Reklama

Biznes

Praca nad projektami architektonicznymi – jak wybrać dobry monitor?

Artykuł sponsorowany
Dodano: 28.02.2024
Jaki monitor dla architekta?
Jaki monitor dla architekta?
Share
Udostępnij

Pracując jako architekt, zapewne spędzasz wiele długich godzin przed komputerem. Komputer jest podstawowym narzędziem Twojej pracy, a oczami komputera jest monitor, który powinien być odpowiednio dopasowany zarówno do wymogów technicznych, jak i wygody Twojej pracy.

Jaki monitor dla architekta?

Wybierając i konfigurując monitor, powinieneś przede wszystkim pomyśleć o swoim zdrowiu. Komfort pracy jest bardzo ważny na każdym stanowisku, jednak to właśnie architekci spędzają nad swoimi projektami bardzo dużo czasu. Ogromny wpływ na wzrok ma wielkość monitora, dlatego do codziennej pracy warto wybrać monitor o dużej przekątnej. Odpowiednie ustawienie monitora i jasność ekranu też wpływają na to, w jakim stopniu wzrok się męczy.

W pracy grafika, projektanta oraz architekta bardzo ważne są także detale, co wymaga użycia wysokiej jakości sprzętu. Oprogramowanie wykorzystywane w takiej pracy ma bardzo wysokie wymagania techniczne. Kupując do pracy architekta komputer wysokiej jakości, nie możesz zapomnieć o dokupieniu odpowiedniego monitora: https://www.komputronik.pl/search-filter/1251/monitory-4k-uhd.

Monitor do pracy nad projektami architektonicznymi powinien nie tylko poradzić sobie z profesjonalnym oprogramowaniem, ale też wiernie odwzorowywać kolory. Kolor widoczny na monitorze musi wyglądać dokładnie tak samo jak w realnym świecie. Jest to jeden z najważniejszych aspektów jeśli chodzi o wybór urządzenia. Ważna jest także funkcjonalność ekranu i duży rozmiar, który zapewni przestrzeń do pracy.

Na co zwracać uwagę przy zakupie monitora?

Jedną z najważniejszych kwestii przy wyborze monitora jest odświeżanie ekranu wyrażone w Hercach (w skrócie Hz). Jest to jednostka częstotliwości, która oznacza liczbę powtórzeń danego zjawiska na sekundę. W przypadku ekranów jest to liczba klatek wyświetlanych na monitorze w ciągu jednej sekundy. Im większa ilość Hz, tym lepiej – urządzenie o dużej ilości Hz jest w stanie płynnie i szczegółowo obsłużyć obraz o wysokiej jakości. Parametr ten może wynosić nawet 240 Hz: https://www.komputronik.pl/search-filter/1251/monitory-240hz.

Warto także zwrócić uwagę na wybór odpowiedniego typu matrycy monitora dla architekta. Najczęściej spotykane są trzy typy matrycy – TP, VA oraz IPS. W pracy architekta najlepiej sprawdzi się matryca IPS, która gwarantuje odwzorowanie kolorów na poziomie nawet 90% z palety RGB. Matrycę IPS charakteryzują też szerokie kąty widzenia i wysoka jasność. Monitory z taką matrycą charakteryzują się też bardzo dobrym stosunkiem ceny do jakości.

Nie możemy zapominać o jakże ważnym parametrze wyświetlacza, którym jest przekątna ekranu. Przekątna ma kluczowe znaczenie dla komfortu pracy architekta. Odpowiednim wyborem może być więc duży panoramiczny monitor, na którym z łatwością będziesz mógł pracować jednocześnie w kilku programach. Optymalny wybór do pracy architekta to monitory o przekątnej od 24 do 43 cali.

Dodatkowe parametry monitora

Warto też zwrócić uwagę na częstotliwość odświeżania obrazu. Monitory 144hz: https://www.komputronik.pl/search-filter/1251/monitory-144hz oferują wysoką częstotliwość odświeżania, dzięki czemu mniej męczą oczy w trakcie pracy. Jest to szczególnie istotne w przypadku opracowywania projektów architektonicznych, gdzie każdy szczegół ma znaczenie.

Do komfortowej pracy przed komputerem ważny jest także wybór odpowiedniej powłoki matrycy monitora. Najczęściej wybieraną powłoką przez profesjonalistów jest powłoka matowa. Minimalizuje ona ryzyko powstawania refleksów i odbić, także w słoneczne dni. Niezależnie od oświetlenia, matryca ta nie reaguje na padające na nią światło. Mniej widoczne są także odciski palców.

Wygodnym dodatkiem są też porty znajdujące się w monitorze. Standardowym portem w większości monitorów jest port USB, do którego można podłączyć bezpośrednio różne akcesoria. Coraz więcej monitorów posiada też wbudowane głośniki. W pracy architekta przydać się może także złącze DisplayPort.

Wybór odpowiedniego monitora do pracy nad projektami architektonicznymi może nie być łatwym zadaniem. Mamy nadzieję, że nasze wskazówki ułatwią Ci to zadanie.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy