Tegoroczne, czwarte już, Forum Innowacji w Rzeszowie, które odbędzie się 14-15 maja, poświęcone będzie tematom związanym z kosmonautyką, przemysłem lotniczym i kosmicznym. Wykorzystanie kosmosu w gospodarce to dziedzina w Polsce jeszcze mało znana, ale budząca coraz większe zainteresowanie, do czego impulsem było także ubiegłoroczne wejście naszego kraju w poczet państw członkowskich Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). Jest to przy tym dziedzina, która bardzo dynamicznie się rozwija i – wbrew pozorom – jest mniej odległa od naszego życia codziennego niż to się nam wydaje. – Gra idzie o to, czy Polska będzie na tym polu aktywnym graczem, czy tylko odbiorcą technologii kosmicznych – podkreśla poseł Jan Bury (PSL), przewodniczący Rady Programowej Forum Innowacji.
Rzeszowska impreza, choć odbywa się dopiero po raz czwarty, już zasłużyła na miano najważniejszego cyklicznego wydarzenia polityczno-naukowo-biznesowego na Podkarpaciu. Tegoroczne Forum zorganizowane będzie w dniach 14-15 maja w Regionalnym Centrum Dydaktyczno-Konferencyjnym i Biblioteczno-Administracyjnym Politechniki Rzeszowskiej. Impreza z roku na rok się rozrasta. Organizatorzy spodziewają się 400-500 gości (polityków – w tym także przedstawicieli rządu, przedsiębiorców, samorządowców i naukowców) z kraju i zagranicy (m.in. Francji, Hiszpanii, Niemiec, Rosji i Włoch).
Jan Bury przyznaje, że denerwują go pytania dziennikarzy, jaki jest konkretny efekt dotychczasowych edycji Forum. – Gdybyśmy takie wydarzenia organizowali tak, że ich namacalnym efektem byłoby otwarcie pięciu fabryk, to Forum Ekonomiczne w Krynicy odbyłoby się tylko raz, a w ub. roku mieliśmy jego dwudziestą drugą edycję – tłumaczy. Zdaniem szefa Rady Programowej, Forum Innowacji to raczej miejsce wymiany poglądów i opinii przedstawicieli świata polityki, samorządu, nauki i biznesu, miejsce, gdzie powstają idee, pomysły i koncepcje, gdzie uczestnicy uczą się słuchać siebie nawzajem, nawzajem się inspirują, co przekłada się później na nowe projekty realizowane w parlamencie, uczelnianych laboratoriach czy biznesie.
Dziewięć paneli dyskusyjnych
Tematyka tegorocznego Forum wiąże się z kosmonautyką, przemysłem lotniczym i kosmicznym. Rzeszowskie spotkanie będzie okazją do analizy rynku lotniczego i kosmicznego w Polsce, a także do oceny, jakie technologie innowacyjne pojawiły się w tym obszarze w ostatnich latach i jak na tym polu wygląda współpraca pomiędzy nauką a biznesem. – Uczę się tej tematyki od paru lat i nie powiem, że już umiem wszystko – przyznaje Jan Bury. – Pomysł na tegoroczny temat Forum Innowacji zrodził się w momencie, gdy Polska przystępowała do ESA. Nasz kraj co roku będzie mógł stamtąd uzyskać – w postaci grantów, projektów, programów – więcej niż wpłacamy. Polska będzie mogła np. uczestniczyć w programie Copernicus – największym projekcie obserwacji Ziemi z kosmosu, którego roczny budżet wynosi ok. 3 mld euro. Nie zapominajmy, że technologie kosmiczne przenikają do życia „cywilnego” bardziej niż nam się wydaje, weźmy choćby prognozowanie pogody czy system GPS. Gdyby wszystkie satelity, które krążą wokół Ziemi, wpadły jednego dnia do oceanu, to mielibyśmy chaos w komunikacji, meteorologii, telekomunikacji czy informatyce – dodaje szef Rady Programowej Forum.
Program Forum obejmuje 9 paneli dyskusyjnych. Oprócz paneli dotyczących rozwoju polskiej i podkarpackiej gospodarki w kontekście wejścia do ESA, odbędą się także panele dotyczące technologii i programów satelitarnych, eksploracji kosmosu, rynku pracy w przemyśle kosmicznym oraz – wprawdzie niszowego, ale bardzo interesującego – tematu medycyny kosmicznej.
Gen lotniczy Podkarpacia
Organizatorzy Forum nie mają wątpliwości, że Rzeszów jako stolica Podkarpacia jest świetnym miejscem do rozmowy o kosmosie. Głównie ze względu na działające w tym regionie firmy przemysłu lotniczego, zrzeszone w Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza. Firmy te dostarczają 90 proc. produkcji polskiego przemysłu lotniczego i są dobrze przygotowane do rozpoczęcia produkcji dla kosmonautyki. – Wbrew pozorom, lotnictwo nie jest odległe od kosmosu, jest to tylko kwestia wysokości – podkreśla Jan Bury.
Poza tym Rzeszów, Podkarpacie dysponują czymś więcej – swoistym „genius loci”. – Jak mówią prezesowi Markowi Dareckiemu kooperanci zachodni, Podkarpacie ma „gen lotniczy” ukryty w ludziach – podkreśla Jan Bury. – Przemysł lotniczy rozwija się tu od okresu międzywojennego. Na Podkarpaciu jest zatem świetny grunt dla rozwoju przemysłu kosmicznego, lecz to już od naszych firm i naukowców będzie zależało, jaki będzie udział naszego regionu w różnych projektach kosmicznych.
Forum coraz bardziej samodzielne
Rzeszowskie Forum Innowacji jest powiązane z prestiżowym Forum Ekonomicznym w Krynicy-Zdroju – najważniejszą imprezą gospodarczą w Polsce. – Zawsze uważałem, że nie musimy wszystkiego wymyślać sami, lecz powinniśmy uczyć się od lepszych – wspomina Jan Bury. – Trzy lata temu do wspólnego projektu zainspirował mnie Zygmunt Berdychowski, prezes Instytutu Studiów Wschodnich, który organizuje Forum Ekonomiczne w Krynicy. Lecz od początku powtarzał: róbmy to razem, ale przyjdzie taki moment, że się usamodzielnicie. Podczas poprzednich edycji Forum Innowacji dobór tematów, zorganizowanie panelistów spoczywały głównie na Instytucie Studiów Wschodnich, a my się uczyliśmy. Nadal współpracujemy z Instytutem, ale w tym roku sami, przy pomocy rektora Politechniki Rzeszowskiej, we współpracy z Urzędem Marszałkowskim i Urzędem Miasta Rzeszowa oraz grupą naukowców z BD Center, dobraliśmy tematykę i panelistów. Forum Innowacji coraz bardziej dojrzewa, jesteśmy coraz bardziej samodzielni i będę robił wszystko, aby kolejne edycje miały równie wysoki poziom.
Gość specjalny i Miasteczko Innowacji
Gościem specjalnym Forum będzie dr Scott E. Parazynski, amerykański astronauta polskiego pochodzenia, który w latach 1994-2007 odbył pięć lotów w kosmos, gdzie spędził łącznie ponad 57 dni. Jest też lekarzem, specjalistą medycyny kosmicznej oraz wspina się w wysokich górach, m.in. dwukrotnie stanął na Mount Everest.
Niewykluczone, że na Forum pojawi się polski kosmonauta, gen. Mirosław Hermaszewski. Mają być przedstawiciele rządu: wicepremier Janusz Piechociński i minister Władysław Kosiniak-Kamysz, były wicepremier Waldemar Pawlak, przedstawiciele Centrum Badań Kosmicznych, rektorzy uczelni, zwłaszcza technicznych, przedstawiciele firm lotniczych i kosmicznych z kraju i zagranicy.
Forum Innowacji nie jest imprezą zamkniętą. Dla mieszkańców Podkarpacia – zwłaszcza młodych – atrakcją będzie znów Miasteczko Innowacji, w którym nowinki techniczne zaprezentują tym razem instytuty badawcze i firmy z branży lotniczej i kosmonautycznej.
W przyszłym roku o turystyce
Wiadomo już, że przyszłoroczne Forum zdominuje tematyka innowacji w turystyce. Temu ma być poświęcona zamykająca obrady prezentacja Katarzyny Sobierajskiej, podsekretarza stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki. Ta tematyka również trafia na Podkarpaciu na podatny grunt: największym atutem tego regionu są bowiem – oprócz Doliny Lotniczej – Bieszczady, cudowna turystyczna kraina. Warto rozmawiać, jak jej walory wykorzystać jeszcze lepiej.
Organizatorami IV Forum Innowacji w Rzeszowie są: Fundacja Instytut Studiów Wschodnich (organizator Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju), Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego, Urząd Miasta Rzeszowa, firma BD Center oraz Politechnika Rzeszowska.
Tematy dyskusji panelowych IV Forum Innowacji
-
Korzyści gospodarcze dla Polski w kontekście wejścia do Europejskiej Agencji Kosmicznej.
-
Medycyna kosmiczna – niszowa dziedzina czy rentowny sektor w nieodległej przyszłości?
-
W jakim celu i jak eksplorować kosmos?
-
Polska strategia kosmiczna.
-
Rola województwa podkarpackiego w rozwoju polskiego przemysłu kosmicznego.
-
Programy satelitarne Galileo i Copernicus – nowa perspektywa rozwojowa dla innowacyjnych przedsiębiorstw Unii Europejskiej.
-
Technologie satelitarne w praktyce – zarządzanie terytorialne, biznes, bezpieczeństwo, Internet.
-
Nowe kierunki kształcenia i rynek pracy w kontekście rozwoju przemysłu kosmicznego w Polsce.
-
Przemysł zbrojeniowy, lotnictwo, informatyka, telekomunikacja – podstawy przemysłu kosmicznego.
HISTORIA FORUM INNOWACJI
I Forum Innowacji – 7-8 września 2010
W obradach wzięło udział ponad 130 gości. Przeprowadzono sześć dyskusji panelowych obejmujących tematykę nowych produktów i technologii w przemyśle lotniczym i kosmicznym; innowacji w energetyce; wspierania i promowania innowacji w Polsce. Rzeszowskie Forum zgromadziło przedstawicieli rządu, agencji rządowych, reprezentantów polskiego i zagranicznego biznesu oraz naukowców. Gościem specjalnym i uczestnikiem panelu „W poszukiwaniu nowych atutów gospodarczych w Europie Środkowo-Wschodniej” był wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak, który stwierdził, że dziś nowoczesne rozwiązania mogą być ulokowane w dowolnym miejscu na świecie. – Wiele zależy od przebojowości ludzi i otoczenia. Bardzo ważne znaczenie ma klimat, elementy, które tworzą dobrą kulturę, żeby ludzie mieli możliwość wymyślania zaskakujących nowoczesnych rozwiązań – mówił wicepremier.
II Forum Innowacji – 24-25 maja 2011
Wicepremier Waldemar Pawlak był także gościem II Forum, podczas którego wyraził życzenie, by Polska stała się Kalifornią Europy. W spotkaniu uczestniczyło ponad 200 liderów biznesu, nauki i polityki, którzy dyskutowali nad możliwościami zwiększenia innowacyjności polskiej gospodarki i wykorzystania naszych pomysłów przez największe firmy światowe. Podczas paneli dyskusyjnych zastanawiano się nad przyszłością energetyki, lotnictwa i motoryzacji. Na Forum przyjechali goście z Chin, Szwajcarii, Holandii, Węgier, Słowacji, Niemiec. Prof. Sun Fengchun, dyrektor Krajowego Laboratorium Inżynierii Pojazdów Elektrycznych w Chinach, tłumaczył, jak i dlaczego jego kraj stosuje samochody z napędem elektrycznym. Dużym powodzeniem cieszyło się Miasteczko Innowacji, gdzie najnowsze rozwiązania prezentowały firmy komputerowe i telekomunikacyjne.
III Forum Innowacji – 30-31 maja 2012
– Kiedyś o sile państw świadczyła liczba fabryk, a dziś liczba oddanych patentów – przekonywał minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz podczas otwarcia III Forum Innowacji w Rzeszowie. Głównymi tematami Forum były energetyka, medycyna i polityka klastrowa. W spotkaniu wzięło udział ponad 300 przedstawicieli świata polityki, biznesu, nauki i samorządu. Gościem specjalnym był Ladislau Dowbor, ekonomista i doradca byłego prezydenta Brazylii Luli da Silvy, który przekonywał, że chociaż posiadamy nowoczesne technologie, to nie potrafimy nimi mądrze zarządzać. Profesor Dowbor mówił także, iż ogromna koncentracja dochodów w rękach nielicznych grup finansowych chwieje demokracją i – jak pokazują ekspertyzy – ten model nie ma szans na przetrwanie do 2050 roku. Forum zamknął Włodzimierz Lewandowski, Naczelny Fizyk z Międzynarodowego Biura Miar w Sevres pod Paryżem, którego wystąpienie stanowiło zapowiedź IV Forum Innowacji poświęconego innowacjom w przestrzeni kosmicznej. Dla mieszkańców Rzeszowa Forum było ponowną okazją do odwiedzenia Miasteczka Innowacji i przekonania się, jak działają najnowsze smartfony, tablety Huawei, elektrownie wiatrowe czy żyroskop.