Reklama

Biznes

Medyczny hub w Jasionce dla pacjentów z Ukrainy

Alina Bosak
Dodano: 01.09.2022
66420_hub
Share
Udostępnij
W czwartek, 1 września, w Jasionce otwarto Medevac Hub Jasionka. Już za tydzień przyjmie pierwszych pacjentów z Ukrainy, którzy będą mogli stąd wylecieć na leczenie do innych państw Unii Europejskiej i państw współpracujących z Unią Europejską, jak np. Norwegia.

Minister zdrowia Adam Niedzielski, komisarz ds. zarządzania kryzysowego Komisji Europejskiej Janez Lenarcic, minister zdrowia Ukrainy Wiktor Laszko i wojewoda podkarpacki Ewa Leniart otworzyli w czwartek Medevac Hub Jasionka. Pacjenci, pod opieką służb medycznych, będą tu czekać na transport do innego państwa.
 
Pacjenci z Ukrainy trafiają do państw i szpitali, które zgłosiły możliwości odbioru chorych w ramach unijnego mechanizmu ochrony ludności.

Medevac Hub Jasionka to owoc współpracy szeregu instytucji: Komisji Europejskiej, WHO, polskiego Ministerstwa Zdrowia, Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej i wojewody podkarpackiego.

– Przygotowywaliśmy się do tego od kilku miesięcy –  mówił w Jasionce minister Adam Niedzielski. – Powstało miejsce, w którym pacjenci przywiezieni z Ukrainy będą mogli oczekiwać na transport do innych państw Europy. Ten hub ma o tyle znaczenie, że teraz musieliśmy w profesjonalny sposób koordynować przyjazd pacjentów z zapewnieniem transportu z lotniska w Jasionce. Teraz będzie można to robić z większą systematyką tych pacjentów przyjmować. Oni będą mogli w dobrych warunkach poczekać na transport. Ten transport nie będzie specjalnie organizowany, ale będzie odbywał się systematycznie, dwa razy w tygodniu.
 
To ważne także ze względu na sytuację Polski, która jest mocno obciążona pomocą ogarniętej wojną Ukrainie. Pomoc innych państw odciąży system zdrowotny w Polsce.
 
Agresja Rosji na Ukrainę może trwać jeszcze miesiącami. Chcemy pacjentom z Ukrainy zapewnić w tym czasie pomoc –  zwrócił uwagę minister Niedzielski. 
 
– Jestem tu już po raz trzeci od czasu, kiedy Rosja zaatakowała Ukrainę – mówił komisarz ds. zarządzania kryzysowego Komisji Europejskiej Janez Lenarcic, podkreślając, jak ważnym przedsięwzięciem jest hub w Jasionce i zaznaczając, że nie jest to pierwszy hub w Rzeszowie. Pierwszy powstał kilka miesięcy temu  hub logistyczny, przez który przeszło do dziś już ok. 60 tys. ton pomocy dla Ukrainy – jedzenie, leki, paliwo, ambulanse, wozy strażackie, wyposażenie do zabezpieczania dóbr kultury, nawet nasiona. Zaangażowało się w tę pomoc cywilną 27 państw członkowskich UE, Stany Zjednoczone, Norwegia, Turcja i Północna Macedonia. Ta część Polski stała się najważniejszym w Europie hubem pomocy Ukrainie.
 
Pacjentów z Ukrainy transportowano od dawana z hubu we Lwowie do Rzeszowa, ale to były skomplikowane operacje logistyczne, które teraz usystematyzowano i usprawniono. W tej chwili pacjentów z Ukrainy przyjmuje 18 państw – 17 członków UE i Norwegia. Do tej pory przetransportowano do nich ok. 1200 pacjentów.
 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy