Supernowoczesny sprzęt laboratoryjny, innowacyjne badania, wspieranie przedsiębiorczości pod katem biotechnologii – przy ul. Zelwerowicza na osiedlu Zalesie zostało otwarte Laboratorium Biotechnologii AEROPOLIS dla Uniwersytetu Rzeszowskiego. Koszt tej inwestycji, łącznie z wyposażeniem, którego nie powstydziłyby się najlepsze laboratoria nie tylko w Polsce, to ponad 7 milionów złotych. To już czwarte laboratorium, jakie powstało dzięki Podkarpackiemu Parkowi Naukowo-Technologicznemu AEROPOLIS.
Będą tu prowadzone badania, które mają zwiększyć atrakcyjność upraw ekologicznych i integrowanych oraz zapobiegać zanieczyszczeniom środowiska naturalnego i wykreować wizerunek Podkarpacia jako regionu ekologicznego wspierającego wprowadzanie wysokich technologii.
Budynek laboratorium kosztował 3 742 226,55 zł netto, a jego wyposażenie – 3 388 449,83 zł netto. W laboratorium funkcjonują cztery pracownie: Pracownia Roślinnych Kultur In Vitro, Pracownia Mikrobiologii i Biotyzacji Roślin, Pracownia Markerów Molekularnych oraz Pracownia Chromatografii. – Te pracownie nie będą pracować osobno, ale współpracować w zakresie prowadzonych badań, które mają wspierać przedsiębiorczość pod kątem biotechnologii – wyjaśniał na konferencji otwarcia dr hab. inż. Wojciech Litwińczuk z Uniwersytetu Rzeszowskiego.
Popularyzacja upraw rzadkich odmian roślin
Pracownia Roślinnych Kultur In Vitro będzie służyć hodowli i szybkiej propagacji odmian roślin przydatnych do upraw ekologicznych i integrowanych (konieczność otrzymywania takich odmian jest coraz większa z uwagi na „efekt cieplarniany”, który niesie ze sobą coraz większą zmienność warunków klimatycznych oraz pojawianie się nowych chorób i szkodników). Będą tu prowadzone również prace związane z hodowlą i introdukcją roślin takich jak np. borówki i żurawiny, winorośle, jeżyny, derenie, świdośliwy, jagoda kamczacka, aktinidie, orzechy, która może być korzystna w niewielkich obszarowo gospodarstwach na Podkarpaciu, zwłaszcza agroturystycznych. Pracownia ta ma służyć badaniom nad wprowadzeniem gatunków ozdobnych i energetycznych, tolerancyjnych na zanieczyszczenia i posiadającym zdolność do usuwania zanieczyszczeń ze środowiska, które mogłyby być sadzone wzdłuż głównych arterii komunikacyjnych w miastach i przy trasach szybkiego ruchu a także na terenach przemysłowych i poprzemysłowych.
W Pracowni Mikrobiologii i Biotyzacji Roślin będą prowadzone badania nad mikroorganizmami symbiotycznymi, umożliwiającymi roślinie pobieranie składników pokarmowych, zmniejszającymi ich podatność na choroby i szkodniki, oraz allelopatią, czyli naturalnymi substancjami o działaniu herbicydów, regulatorów wzrostu i repelentów. Wdrożenie metod opartych na wykorzystaniu pożytecznych drobnoustrojów powinno być szczególnie cenne w gospodarstwach zajmujących się produkcją ekologiczną i integrowaną.
Cel: działalności laboratorium: poprawa jakości życia
W Pracowni Markerów Molekularnych będą prowadzone badania nad opracowaniem metod umożliwiających szybką identyfikację roślin tolerancyjnych na stresy biotyczne i abiotyczne. Pracownia może też zajmować się też monitoringiem żywności, upraw i środowiska naturalnego na obecność transgenów (pochodzących z roślin modyfikowanych genetycznie).
– Najdroższym urządzeniem w laboratorium jest znajdujący się w tej pracowni cytometr przepływowy, przeznaczony do analizy materiału roślinnego, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby badać nim mikroorganizmy – mówi dr hab. inż. Wojciech Litwińczuk.
Z kolei w Pracowni Chromatografii będą identyfikowanie i oznaczane zawartości roślinnych metabolitów wtórnych używanych w profilaktyce/zapobieganiu chorób (m.in. neurodegeneracyjnych, nowotworowych, układu krążenia), przemyśle spożywczym (związki smakowo-zapachowe). Tutaj będą analizowane dodatki do środków spożywczych
(np.: aspartam, acesulfam, kwas sorbowy, kwas benzoesowy); witamin; antybiotyków; substancji szkodliwych (pestycydów).
Prorektor Uniwersytetu Rzeszowskiego Czesław Puchalski szczególne podziękowania skierował do prezesa RARR S.A. Janusza Fudały, oraz wiceprezes RARR S.A. Barbary Kostyry. Zaznaczył też, że celem działalności tego laboratorium jest poprawa jakości życia mieszkańców Podkarpacia. Podczas konferencji został wyświetlony film prezentujący Podkarpacki Park Naukowo-Technologiczny AEROPOLIS.