Reklama

Biznes

Jak chce zmieniać Rzeszów nowy architekt miasta

Opracowanie Aneta Gieroń
Dodano: 25.11.2021
25.11.2021 Rzeszow.
Fot. Grzegorz Bukala / UM Rzeszow
Share
Udostępnij
Więcej konkursów architektonicznych, szybciej powstające Miejscowe Plany Zagospodarowania Przestrzennego oraz nowe tereny zielone, które lansowałoby Rzeszów jako miasto nowoczesne i innowacyjne – w czwartek prezydent Rzeszowa oficjalnie przedstawił Janusza Sepioła, nowego architekta miejskiego, który swój urząd sprawuje już od kilku tygodni, ale dotychczas zapoznawał się z miastem. Rzeszów jest bowiem obecny w historii jego rodziny, ale on sam od zawsze związany był z Krakowem i Małopolską.
 
– Zrobiłem w domu przegląd starych zdjęć. Oto mój pradziadek, farmaceuta, który tu mieszkał. Mogę więc powiedzieć, że tu zaczęła się moja rodzinna tradycja – mówił Janusz Sepioł podczas czwartkowej konferencji w Ratuszu i prezentując archiwalne zdjęcie wykonane w rzeszowskiej pracowni Edwarda Janusza.   
   
Ale historycznych nawiązań było więcej. W 1762 roku Karol Henryk Wiedemann, kapitan artylerii w służbie książąt Lubomirskich sporządził unikalny Plan Rzeszowa, przedstawiający miasto z lotu ptaka. Widać na nim m.in. Rynek z ratuszem, ulicę Pańską (dziś 3 Maja), zamek i pałacyk letni Lubomirskich. Rzeszowianie do dziś mogą codziennie oglądać plan na jednej ze ścian kamienicy przy ulicy Sokoła 2 w Rzeszowie.
 
I właśnie o Wiedemannie przypomniał Konrad Fijołek, mając nadzieję, że zasługi Janusza Sepioła dla Rzeszowa w kolejnych miesiącach okażą się tak spektakularne, jak przed wiekami Wiedemanna. Zwłaszcza, że Rzeszów jest w trakcie bardzo dynamicznych zmian, nie tylko związanych z szybkim przyrostem mieszkańców, ale też intensywną zabudową .
 
Sam Janusz Sepioł, architekt, urbanista i historyk sztuki w przeszłości był w Krakowie inicjatorem m.in. budowy Małopolskiego Ogrodu Sztuki, Muzeum Lotnictwa, czy Cricoteki.
 
–  Udało mi się namówić do pracy dla naszego miasta postać, która mam nadzieję, odegra ważną historycznie rolę w Rzeszowie – stwierdził prezydent Rzeszowa.  – Pan Janusz Sepioł będzie miał dużą niezależność w swoich działaniach. Dostanie ode mnie wszelkie narzędzia, których wymaga jego odpowiedzialna funkcja. Jestem przekonany, że miasto skorzysta na jego pracy, wiedzy i doświadczeniu. Mamy wspólne wizje miasta i tego, jak ono powinno się dalej rozwijać.
 
Nowy architekt miejski chce lepszego zarządzania przestrzenią miasta. Według niego trzeba szybko przyjąć nowe studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. Na bazie tego dokumentu będą uchwalane nowe plany zagospodarowania przestrzennego.
 
– Te, które są obecnie w opracowaniu trzeba przejrzeć, a najważniejszym nadać rangę pierwszeństwa w opracowaniu – mówił Janusz Sepioł. – W mieście potrzeba więcej pracy studyjnej, warsztatów i konkursów architektonicznych. Potrzebujemy lepszej architektury, zwłaszcza jeśli chodzi o obiekty publiczne. 
 
Według nowego urzędnika miejskiego, miasto określane mianem „Stolicy Innowacji” powinno wyróżniać się innowacyjną architekturą.
 
– Chciałbym też lepszej koordynacji pracy przy planowaniu inwestycji. Trzeba usprawnić współpracę między wydziałami odpowiedzialnymi za planowanie przestrzeni, architekturę, zieleń i inwestycje. Ja sam na razie poznaję miasto, wiele rzeczy mnie zaskakuje, zarówno pozytywnie, jak i negatywnie. Jest tu wiele terenów z olbrzymim potencjałem, a pofalowana powierzchnia miasta i spore, otwarte przestrzenie to skarby Rzeszowa. Szukam terenów chociażby na parki, co lansowałoby Rzeszów jako miasto nowoczesne i innowacyjne – dodał Sepioł.

Janusz Sepioł urodził się w 1955 roku w Gorlicach. Jest absolwentem Wydziału Architektury na Politechnice Krakowskiej oraz Historii Sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim. W latach 1981-1990 pracował jako projektant – urbanista w Biurze Rozwoju Krakowa, a następnie jako Architekt Wojewódzki w Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie. Od 1999 roku był wicemarszałkiem, a w latach 2002–2006 marszałkiem małopolskim. Inicjator budowy między innymi takich obiektów jak Małopolski Ogród Sztuki, Muzeum Lotnictwa, Cricoteka. Generalny Projektant Planu Zagospodarowania Przestrzennego Małopolski i koordynator dwóch kolejnych strategii jej rozwoju. W 2007 roku pełnił funkcję Pełnomocnika Prezydenta Miasta Krakowa ds. Kultury, prowadząc konkursy na gmachy Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK i Centrum Kongresowego ICE. Senator VII i VIII kadencji. Współautor tzw. „Ustawy Krajobrazowej”. Od 2015 roku projektant nowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego Małopolski. Od 1991 roku członek Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa, członek rad programowych Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie. Członek Stowarzyszenia Architektów Polskich SARP.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy