
Sanocki bank zostanie sprzedany
 
Z chwilą doręczenia decyzji o rozpoczęciu przymusowej restrukturyzacji zarząd Banku uległ rozwiązaniu, a kompetencje rady nadzorczej zostały zawieszone. Bankiem kieruje teraz Paweł Małolepszy jako administrator z ramienia BFG.
 
W przypadku przymusowej restrukturyzacji udziały członkowskie w PBS oraz jego obligacje zostają umorzone. Część depozytów jednostek samorządu terytorialnego, dużych firm i innych podmiotów nieobjętych gwarancjami zostaje w banku w restrukturyzacji w celu pokrycia strat i zostanie finalnie utracona. Pokrycie strat jest niezbędne, aby możliwe było zaangażowanie środków Funduszu. Natomiast depozyty do wysokości równowartości 100 tys. euro są niezmiennie gwarantowane przez BFG.
 
PBS zostanie podzielony. Zdecydowana większość jego majątku i zobowiązań, a także klienci i pracownicy, będzie przeniesiona do nowej instytucji – Banku Nowego BFG S.A., który mając 100 mln zł kapitału gwarantuje kontynuację jego działalności. Celem BFG jest doprowadzenie do sprzedaży Banku Nowego BFG S.A., czyli części byłego PBS, innemu bankowi lub grupie banków.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy