Reklama

Biznes

Będą darmowe przejazdy MPK dla uczniów, nowe szkoły, żłobki i przedszkola

Katarzyna Grzebyk
Dodano: 10.09.2018
40675_aaa
Share
Udostępnij

Ok. 20 tysięcy uczniów, których rodzice są zameldowani w Rzeszowie, od października będzie jeździć za darmo komunikacją miejską. Radni podejmą uchwałę w tej sprawie jeszcze w tym tygodniu, ale już teraz wiadomo, że koszt tego prezentu to 10 mln zł. O decyzji tej poinformował na konferencji prasowej prezydent Tadeusz Ferenc, który wraz ze swoim komitetem wyborczym zaprezentował pakiet dla mieszkańców Rzeszowa. Będą to inwestycje związane z rozwojem dzieci i młodzieży.

– W piątek na spotkaniu z mieszkańcami Budziwoja oficjalnie oświadczyłem, że przedstawimy na radę miasta wniosek o zwolnienie rzeszowskich uczniów z płatnych przejazdów komunikacją miejską. Sytuacja finansowa miasta wygląda tak, że możemy sobie na to pozwolić  powiedział prezydent Tadeusz Ferenc.

Z bezpłatnej komunikacji skorzystają od października uczniowie, których rodzice są zameldowani w Rzeszowie. Będzie to ok. 20 tysięcy osób, a koszt „prezentu” to 10 mln zł. Ci, którzy już kupili swoim pociechom bilety semestralne, będą mogli ubiegać się o zwrot pieniędzy. Uczniowie objęci bezpłatną komunikacją będą musieli zgłosić się do Zarządu Transportu Miejskiego po tzw. bilety zerowe.

Andrzej Dec, przewodniczący Rady Miasta Rzeszowa dodał, że wprowadzenie bezpłatnej komunikacji, jest naturalną konsekwencją wzrostu urodzeń dzieci w Rzeszowie.

Pakiet dla mieszkańców Rzeszowa od prezydenta Ferenca i jego komitetu

Podczas konferencji prasowej Komitet Wyborczy Rozwój Rzeszowa Tadeusza Ferenca zaprezentował pakiet przygotowany dla mieszkańców Rzeszowa. Celem pakietu mają być kolejne inwestycje związane z rozwojem dzieci i młodzieży

– W ciągu kadencji prezydenta Ferenca powstało 54 place zabaw, 11 nowych parków, osiem fontann, w tym fontanna multimedialna, 18 siłowni plenerowych oraz rozbudowana została infrastruktura rekreacyjna, m.in. skate park czy niedawno oddana ścieżka biegowa. W infrastrukturę rekreacyjną zainwestowaliśmy 58 mln zł – wyliczał wiceprezydent Marek Ustrobiński.

Komitet Wyborczy Rozwój Rzeszowa Tadeusza Ferenca wyliczał inwestycje w infrastrukturę sportową, m.in. nowe hale sportowe, oraz zaprezentował makietę pływalni przy ul. Matuszczaka. Jak podkreślił wiceprezydent Ustrobiński, choć pływalnia będzie ośrodkiem przygotowań olimpijskich w skokach do wody, to na co dzień będzie do dyspozycji mieszkańców Rzeszowa. Inwestycja ma być gotowa pod koniec 2019 roku.

Miasto chce współpracować z Dziecięcym Uniwersytetem Technicznym

Konrad Fijołek dodał, że mieście będą powstawać kolejne place zabaw oraz infrastruktura rekreacyjna, a miasto chce rozmawiać z Fundacją Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza, by rozszerzyć dostęp do zajęć Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego.

 – Chcemy wesprzeć fundację specjalnym programem ze strony miasta, aby więcej dzieci mogło skorzystać z tych zajęć, które cieszą się ogromną popularnością. W ramach realizacji projektu Rzeszów Smart City chcemy w najbliższym czasie zaproponować dzieciom i rodzicom dostęp do elektronicznej formy nauczania programowania. Każdy z rodziców w naszym mieście otrzyma specjalny dostęp do bazy. Programowanie to przyszłość edukacji i naszej młodzieży – wyjaśniał Konrad Fijołek.

W mieście ma być też rozwijana wypożyczalnia rowerów czwartek generacji (nie wymagających stacji bazowej) oraz skuterów. Już teraz cieszą się one duża popularnością.

O planowanych inwestycjach w edukację mówił wiceprezydent Stanisław Sieńko. W plamach najbliższe lata jest budowa żłobka i przedszkola na osiedlu Budziwój, zespół szkolno-przedszkolny wraz ze żłobkami na Staromieściu Ogrody i Drabiniance, przedszkoli na Zalesiu i Wilkowyi oraz żłobka i przedszkola na osiedlu Projektant. Będą budowane dwie hale sportowe przy I i IX LO .

Będą zbierać podpisy w sprawie budowy „Łukasiewicza”

Tadeusz Ferenc, zapytany o możliwość współfinansowania Podkarpackiego Centrum Nauki Łukasiewicz, przypomniał, że kilka lat temu „miał już dogadane” z ministrem Krzysztofem Hetmanem, że Centrum Wystawienniczo-Kongresowe powstanie w granicach miasta. – Niestety, wybudowano je poza granicami miasta – wyjaśnił. – Podobnie jest z Podkarpackim Centrum Nauki Łukasiewicz, które będzie budowane poza miastem. A miasto nie finansuje inwestycji poza swoim terenem.

Tomasz Kamiński, były poseł SLD, dodał, że tematu „Łukasiewicza” nie odpuszczą. W poniedziałek, 10 września rozpoczęła się akcja zbierania podpisów pod petycją, aby centrum powstało w Rzeszowie. Podpisy będą zbierane w formie papierowej i elektronicznej.

Konferencja prasowa jest elementem kampanii wyborczej prezydenta Tadeusza Ferenca, który będzie ubiegał się o kolejną kadencję, ale jak zaznaczył Konrad Fijołek, „kampania wyborcza dla prezydenta Ferenca trwa od pierwszego dnia urzędowania na tym stanowisku”.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy