Reklama

Biznes

Będzie zbiórka oraz pomoc dla uchodźców i poszkodowanych

Opracowanie Aneta Gieroń
Dodano: 24.02.2022
60256_rzeszow
Share
Udostępnij
Po ataku Rosji na Ukrainę, Rzeszów chce pomóc sąsiadom zza wschodniej granicy.  Będzie zbiórka darów dla Ukraińców, głównie z miast partnerskich – Lwowa, Iwano-Frankowska, Truskawca i Łucka.   
 
Prezydent Rzeszowa, Konrad Fijołek w czwartek uczestniczył w telekonferencji, w której na zaproszenie mera Lwowa, wzięli udział przedstawiciele wszystkich jego miast partnerskich w Polsce. Wiadomo, że we Lwowie na razie nie doszło do żadnych ataków na ludność cywilną. Atakowane są jednak obiekty wojskowe, sytuacja jest napięta, a do miasta ściągają tysiące Ukraińcy ze wschodniej części kraju. 
 
– Nasz ukraiński partner apeluje o pomoc, przede wszystkim o środki higieniczne, materace, generatory prądu. Wspólnie z pozostałymi miastami udzielimy jej w maksymalnym zakresie. Zorganizujemy ją jako miasto, planujemy także zbiórkę niezbędnych materiałów wśród mieszkańców – mówi prezydent Rzeszowa.
 
Ukraińcy apelują przede wszystkim o materace, śpiwory, koce, środki higieny osobistej, wodę, żywność, baterie, latarki, świece, środki medyczne i opatrunkowe, generatory prądu i odzież. 
 
Od piątku Urząd Miasta Rzeszowa uruchomi infolinię, skierowaną do mieszkańców Rzeszowa, w tym szczególnie pochodzących z Ukrainy i obywateli Ukrainy. W godzinach 8-20, także w weekend pod numerem telefonu 17 77 88 99 00 będzie można uzyskać wszelkie informacje na temat aktualnej sytuacji na Ukrainie oraz w Polsce, a także gdzie i jak poszukiwać pomocy. Przy telefonach będą dyżurować konsultanci rozmawiający w językach polskim, ukraińskim i angielskim. Miasto przygotowuje także punkty pomocy dla Ukraińców, którzy do Rzeszowa przyjadą koleją lub transportem zbiorowym. Zostanie on zorganizowany w rejonie dworca PKP. 
 
– W kwestii pomocy dla Ukraińców przyjeżdzających do Polski Podkarpacie jest przewidziane jako region o charakterze recepcyjnym. W rejonie przejść granicznych w naszym regionie są organizowane cztery punkty, których zadaniem będzie udzielenie niezbędnej pomocy i skierowanie ludzi dalej, do innych województw, które z kolei zapewnią im nocleg i schronienie – dodaje Konrad Fijołek.      
 
Według Urzędu Miasta Rzeszowa, w Rzeszowie mieszka około 4 tysiące Ukraińców.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy