Reklama

Biznes

Rzeszów w gronie 100 miast Europy neutralnych dla klimatu

Opracowanie Aneta Gieroń
Dodano: 14.06.2022
64231_rzeszow
Share
Udostępnij
Rzeszów, obok Kopenhagi, Amsterdamu, Madrytu, czy Lizbony, znalazł się w projekcie „100 miast neutralnych dla klimatu i inteligentnych do 2030 r.” nazywanym Misja Miast, a w którym udział weźmie 100 miast z 27 krajów Unii Europejskiej oraz 12 dodatkowych pochodzących z krajów stowarzyszonych. Misja Miast otrzyma 360 mln euro dofinansowania z programu „Horyzont Europa” na lata 2022-23 na rozpoczęcie innowacyjnych działań związanych m.in. z ekologiczną mobilnością i efektywnością energetyczną. 
 
– Bardzo się cieszę, że nasze miasto znalazło się w prestiżowym gronie europejskich miast, które biorą udział w misji na rzecz neutralności klimatycznej.  W ramach tego projektu Rzeszów otrzyma dofinansowanie na ważne projekty – mówi Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa. 
 
Wśród miast zakwalifikowanych do udziału w projekcie (ich listę ogłosiła Komisja Europejska) znalazły się m.in. Kopenhaga, Amsterdam, Madryt, Malmo, Lizbona, Frankfurt i Mediolan. Do udziału w Misji Miast zakwalifikowanych zostało tylko pięć polskich miast. Wśród nich jest Rzeszów. Wybrane miasta otrzymają kompleksowe wsparcie w ramach stworzonego do tego celu programu NetZeroCities prowadzonego przez EIT Climate-KIC i będą przez najbliższe lata pracować nad ograniczeniem emisji gazów cieplarnianych i szybkim osiągnięciem neutralności klimatycznej. 
 
– To bardzo ambitne wyzwanie. Jego celem jest wsparcie wszystkich procesów, dzięki którym miasta biorące udział w tym projekcie staną się neutralne klimatyczne do 2030 roku. W związku z tym w Rzeszowie będzie prowadzonych wiele inicjatyw zmierzających do obniżenia emisyjności, związanych z kolejnymi inteligentnymi rozwiązaniami – dodaje Konrad Fijołek. – To duże wyróżnienie ale też duże wyzwanie dla naszego miasta. W ramach tego projektu Rzeszów otrzyma dofinansowanie na projekty, które będą poprawiały bioróżnorodność w naszym mieście. Chodzi o tworzenie kolejnych terenów zielonych, parków, o kolejne nasadzenia. Projekt dotyczy także wymiany źródeł ciepła, które powodują dużą emisję dwutlenku węgla do atmosfery, wsparcia budowy miejskiej infrastruktury z wykorzystaniem m.in. paneli fotowoltaicznych, pomp ciepła. 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy