Reklama

Biznes

Wielkie Pytania w Nauce: Co z tą Polską? Wykład w Rzeszowie

Opracowanie Aneta Gieroń
Dodano: 27.04.2022
900x600
Share
Udostępnij
11 maja o godz. 17 w Filharmonii Podkarpackiej wykład „Co z tą Polską? Czy demokracja przetrwa?” organizowany przez Wyższą Szkołę Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie w ramach cyklu „Wielkie Pytania w Nauce”. Gośćmi spotkania będą: prof. Andrzej Rychard oraz prof. Radosław Markowski. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny, ale wcześniej trzeba pobrać bilet ze strony – https://wielkiepytania.wsiz.pl/wpwn/wydarzenia/co-z-ta-polska/rejestracja.
 
Od kilku lat nie sposób nie zauważyć, że współczesne systemy demokratyczne oddalają się od modelu demokracji liberalnej. Do czego taka tendencja może doprowadzić, jakie dalsze scenariusze są możliwe?

Podczas najbliższego spotkania z cyklu „Wielkie Pytania w Nauce” rozmawiać będą o tym prof. Andrzej Rychard, profesor nauk humanistycznych, socjolog, wykładowca akademicki, dyrektor Instytutu Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk oraz prof. Radosław Markowski, profesor nauk społecznych, politolog, socjolog, nauczyciel akademicki i publicysta, specjalista w zakresie porównawczych nauk politycznych i analizy zachowań wyborczych. Spotkanie poprowadzi publicysta „Tygodnika Powszechnego” red. Wojciech Bonowicz.
 
 Zdaniem prof. Rycharda demokracji zagrażają rozmaite niebezpieczeństwa. 
 
Wewnętrzna polityka Polski od 2015 roku, Covid, agresja rosyjska w Ukrainie – to wszystko są wyzwania, które stawiają demokrację przed bardzo trudną sytuacją. Czasami bywają pokusy, by w takich sytuacjach nadzwyczajnych jak np. epidemie czy sytuacje wojenne, rezygnować z demokracji i  stosować metody autokratyczne, jako rzekomo bardziej skuteczne. To mit! – mówi prof. Rychard.

Prof. Radosław Markowski dodaje, że pytając o warunki przetrwania demokracji należy uwzględnić szereg czynników. To między innymi: trwałość i rozwój demokracji  w poszczególnych krajach, tempo zmian technologiczno-cywilizacyjnych, czy zagrożenia planety i skutki geologicznej epoki antropocenu. 
 
Jak demokracje poradzą sobie z koniecznością narzucenia części ludzkości wielkich samoograniczeń, przede wszystkim w zakresie stylów życia i wzorów konsumpcji –  dywaguje prof. Markowski.
 
Podczas spotkania „Co z tą Polską? Czy demokracja przetrwa?” będzie możliwość zadania gościom pytań. Ich treść można przesyłać mailem na adres: bow@wsiz.edu.pl lub zadać w trakcie wydarzenia.
 
Cykl wykładów „Wielkie pytania w nauce” powstał z inicjatywy prof. Tadeusza Pomianka, prezydenta WSIiZ, i realizowany jest od 2016 roku we współpracy z „Tygodnikiem Powszechnym”. Spotkania organizowane są w formie otwartych, niekomercyjnych wykładów z udziałem autorytetów świata nauki. Do tej pory prelegentami „Wielkich Pytań w Nauce” byli między innymi: ks. prof. Michał Heller, śp. prof. Jerzy Vetulani, prof. Jerzy Bralczyk, prof. Stefan Chwin, prof. Krzysztof Jakowicz, dr Ewa Woydyłło-Osiatyńska, ks. prof. Alfred Wierzbicki oraz Michał Ogórek, Anna Dymna i Wojciech Bonowicz.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy