Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 125 PIT, wolna od podatku dochodowego jest wartość świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń otrzymanych od osób zaliczonych do I i II grupy podatkowej w rozumieniu przepisów o podatku od spadków i darowizn. Osiągnięty przez Podatnika przychód, który powstał z tytułu nieodpłatnego świadczenia, wynikającego z zawartej z rodzicami umowy użyczenia, zwolniony będzie z opodatkowania PIT. W związku z zawarciem przedmiotowej umowy, nie występuje u biorącego w używanie obowiązek zapłaty podatku PIT oraz obowiązek zgłoszenia do właściwego Urzędu Skarbowego faktu zawarcia umowy użyczenia.
Tak: Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 27 lipa 2017 r., sygnatura: 0111-KDIB2-2.4011.131.2017.2.IN
Komentarz AXELO (radca prawny Katarzyna Kanik)
Omawiana interpretacja dotyczy skutków podatkowych zawarcia umowy użyczenia z rodzicami. W przedstawionym w interpretacji stanie faktycznym wnioskodawca zamierza zawrzeć z rodzicami umowę użyczenia gruntu na cele budowlane. W umowie zostanie określone, że działka będzie użyczona na czas nieokreślony, a wszystkie ciężary, koszty utrzymania i eksploatacji działki oraz budowy nowego domu będzie ponosił wnioskodawca. Po oddaniu domu do użytkowania wnioskodawca zamieszka w nim i w dalszym ciągu będzie ponosić koszty utrzymania całej nieruchomości (zarówno domu, jak i działki).
Zdaniem organu, możliwość korzystania i pobierania pożytków z nieruchomości w związku z zawartą umową użyczenia pomiędzy wnioskodawcą a rodzicami, na gruncie prawa podatkowego należy uznać za nieodpłatne świadczenie na rzecz wnioskodawcy.
Wskazać należy, że przepisy ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej jako: „Ustawa”) nie zawierają definicji pojęcia „nieodpłatnego świadczenia”, niemniej jednak definicja tego pojęcia została wypracowana w orzecznictwie organów podatkowych. Dla celów podatkowych, termin nieodpłatnego świadczenia obejmuje wszelkie zjawiska gospodarcze i zdarzenia prawne, których skutkiem jest uzyskanie korzyści kosztem innego podmiotu lub te wszelkie zdarzenia prawne i zdarzenia gospodarcze w działalności osób prawnych, których skutkiem jest nieodpłatne tj. niezwiązane z kosztami lub inną formą ekwiwalentu przysporzenie majątku tej osobie, mające konkretny wymiar finansowy.
Co do zasady, otrzymanie przez osobę fizyczną nieodpłatnego świadczenia wiąże się z powstaniem po stronie takiej osoby przychodu. W zależności od okoliczności przychód ten korzysta ze zwolnienia lub podlega opodatkowaniu.
Na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 125 Ustawy obowiązuje zasada, że wolna od podatku dochodowego jest wartość świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń otrzymanych od osób zaliczonych do I i II grupy podatkowej w rozumieniu przepisów o podatku od spadków i darowizn. Stosownie zaś do art. 14 ust. 3 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn, do I grupy podatkowej zalicza się m.in. wstępnych.
Biorąc powyższe pod uwagę, w momencie otrzymania nieodpłatnego świadczenia od krewnego, znajdującego się w I lub II grupie podatkowej, w świetle przepisów ustawy o podatku od spadków i darowizn po stronie otrzymującego powstanie przychód z nieodpłatnego świadczenia, objęty zwolnieniem z opodatkowania.
Z tego też względu, organ słusznie przyjął, że w związku z zawartą umową użyczenia nie powstanie po stronie wnioskodawcy obowiązek zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych. Co więcej, z uwagi na okoliczność, że Ustawa nie przewiduje obowiązku zgłoszenia naczelnikowi urzędu skarbowego samego faktu zawarcia umowy użyczenia, możliwość skorzystania ze zwolnienia, o którym powyżej, nie jest zależna od faktu zgłoszenia zawarcia umowy użyczenia.
Stanowisko organu należy uznać za prawidłowe i odzwierciedlające dotychczasowe stanowisko organów podatkowych.
W kontekście omawianej interpretacji, zwrócić należy jednak uwagę, że mimo iż na podstawie umowy użyczenia biorący w użyczenie jest uprawniony do bezpłatnego korzystania z rzeczy, co może wywołać mylne wrażenie, że świadczenie to jest całkowicie wolne od jakichkolwiek obciążeń, to na gruncie prawa podatkowego obowiązuje generalna zasada, że przychód powstały z tytułu tego nieodpłatnego świadczenia podlega opodatkowaniu. Warto o tym pamiętać, zawierając umowę użyczenia z osobami niespokrewnionymi.
Aby szczegółowo omówić poruszone zagadnienia, skontaktuj się z AXELO. www.axelo.pl
Informacje zawarte w niniejszym artykule/komentarzu mają charakter skrótowy i informacyjny. Informacje te nie powinny zastępować szczegółowej analizy poruszanych w nim zagadnień, jak również stanowić podstawy podejmowania decyzji biznesowych lub jakichkolwiek innych czynności prawnych lub faktycznych.