Reklama

Biznes

RPO WP 2014-2020. Przyszłość z Funduszami Europejskimi

Opracowanie Aneta Gieroń
Dodano: 19.08.2022
900x600
Share
Udostępnij
Podkarpackie Centrum Nauki „Łukasiewicz”, legendarny schron „Chatka Puchatka 2.0” na Połoninie Wetlińskiej, czy nowoczesne szynobusy pędzące po przywróconych po latach liniach kolejowych – na naszych oczach pisze się historia nowoczesnego Podkarpacia. Dzięki Funduszom Europejskim w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego 2014-2020 zainwestowaliśmy w region ponad 9,6 mld zł, co odmieniło nas infrastrukturalnie, mentalnie, kulturowo, społecznie, naukowo i gospodarczo.
 
Legendarna „Chatka Puchatka” na Połoninie Wetlińskiej – symbol Bieszczadów i duma Podkarpacia. Dzięki unijnym pieniądzom schronisko zostało rozbudowane i gruntownie wyremontowane. Otwarcie już w sierpniu 2022 roku i… jest wielce prawdopodobne, że schron, który przed remontem gościł ponad 150 tys. turystów rocznie, będzie bił kolejne frekwencyjne rekordy.
 
Ambitne i zaradne – takie jest Podkarpacie. Niemal 1 815 przedsiębiorstw sięgnęło po dotacje na konkurencyjną i innowacyjną gospodarkę, co pozwoliło wprowadzić nowe produkty, usługi, ale unowocześnić linie produkcyjne. 
 
Tak powstała „Trzynastka” w samym sercu Wetliny. –  Miejsce zanurzone w lokalnej kulturze i tradycji, gdzie mam czas na spotkanie i rozmowę z wędrowcem schodzącym ze szlaku. Gdzie pod sufitem skrywa się projektor, w każdej chwili gotowy zabrać gości w filmową podróż, a na stolikach zalegają gazety, książki i gry planszowe – mówi Ewa Żechowska, współwłaścicielka „Trzynastki”. – Tutaj delektujemy się spotkaniem i smakami Podkarpacia. Współpraca z lokalnymi producentami, rękodzielnikami i wytwórcami to kwintesencja tego miejsca.
 
Szansą dla Ewy i Roberta Żechowskich okazało się unijne dofinasowanie w ramach RPO dla przedsiębiorców z gmin bieszczadzkich. Zdobyli 850 tys. zł dotacji i wiosną 2022 roku pod szczęśliwym numerem powitali pierwszych gości. 

Podkarpackie Centrum Nauki „Łukasiewicz” w Jasionce

Drzwi do Podkarpackiego Centrum Nauki „Łukasiewicz” otworzą się już na początku 2023 roku. Imponująca budowla powstaje w bezpośrednim sąsiedztwie Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka, G2A Arena Centrum Wystawienniczo-Kongresowego Województwa Podkarpackiego oraz Podkarpackiego Parku Naukowo-Technologicznego „Aeropolis” – dokładnie tam, gdzie bije biznesowe serce Podkarpacia.
 
Fot. Samorząd Województwa Podkarpackiego
 
Budynek centrum, którego owalny kształt wpisuje się w nowoczesne otoczenie, inspirowany jest kształtami sterowca, helisy DNA i orbity. W środku są cztery kondygnacje, w tym jedna  podziemna. Łączna powierzchnia budynku to ponad 6,5 tys. m.kw. Około 3 tysiące m.kw. zajmie przestrzeń wystawiennicza, na której rozlokowane będą interaktywne wystawy. Tematyka przygotowywanych prezentacji powiązana jest z Inteligentnymi Specjalizacjami Podkarpacia (Lotnictwo i Kosmonautyka, Jakość Życia, Motoryzacja, Informacja i Telekomunikacja).
 
Realizacja projektu nie byłaby jednak możliwa, gdyby nie wsparcie unijnych funduszy. Dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego WP na lata 2014-2020 wyniosło ponad 76 mln zł. Wystawy i ekspozycje będą obejmować ponad 200 interaktywnych eksponatów, a ekspozycja podstawowa prezentować będzie wiedzę naukową, jako wzajemnie powiązane i przenikające się trzy „makroobszary” identyfikowane pod hasłami: „Świat Wokół Nas” ; „Nasza Cywilizacja” oraz „My, Ludzie” .
 
Bo ludzie, a tym samym ekonomia społeczna są tak ważne w ramach Funduszy Europejskich. Justyna Gamoń-Wesołowska od 2015 roku prowadzi modowe atelier w Tarnobrzegu. Proponuje oryginalne kolekcje ubiorów, a powołana przez nią w ramach projektu ROWES Fundacja Artystyczna GA MON wspiera talenty i działalność na rzecz rozwijania pasji i zainteresowań. Promuje edukację kobiet, integrację społeczną i zawodową osób zagrożonych wykluczeniem.
 
– Zależy mi na łączeniu tradycji z aktualnymi trendami mody – mówi Justyna Gamoń-Wesołowska. – Wykorzystuję do tego hafty lasowiackie, proste i jednokolorowe. Dominują w nich krzyżyki, elementy roślinne oraz serce, które w moich kolekcjach modyfikuję według własnego pomysłu.

Powrót pociągów na trasie z Mielca do Dębicy

Dokładnie rok temu, we wrześniu 2021 roku ruszyła L25 na odcinku Mielec-Dębica. Powrót połączeń kolejowych Mielec-Dębica był możliwy dzięki modernizacji linii kolejowej nr 25 Padew Narodowa – Mielec – Dębica. Inwestycja powstała przy wsparciu Funduszy Europejskich w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego 2014-2020. Łączna wartość projektu wynosi ponad 400 mln zł, w tym dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego – ok. 344 mln zł. To największy finansowo projekt realizowany w ramach RPO WP 2014-2020.
 
Biuro Wystaw Artystycznych w Krośnie, placówka kultury, która adresuje swoją działalność do wszystkich grup wiekowych: począwszy od  kilkuletnich maluchów, poprzez młodzież ze szkół podstawowych i średnich na dorosłych oraz seniorach skończywszy, świętowała w tym roku jubileusz 40-lecia. Przez 4 dekady BWA zorganizowało kilkaset wystaw, w tym dzieł wybitnych artystów: Zdzisława Beksińskiego, Tadeusza Brzozowskiego, Edwarda Dwurnika, Władysława Hasiora, czy Mariana Koniecznego i Franciszka Starowieyskiego. W Galerii prezentowane były także płótna artystów pierwszej połowy XX wieku – na stałe zapisanych w historii sztuki: Juliusza Fałata, Juliusza i Wojciecha Kossaków, Stanisława Witkiewicza-Witkacego. W 2019 r. otwarto nową siedzibę BWA  przy ul. Portiusa 4 – jej przebudowa i modernizacja odbyła się w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020 i ponad 2 mln dotacji.
 
Schron Chatka Puchatka. Fot. Bieszczadzki Park Narodowy
 
Niezbędne informacje o możliwości pozyskania środków unijnych można znaleźć w Punktach Informacyjnych Funduszy Europejskich i na stronie www.rpo.podkarpackie.pl. Już wkrótce rozpoczną się nabory do Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2021-2027.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy