Reklama

Biznes

HackCarpathia 2025 – odbyła się druga edycja 24-godzinnych zmagań

Źródło: Podkarpackie Centrum Innowacji
Dodano: 13.04.2025
Autor tekstu i zdjęć: Podkarpackie Centrum Innowacji
Share
Udostępnij

Ponad 200 uczestników z całej Europy brało udział w HackCarpathia 2025 – największym hackathonie w Rzeszowie. To już druga edycja wydarzenia, organizowanego przez Wyższą Szkołę Informatyki i Zarządzania oraz Podkarpackie Centrum Innowacji, które wspólnie tworzą przestrzeń dla innowatorów, pasjonatów nowych technologii, projektowania i przedsiębiorczości.

Spotykają się tu młodzi ludzie, aby pomóc rozwiązać chyba najważniejszy problem przed jakim dziś stoimy – czyli kwestię starzejącego się społeczeństwa. Dlatego niezwykle cieszę się, że w ramach hackathonu będziemy dla nich poszukiwać najlepszych rozwiązań m.in. w obszarze cyberbezpieczeństwa czy sztucznej inteligencji – po to, aby ułatwić im życie – podkreśliła członek zarządu województwa podkarpackiego Małgorzata Jarosińska-Jedynak. 

W tegorocznej edycji uczestnicy mierzą się z wyzwaniami w czterech głównych kategoriach:  gamingsztuczna inteligencjazrównoważony rozwój i ekologia oraz cyberbezpieczeństwo.
W 24-godzinnych zmaganiach biorą udział zarówno licealiści, studenci, jak i profesjonaliści, którzy – indywidualnie lub w zespołach.  

Podkarpackie Centrum Innowacji powstało właśnie po to, aby organizować takie wydarzenia. Bardzo cieszę się, że udało nam się zebrać ponad 200 młodych ludzi, którzy stawiają czoła interesującym wyzwaniom. Jest wielu obcokrajowców, dzięki czemu PCI staje się międzynarodową instytucją, która pomaga rozwijać innowacje – zaznacza Michał Tabisz, prezes zarządu PCI. 

Hackathon to nie tylko kodowanie – uczestnicy mogą liczyć na całodobowe wsparcie mentorów i ekspertów branżowych, a ich projekty nie muszą ograniczać się wyłącznie do informatyki. Wiele z nich dotyczy także istotnych kwestii społecznych, takich jak ochrona środowiska, medycyna czy wsparcie osób z niepełnosprawnościami.

Jest to największa tego typu impreza w Rzeszowie i jedna z największych w regionie. Łączenie nauki z biznesem oraz wiedzy i praktyki jest czymś co nas wyróżnia i czyni ją wyjątkowym wydarzeniem na mapie regionu – mówiła Barbara Przywara, prorektor ds. nauczania Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. 

Kulminacją wydarzenia będzie uroczysta gala finałowa w Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie, zaplanowana na poniedziałek, 14 kwietnia. To właśnie tam finaliści z każdej kategorii zaprezentują swoje rozwiązania przed jury, w pięciominutowych wystąpieniach wspieranych przez wcześniejsze warsztaty przygotowawcze.

Po sukcesie pierwszej edycji, która w 2024 roku zgromadziła 41 zespołów i ponad 200 uczestników, HackCarpathia udowadnia, że Rzeszów staje się ważnym punktem na mapie wydarzeń technologicznych. W tym roku wydarzenie zyskuje także wymiar międzynarodowy, otwierając się na uczestników spoza Polski oraz podnosząc rangę hackathonu dzięki rozbudowanej formule i  prestiżowym partnerom.

Czytaj także:

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy