Reklama

Biznes

Aleksander Hall w Rzeszowie. Jak uzdrowić polską politykę?!

Aneta Gieroń
Dodano: 16.01.2022
59212_hall
Share
Udostępnij
27 stycznia o godz. 12.00 w Klubie Akademickim „IQ”  w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie spotkanie wokół książki prof. Aleksandra Halla „Anatomia władzy i nowa prawica”. Wydarzenie będzie miało charakter dyskusji akademickiej, w której poza autorem, wezmą udział również politolodzy: dr hab. Anna Siewierska-Chmaj, prof. UR oraz dr hab. Rafał Matyja, prof. UEK. 
 
Spotkanie poprowadzi red. Andrzej Brzeziecki – historyk i publicysta, asystent pierwszego premiera III Rzeczypospolitej. Dyskusję poprzedzi wystąpienie dr hab. Aleksandra Halla, prof. WSIiZ, a zamkną pytania od publiczności. Gospodarzem spotkania będzie dr Wergiliusz Gołąbek, rektor WSIiZ. Organizatorami spotkania są Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie oraz wydawnictwo ZNAK.
 
W swojej najnowszej książce prof. Aleksander Hall  stawia pytania: Czego potrzebujemy, by przezwyciężyć niszczący polskie państwo konflikt światopoglądowy? W jaki sposób możemy przywrócić poczucie, że stanowimy jedną narodową wspólnotę? Jednocześnie stara się szukać rozwiązań na wyjście z tego impasu i społecznego konfliktu.
 
„Anatomia władzy i nowa prawica” to obywatelski przewodnik dla tych, którzy szukają skutecznych metod dokonania zmiany politycznej. Publikacja ukazała się nakładem Instytutu Wydawniczego Znak i Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania z siedzibą w Rzeszowie.
 
Gdy kilka lat temu prof. Aleksander Hall rozmawiał z magazynem VIP Biznes&Styl przyznał, że w ostatnich 30 latach zdarzyło się wiele dobrego w polskiej historii,  jednocześnie nie krył, że obecnie te zdobycze są zagrożone. Był pewny, że wspaniale udała się nam samorządność. Dumny był ze zbudowania państwa demokratycznego, które umiało osiągnąć swoje strategiczne cele w polityce międzynarodowej – wejście do Unii Europejskiej i NATO. Jednocześnie podkreślał, że nic nie jest nam dane raz na zawsze i musimy nauczyć się troszczyć oraz bronić największych zdobyczy naszej wolności.
 
Warunkiem udziału w spotkaniu stacjonarnym jest zarejestrowanie się w systemie rejestracyjnym i przekazanie oświadczenia dot. COVID-19 lub okazanie dokumentu potwierdzającego szczepienie (tzw. paszport Covid).
 
Prof. Aleksander Hall, historyk i polityk, doktor habilitowany nauk humanistycznych w zakresie nauk o polityce w Instytucie Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk (rozprawa habilitacyjna nt. „Historia prawicy francuskiej (1981-2007)”). Od połowy lat 70. działał w opozycji demokratycznej, m.in. współzakładał i kierował Ruchem Młodej Polski, redagował pismo „Bratniak”. Uczestnik strajku w Stoczni Gdańskiej w sierpniu 1980 r. Po wprowadzeniu stanu wojennego ukrywał się. Był członkiem podziemnej Regionalnej Komisji Koordynacyjnej NSZZ „S” w Gdańsku, a w drugiej połowie lat 80. – Klubu Myśli Politycznej Dziekania. Pracował także w redakcji „Przeglądu Katolickiego” i „Polityki Polskiej”, był współpracownikiem  „Tygodnika Powszechnego”. Brał udział w obradach Okrągłego Stołu, jednakże nie kandydował w wyborach do Sejmu kontraktowego. W rządzie Tadeusza Mazowieckiego pełnił funkcję ministra ds. współpracy z organizacjami politycznymi i stowarzyszeniami. Przewodniczył Forum Prawicy Demokratycznej (1990-91), działał jako wiceprzewodniczący Unii Demokratycznej (1991-92), przewodniczący Partii Konserwatywnej (1992-97), był współtwórcą Stronnictwa Konserwatywno-Ludowego. Poseł w latach 1991-93 (z listy Unii Demokratycznej) i 1997-2001 (z listy AWS).  Po porażce w wyborach parlamentarnych w 2001 r. wycofał się z czynnego udziału w polityce i skoncentrował na pracy naukowej. Od 2002 r. pracownik naukowo-dydaktyczny Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, profesor tej uczelni. 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy