Reklama

Biznes

Drukarki 3D VSHAPER. Od produkcji w Inkubatorze do własnej fabryki

Opracowanie Katarzyna Grzebyk
Dodano: 25.07.2016
28425_drukai_1
Share
Udostępnij
Innowacyjne drukarki 3D VSHAPER, produkowane przez rzeszowską spółkę Verashape, robią furorę w świecie nowych technologii. Zapytania o nie spływają z całego globu, a mieszcząca się w Inkubatorze Technologicznym w Jasionce firma jest jedyną, która produkuje „customowe” modele drukarek, dopasowane do indywidualnych potrzeb klientów. A to dopiero początek – Verashape dynamicznie się rozwija i w strefie S1 w Tajęcinie zakupiła działkę pod budowę siedziby oraz hali produkcyjnej. Budowa ma ruszyć jeszcze w tym roku.
 
Tomasz Szymański, właściciel Verashape, prowadzi własny biznes w Rzeszowie od 1996 roku. Gdy dotychczasowi klienci jego firmy zaczęli interesować się prototypowaniem i drukarkami 3D, stwierdził, że albo zacznie sprzedawać drukarki 3D albo wymyśli własny produkt. – Po rozpoznaniu rynku stwierdziliśmy, że możemy zrobić własną drukarkę i od 2013 roku właśnie tym się zajmujemy – mówi prezes firmy Verashape z Rzeszowa, mającej swoje biura handlowe także w Poznaniu i we Wrocławiu.
 
Od lutego 2016 roku Verashape mieści się również w Inkubatorze Technologicznym w Jasionce, gdzie wynajmuje halę produkcyjną oraz pomieszczenia dla działu badań i rozwoju. To właśnie tutaj powstają nowoczesne drukarki. – Chcieliśmy skorzystać ze zwolnień strefowych, jeszcze zanim przeprowadzimy się do własnej siedziby – mówi Tomasz Szymański. – Inkubator oferuje świetne zaplecze i wysoki standard – dodaje Marcin Szymański, VSHAPER product manager w Verashape.
 
Drukarki według własnego pomysłu
 
Drukarki rzeszowskiego producenta charakteryzują się opatentowanymi rozwiązaniami technologicznymi, wśród których na szczególną uwagę zasługuje dwugłowicowy ekstruder VPREC-DOUBLE, pozwalający na wydruk wykorzystujący dwa materiały w jednym procesie. To innowacyjne rozwiązanie technologiczne umożliwia sprawne tworzenie dwumateriałowych elementów i wyjątkowo skomplikowanych prototypów. Głowice w Drukarkach 3D VSHAPER są wysokotemperaturowe, mogą drukować z trudnych tworzyw typu PEEK czy PEI. Drukarki dają możliwość wykonywania modeli z  bardzo dużą dokładnością, mają unikalną na rynku kinematykę. 
 
– Opatentowaliśmy głowicę, która w odniesieniu do konkurencji dużo mniej się zużywa i można na niej dłużej drukować materiałami o temperaturze druku do 410 stopni Celsjusza, dzięki czemu jesteśmy bardziej konkurencyjni na rynku. Zamknięta komora robocza zapewnia odpowiednie warunki dla przetwarzania tworzyw, w efekcie czego, zyskujemy wyższą jakość wydruku – podkreśla Marcin Szymański. Ponadto w komorze znajduje się filtr węglowy, który oczyszcza opary powstające w trakcie wydruku. 
 
Drukarki od rzeszowskiego producenta wykorzystywane są głównie w branży automotive, w odlewnictwie, lotnictwie, medycynie, w produkcji form wtryskowych, a także w instytutach badawczych, szkolnictwie wyższym i designie. Interesują się nimi klienci z całego świata, z Niemiec, USA, Włoch czy Korei. Oprócz modeli dostępnych w stałej ofercie, Verashape oferuje drukarki na specjalne zamówienie. Na stronie firmy klient może samodzielnie skonfigurować parametry drukarki i wysłać zapytanie. Urządzenie jest gotowe w ciągu miesiąca. – Jesteśmy jedyni na rynku, którzy oferują taką możliwość – zaznacza Tomasz Szymański.
 
Aktualnie zespół Verashape pracuje nad najnowszym modelem drukarki 3D, efekty poznamy za ok. dwa lata, ale jeszcze w tym roku firma uchyli rąbka tajemnicy. Projekt o nazwie „Innowacyjna w skali świata drukarka przyrostowa” o wartości blisko 12 mln zł, otrzymał dofinansowanie w wysokości 8,6 mln zł z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020. Jego celem jest doskonalenie technologii druku metodą osadzania stopionego materiału (FFF, ang. fused filament fabrication).
 
W Tajęcinie powstanie siedziba Verashape
 
Ponieważ firma dynamicznie się rozwija, zakupiła w Strefie S1 PPNT Aeropolis w Tajęcinie działkę w bezpośrednim sąsiedztwie firmy OPteam SA. Nieruchomość o powierzchni 1,09 ha leży na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej EURO-PARK MIELEC. Powstanie tu siedziba firmy wraz z halą produkcyjną, wyposażoną w linię do montażu powierzchniowego układów elektronicznych. W budynku znajdować się będą również laboratoria badawczo-rozwojowe, działy technologiczne i konstrukcyjne. Do tego zakupione zostaną niezbędne urządzenia i kompletne wyposażenie biurowe.
 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy