Konto firmowe to niezbędne narzędzie w prowadzeniu przedsiębiorstwa, które pozwala na wygodne rozliczenia i zarządzanie finansami. Jak wybrać najlepszy rachunek dla biznesu? Oto najważniejsze informacje na temat aktualnych ofert!
Ranking kont firmowych
Poszukując konta firmowego, warto zapoznać się z wieloma opcjami, które są dostępne na rynku. W ten sposób da się określić, co banki mają do zaproponowania i czego najbardziej się oczekuje po takiej umowie.
Robienie tego samodzielnie niewątpliwie pozwoli lepiej zrozumieć każdą opcję, jednak jest to bardzo czasochłonne i często niemiarodajne. Co zrobić, aby wybrać dobrze? Warto skorzystać z gotowych narzędzi, które ułatwią zadanie. Jednym z nich są rankingi kont bankowych. Pozwalają one na zapoznanie się z aktualnymi ofertami na rynku.
Propozycje zostały posegregowane od najkorzystniejszej. Podczas tworzenia listy pod uwagę były brane różne czynniki, w tym:
- koszt prowadzenia rachunku;
- koszt posiadania karty;
- wysokość i rodzaj bonusu dla przedsiębiorcy.
Aby poruszanie się po witrynie było wygodne, każda z propozycji znajduje się na osobnym kafelku. Znajdziemy na nim najważniejsze informacje takie jak:
- nazwa umowy;
- logo banku;
- koszty używania rachunku.
Jeśli któraś z ofert będzie wyjątkowo interesująca, użytkownicy mogą w łatwy sposób dowiedzieć się o niej więcej, klikając w „Szczegóły konta”. Pod kafelkiem pojawi się wtedy rozwijana lista najważniejszych informacji o tej opcji, a także możliwość doboru karty do rachunku.
Gdy w trakcie przeglądania rankingu znajdzie się rachunek dla siebie, w łatwy sposób można przejść do uzupełniania wszelkich formalności. Wystarczy kliknąć niebieski przycisk „Sprawdź” – użytkownik zostanie automatycznie przekierowany na witrynę banku, gdzie będzie mógł zapoznać się ze szczegółowym regulaminem oraz złożyć wniosek o otwarcie konta.
Dla kogo konto firmowe?
Posiadanie konta firmowego jest korzystne z wielu względów. Co prawda w polskim prawie nie ma zapisu o tym, że przedsiębiorca musi posiadać takowy rachunek, jednak ma on obowiązek rozliczania wydatków i przychodów związanych z biznesem.
Konto firmowe zdecydowanie to ułatwia, w szczególności z punktu widzenia prowadzenia klarownej księgowości oraz w przypadku audytów podatkowych lub innych sprawozdań finansowych.
Posiadanie osobnego konta firmowego upraszcza też monitorowanie i zarządzanie finansami, w tym:
- śledzenie wpływów i wydatków;
- prowadzenie rozliczeń z klientami i dostawcami;
- płatności podatków i opłat.
Dodatkowo może to zwiększyć wiarygodność i zbudować profesjonalizm firmy w oczach klientów, partnerów biznesowych i instytucji finansowych.
Warto zaznaczyć, że konto firmowe jest dostosowane do potrzeb przedsiębiorców, dzięki czemu rachunek umożliwia wykonywanie tzw. split payment, a także pozwala na wpisanie się na białą listę podatników VAT.
Podsumowując, przedsiębiorcy powinni posiadać osobne konto firmowe od momentu rozpoczęcia swoich działań. W niektórych przypadkach, jak np. działalność jednoosobowa, może być to nieobowiązkowe, ale w dłuższej perspektywie prowadzenie osobnego rachunku jest zalecane ze względów administracyjnych oraz podatkowych.
Darmowe konto firmowe
Otwarcie własnej działalności wiąże się z ogromem kosztów i płatności, dlatego nic dziwnego, że szuka się oszczędności, gdzie tylko się da. Banki wychodzą z pomocną dłonią, oferując konta za 0 zł dla firm.
Takie propozycje mogą obejmować brak opłat za prowadzenie rachunku, przelewy, karty debetowe lub inne usługi bankowe przez określony okres albo nawet na stałe, oczywiście, w zależności od warunków oferty.
Darmowe konto firmowe może być atrakcyjnym wyborem dla małych przedsiębiorstw, które chcą obniżyć koszty prowadzenia działalności. Jednak przed podjęciem decyzji o skorzystaniu z danej opcji na darmowy rachunek handlowcy powinni dokładnie zapoznać się z warunkami oferty, aby upewnić się, że spełniają one ich potrzeby i nie wiążą się z żadnymi ukrytymi opłatami czy ograniczeniami.
Ważne jest również sprawdzenie, czy dana propozycja zawiera wszystkie niezbędne funkcje i usługi, takie jak możliwość dokonywania płatności, obsługa krajowych i międzynarodowych przelewów, a także wsparcie dla potrzeb firmy w przyszłości.
Co więcej, aby przedsiębiorcy chętniej korzystali z usług bankowych, często mogą liczyć na bonusy pieniężne za otwarcie konta. Zazwyczaj takie akcje promocyjne mają na celu popularyzację konkretnego rozwiązania, a wzięcie udziału jest proste.
Wystarczy spełnić kilka określonych warunków, które zazwyczaj dotyczą wykonywania działań na rachunku. Dzięki temu właściciele działalności mogą liczyć na wypłaty do nawet kilku tysięcy złotych, a także nagrody rzeczowe (rodzaj premii i warunki jej przydzielenia są ściśle określone przez regulamin promocji).
Konto firmowe i osobiste – różnice
Choć mogłoby się wydawać, że rachunek bankowy to po prostu rozwiązanie, które ułatwia współpracę z placówką i zarządzanie finansami, to istnieje szereg różnic pomiędzy każdym z dostępnych kont osobistych i firmowych.
Po pierwsze rachunki osobiste są przeznaczone głównie do osobistego użytku, czyli do codziennych potrzeb finansowych konsumenta. Z kolei konta firmowe służą do zarządzania kwotami związanymi z działalnością gospodarczą. Przedsiębiorstwa korzystają z nich do przetwarzania płatności od klientów, opłacania dostawców i płacenia podatków.
Konta firmowe zazwyczaj oferują także dodatkowe funkcje zorientowane na potrzeby przedsiębiorstw, takie jak możliwość przetwarzania płatności kredytowych, obsługa płac, faktoring, zarządzanie środkami firmy, rozszerzone raportowanie finansowe czy płatność rozdzielającą z kwoty brutto – netto i VAT. Rachunki osobiste zapewniają podstawowe narzędzia jak karty debetowe czy bankowość internetową i mobilną.