Reklama

Biznes

Brak odpowiedzialności solidarnej przy korzystaniu ze split payment

Komentarz AXELO (aplikant radcowski Ernest Szczęch)
Dodano: 07.09.2018
40644_1a
Share
Udostępnij

Zgodnie z interpretacją Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej odpowiedzialność solidarna za nierozliczony przez kontrahenta podatek jest wyłączona, jeśli zapłata na rzecz dostawcy lub usługodawcy jest dokonywana w split payment. Jako podstawę zniesienia odpowiedzialności solidarnej spółki fiskus wskazał art. 108a ust. 6 ustawy o VAT.

Tak: Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacja indywidualnej z dnia 26 czerwca 2018 r., nr 0114-KDIP1-1.4012.332.2018.1.KBR 

Komentarz AXELO (aplikant radcowski Ernest Szczęch) 

Analizowana interpretacja indywidualna dotyczy procedury split payment w transakcjach factoringowych. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdził, że w sytuacji, w której kontrahent faktoranta dokona wpłaty na rzecz faktora kwoty VAT z zastosowaniem mechanizmu podzielonej płatności, a faktor przekaże faktorantowi całą kwotę VAT z takiej faktury w procedurze split payment, solidarna odpowiedzialność za nierozliczony przez kontrahenta podatek jest wyłączona w stosunku do faktora.

Wskazać należy, że istotą mechanizmu split payment jest rozdzielenie płatności za nabyty towar lub usługę w taki sposób, że część zapłaty odpowiadająca wartości sprzedaży netto jest płacona przez nabywcę na „zwykły” rachunek bankowy lub w inny sposób, zaś pozostała część odpowiadająca kwocie podatku VAT – na specjalne konto tzw. rachunek VAT. Płatności dokonywane z wykorzystaniem powyższego mechanizmu mogą być dokonywane na rachunki VAT inne niż sprzedawcy. W konsekwencji powstają skutki określone w art. 108a ust. 5 ustawy o VAT – w przypadku gdy płatność zostanie dokonana przy zastosowaniu mechanizmu podzielonej płatności na rzecz podatnika innego niż wskazany na fakturze, w związku z którą dokonywana jest płatność, podatnik, na rzecz którego dokonano tej płatności, odpowiada solidarnie wraz z dostawcą tych towarów lub usługodawcą za nierozliczony przez dostawcę towarów lub usługodawcę podatek wynikający z tej dostawy towarów lub tego świadczenia usług do wysokości kwoty otrzymanej na rachunek VAT.

Istnieje jednak wyjątek, który pozwala na uniknięcie solidarnej odpowiedzialności – jeżeli podatnik (na rzecz którego nabywca towarów lub usług dokonał płatności z zastosowaniem procedury split payment) niezwłocznie po otrzymaniu tej należności dokona przelewu z zastosowaniem podzielonej płatności kwoty otrzymanej na rachunek VAT w całości tej kwoty na rachunek VAT dostawcy towarów lub usługodawcy, to odpowiedzialność solidarna zostanie wyłączona.

W stanie faktycznym, na gruncie którego wydana została przedmiotowa interpretacja, wnioskodawca (faktor) był podmiotem zajmującym się świadczeniem usług faktoringu. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej wypłacał on klientowi, dla którego świadczy usługi faktoring (faktorantowi), część kwoty (np. 90%) za wykonaną dostawę lub usługę na rzecz kontrahenta faktoranta, wynikającą z faktury sprzedaży wystawionej przez faktoranta. Kontrahent faktoranta informowany był o obowiązku uregulowania zobowiązania udokumentowanego fakturą na rachunek wnioskodawcy (faktora). Po otrzymaniu wskazanej kwoty wnioskodawca dokonywał jej rozliczenia, pobierając z niej należne wynagrodzenie, a pozostałą kwotę przelewał faktorantowi. Intencją wnioskodawcy było wprowadzenie rozwiązania, w którym kontrahenci faktorantów mogą regulować zobowiązania wynikające z faktur, stosując procedurę podzielonej płatności.

Jak wyżej wskazano, w ocenie organu sytuacja, w której kontrahent faktoranta dokona wpłaty kwoty VAT na rzecz faktora, a on przekaże faktorantowi całą kwotę VAT z takiej faktury w procedurze split payment, skutkować będzie uwolnieniem go solidarnej odpowiedzialności.

Powyższe rozstrzygnięcie potwierdza stanowisko Podsekretarza Stanu Ministerstwa Finansów z dnia 27 kwietnia 2018 r., PT8.812.12.2018, w którym przyjęto, że dla uwolnienia się przez faktora od odpowiedzialności solidarnej w takiej sytuacji nie ma znaczenia fakt odwrócenia następstwa zdarzeń – decydujący jest fakt przekazania na rachunek VAT dostawcy towaru lub usługi (faktoranta) kwoty odpowiadającej kwocie podatku VAT wykazanej na fakturze wystawionej przez tego faktoranta.

Aby szczegółowo omówić poruszone zagadnienia, skontaktuj się z AXELO. www.axelo.pl

 

Informacje zawarte w niniejszym artykule/komentarzu mają charakter skrótowy i informacyjny. Informacje te nie powinny zastępować szczegółowej analizy poruszanych w nim zagadnień, jak również stanowić podstawy podejmowania decyzji biznesowych lub jakichkolwiek innych czynności prawnych lub faktycznych.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy