Europejski Bank Inwestycyjny przeznaczył milion zł na opracowanie koncepcji rewitalizacji terenów hali targowej przy ul. Targowej i terenów sąsiednich oraz targowiska "Jutrzenka".
Budynek rzeszowskiej hali targowej przy dzisiejszej ul. Targowej został zaprojektowany w połowie lat 50. XX w. przez Stanisława Kusia, późniejszego profesora, rektora Politechniki Rzeszowskiej (1987-93 i 1996-99), Honorowego Obywatela Miasta Rzeszowa (wśród jego dzieł znajdują się m.in. tak znane obiekty, jak hala „Olivii” w Gdańsku czy katowicki „Spodek”). Projektant zastosował oryginalną metodę łupinową, bez użycia drewna, na temat której wygłaszał później wykłady w USA i Europie. Od lat wraca też dyskusja, by „zwrócić” halę przestrzeni miejskiej Rzeszowa i uwolnić ją od reklam i obskurnych straganów handlowych, które przez lata „obudowały” halę.
Historia targowiska w Rzeszowie
Zanim jednak powstała znana dziś hala targowa, było tu po prostu targowisko, zwane przez wielu rzeszowian targowicą. Powstało – jak można przeczytać na stronie internetowej Urzędu Miasta – „nad Wisłokiem na terenie posesji Karaińskich pomiędzy Starym Cmentarzem a ulicami Zbyszewskiego i Rzeźniczą, jako że od strony Wisłoka wybudowano rzeźnię miejską, elektrownię i gazownię”. Początek placu, od strony rynku Nowego Miasta (dzisiejszy Plac Wolności), zajmowała duża waga platformowa. Na niej można było ważyć towary razem z konnymi wozami, na których były przywożone. W miejscu dawnej wagi stoi obecnie hala targowa. W soboty teren targowiska był podzielony na sektory, w których handlowano m.in. prosiętami, świniami, bydłem i końmi. Rzeszowskie targi końskie były znane w całej Galicji i daleko poza jej granicami.
Po drugiej wojnie światowej targowisko przeniesiono na Zalesie. W latach 50. XX w., po modernizacji placu i budowie hali, zielony rynek z kramami, stoiskami i przekupkami przeniesiony został z powrotem na dzisiejszą ul. Targową. Współcześnie, mimo iż zmieniła się formuła handlowania na bazarach, na placu przy ul. Targowej czas jakby się zatrzymał: nadal kwitnie tu tradycyjny handel świeżymi jarzynami i owocami, wiejskimi jajami oraz kwiatami do ogródka.
Grant na modernizację Hali Targowej
– Otrzymaliśmy milion zł grantu na opracowanie szczegółowej koncepcji rewitalizacji terenów hali targowej przy ul. Targowej i terenów sąsiednich oraz targowiska „Jutrzenka" – mówi Artur Gernand z Kancelarii Prezydenta Rzeszowa. – Na razie nie wiadomo, kiedy rozpocznie się opracowanie koncepcji.