Rzeszowska firma Cervi Robotics działająca w Preinkubatorze Akademickim wyprodukowała samolot pionowego startu. Jest to bezzałogowiec, który dzięki swojemu rozmiarowi i lekkiej konstrukcji, bezproblemowo startuje i ląduje jako wielowiernikowiec, a w powietrzu porusza się jak samolot. Na tych samych bateriach co dron może latać o 60 procent dłużej. Są już pierwsi chętni na jego kupno.
Pomysł na samolot pionowego startu zrodził się rok temu, gdy zespół
Cervi Robotics zajął III miejsce w krajowym finale konkursu
Imagine Cup,
jednym z największych na świecie konkursów technologicznych organizowanych dla studentów przez firmę
Microsoft. Prace nad maszyną trwały ok. 4 miesiące.
Bezzałogowiec może służyć do monitorowania terenów z powietrza, ma zastosowanie w geodezji, leśnictwie i precyzyjnym precyzyjne rolnictwie. – Kilku klientów już jest zainteresowanych kupnem tego drona, w tym firma, która współpracuje z trzema tysiącami firm geodezyjnych z Polski i zagranicy. Na razie prowadzimy rozmowy – przyznaje Vadym Melnyk, założyciel i prezes Cervi Robotics Sp. z o.o.
Firma planuje też wykorzystywać bezzałogowiec poprzez świadczenie usług sporządzania ortofotomap. Będzie to dużo tańsze rozwiązanie niż kupno urządzenia, ponieważ zlecenie będzie wykonywane przez zespół Cervi Robotics.
Cervi Robotics Sp. z o.o. od 2005 roku zajmuje się projektami, związanymi z lotnictwem, robotyką, programowaniem i sztuczną inteligencją: budową robotów, bezzałogowych statków powietrznych, filmowaniem z powietrza, tworzeniem ortofotomap oraz inteligentnych systemów zarządzania robotami.