Reklama

Biznes

Studentka z Weryni liderem przyszłości

Anna Olech
Dodano: 24.04.2013
3682_mytych
Share
Udostępnij
Grant w wysokości ponad 88tys. zł na badania naukowe w prestiżowym konkursie „Generacja przyszłości” otrzymała właśnie Jennifer Mytych. Studentka III roku biotechnologii Pozawydziałowego Zamiejscowego Instytutu Biotechnologii Stosowanej i Nauk Podstawowych Uniwersytetu Rzeszowskiego znalazła się w nielicznym gronie największych młodych talentów naukowych z całego kraju. 
 
Konkurs „Generacja przyszłości” Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego zorganizowało po raz pierwszy. Minister Barbara Kudrycka podkreślała, że został on utworzony po to, by pośród studentów i młodych naukowców odnajdywać prawdziwe perły, liderów przyszłości. Są to osoby, które już odnoszą sukcesy w największych międzynarodowych konkursach, a w przyszłości z pewnością staną się filarem polskiej nauki. I najważniejsze, by tych talentów nie stracić, pomóc im w rozwoju i ułatwić udział w międzynarodowych konkursach. Pomóc ma w tym konkurs „Generacja przyszłości”, skierowany do studentów nieprzeciętnych. I taką właśnie osobą jest Jennifer Mytych, studentka instytutu z siedzibą w Weryni, która jako specjalizację wybrała biotechnologię analityczną. 
 
Nanocząsteczki i nanotechnologia

Ale zgłosić się do ministerialnego konkursu należało przedstawić swój autorski projekt. Pod uwagę brana była wartość merytoryczna oraz osiągnięcia naukowe w czasie studiów oraz liceum, jeśli takowe były. – Mój projekt dotyczył nanocząsteczek i nanotechnologii – tłumaczy Jennifer – Rozpisałam projekt na pięciu różnych ludzkich linii komórkowych. Trzy z nich są nowotworowe, dwie są zdrowymi komórkami. Będę badała wpływ pięciu różnych nanocząsteczek na przyspieszone starzenie się tych komórek. Nanocząsteczki bardzo często są wykorzystywane jako nośniki leków, jednak z drugiej strony mogą one przyczyniać się do wywoływania przyspieszonego starzenia się tych komórek, co jest bardzo niepożądane. Celem projektu jest zbadanie czy rzeczywiście nanocząsteczki nie wywołują negatywnych efektów. 

Wyniki badań Jenniferem, której promotorem i opiekunek naukowym jest dr Maciej Wnuk, mogą być wykorzystywane przede wszystkim w medycynie. Temat jest niezwykle ważny ze względu na szerokie zastosowanie nanocząsteczek. Kilka dni temu instytut zorganizował nawet konferencję, w trakcie której poruszano ten problem. 
 
Grant przyznany jako nagroda w konkursie MNiSW w głównej mierze będzie przeznaczony na sfinansowanie badań, potrzebnych materiałów oraz wyjazdy na konferencje. Kolejnym krokiem, przewidzianym w programie „Generacja przyszłości” jest zgłoszenie pracy w konkursie międzynarodowym. – Wspólnie z drem Wnukiem, wybraliśmy konkurs organizowany przez FEBS Journal. Konkurs polega na napisaniu publikacji naukowej z badań, w jego ramach można otrzymać 10 tys. euro. Będziemy przeprowadzać badania, w tym czasie także publikować ich wyniki w  2-3 publikacjach, a końcowa publikacja zostanie zgłoszona do konkursu – mówi Jennifer Mytych.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy