Reklama

Biznes

Inwestycje w nieruchomości klasy premium w obliczu kryzysu gospodarczego

Artykuł sponsorowany
Dodano: 26.11.2020
52093_nieruchomosci_premium-resizer-750q75
Share
Udostępnij
Tendencje gospodarcze, które obserwujemy od połowy II kwartału 2020 roku, nasuwają myśli o poszukiwaniu pewnej lokaty kapitału ? koronakryzys udowodnił, że sytuacja na rynku pracy może się drastycznie zmienić.

Mimo wszystko jednak rynek nieruchomości okazał się być dość odporny na wstrząsy spowodowane zatrzymaniem zarówno ogólnopolskiej, jak i światowej gospodarki. Ceny mieszkań na rynku pierwotnym nie uległy poważnemu spadkowi, jedynie się nieco zatrzymały w nieustannym od ostatnich dziesięciu lat wzroście.

Największą stabilnością i dochodowością wyróżnił się sektor nieruchomości klasy premium.
Przedstawiamy główne cechy nieruchomości z górnej półki oraz argumenty na inwestowanie w lokale tego typu. 

Czy się opłaca?
Z badań analityków rynku nieruchomości, a zwłaszcza raportów sporządzonych przez firmę doradztwa inwestycyjnego JLL, wynika, że średni roczny wzrost cen nieruchomości klasy premium w ciągu ostatniego dziesięciolecia wynosił blisko 6%. Od roku 2012 roku ten wskaźnik stabilnie plasował się na poziomie 8%, a czasami nawet sięgał 10%.

Taka rentowność inwestycji przyciągnęła sporą liczbę zainteresowanych, mimo że udział nieruchomości luksusowych w ofercie polskiego rynku pierwotnego wynosi zaledwie 1%.

Ponadto nieruchomości klasy premium charakteryzują się niezwykłą stabilnością w obliczu różnorodnych zmian koniunktury rynku ? żaden kryzys gospodarczy, nawet tak obszerny, jak ten, z którym obecnie mamy do czynienia, nie jest w stanie obniżyć wartości tego rodzaju inwestycji.  
 

Kryteria prestiżowych inwestycji mieszkaniowych
Jakie kryteria powinna spełniać inwestycja, żeby zostać zaliczoną do klasy premium?

Lokalizacja. Czynnik ten decyduje o atrakcyjności każdej inwestycji, i w przypadku tych o najwyższym standardzie musi spełniać jak najwyższe kryteria nabywcy. Położenie na mapie miasta ? a w przypadku luksusowych apartamentów mówimy przeważnie o lokalizacjach wielkomiejskich ? powinno być wizytówką danej inwestycji. Na przykład, lokal w położonym prawie pod krakowskim Wawelem apartamentowcu Angel Stradom potrafi zapewnić opłacalny wynajem zarówno krótkoterminowy (dla turystów), jak i długoterminowy (dla pracowników, przedsiębiorców itd.), a po latach niewątpliwie wzrośnie wartość jego sprzedaży. 

Prestiżowe wykonanie. Może to być high-techowy wieżowiec, jak na przykład słynna Złota 44 w Warszawie, zrewitalizowana zabytkowa kamienica w stylu neobaroku czy kameralny minimalistyczny apartamentowiec w stylu skandynawskim zaprojektowany przez renomowaną pracownię ? wykwintna architektura należy do obowiązkowych cech inwestycji klasy premium. Części wspólne, zaczynając od materiałów wykończeniowych i kończąc na nowoczesnych funkcjonalnych rozwiązaniach, a także zagospodarowanie terenu również muszą spełniać najbardziej wyrafinowane wymagania.

Udogodnienia. Inwestycji luksusowej nie da się stworzyć bez zaplecza usługowego, rekreacyjnego, sportowego bądź też biznesowego. Apartamentowce o najwyższym standardzie często wyposażone są w prywatne strefy fitness i spa, lokale usługowe, są objęte usługami portiera i ochroną, nierzadko też spotkamy dostępny w inwestycjach room-service. Deweloperzy inwestycji klasy premium korzystają także z atutów lokalizacji ? na przykład, w inwestycji Chlebova w Gdańsku oferowane są udogodnienia w postaci przystani jachtowej do wyłącznego użytku mieszkańców.

Perspektywy rozwoju branży
Inwestycje klasy premium są sektorem niszowym, a więcej coraz bardziej pożądanym dla inwestorów ? na razie oferta rynku pierwotnego jest w stanie zaspokoić bieżące potrzeby, jednak niebawem, jak twierdzą eksperci, popyt zacznie przerastać podaż.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy