Rozmowa z ARTUREM PUDELSKIM, wiceprezesem i dyrektorem technicznym EAE Elektronik, oraz ARKADIUSZEM PUSTAŁĄ, członkiem zarządu i kierownikiem produkcji EAE Elektronik.
Firma EAE Elektronik istnieje na rynku od 20 lat. Czy na przestrzeni lat zmienił się profil jej działalności? Czym zajmuje się dziś?
Jesteśmy polskim producentem urządzeń elektronicznych, a naszą domeną jest montaż w technologiach SMT i THT. Firma ma ponad 20 lat tradycji i od samego początku związana jest z elektroniką. EAE Elektronik założył w 1993 roku prezes Paweł Patała. Początkowo była to działalność jednoosobowa, a jej siedzibą była piwnica i garaż w domu właściciela. W 2006 roku firma przeniosła się do siedziby, którą zajmuje do dziś i która już dziś jest dla nas za ciasna. W 2008 roku firma została przekształcona w spółkę i w tej formie funkcjonuje do tej pory. W pierwszych latach działalności zajmowała się instalacjami elektrycznymi, domofonowymi, sterownikami do pieców co; potem także serwisowaniem sprzętu AGD. Około roku 2000 zaczęliśmy projektować sterowniki do okapów kuchennych. Pierwsze maszyny do produkcji pojawiły się cztery lata później.
Czyli rozwój firmy przebiega we właściwym kierunku: od lokalizacji w małej piwnicy do obecnego budynku i zapewne z planami rozwojowymi…
Znakiem firmowym spółki jest to, że się ciągle rozbudowuje i poszerza. Obecny budynek był kilkakrotnie rozbudowywany aż doszliśmy do momentu, w którym dalej rozbudować się już nie możemy. Dlatego szukamy odpowiedniego terenu, by wybudować siedzibę firmy od podstaw, żeby stworzyć jak najlepsze warunki do produkcji oraz do pracy naszym pracownikom.
Na zdjęciu (od lewej): Artur Pudelski, Arkadiusz Pustała
W czym firma specjalizuje się dziś? Czy oferuje kompleksowe usługi związane z produkcją urządzeń elektronicznych?
– Zajmujemy się przede wszystkim usługą montażu i projektowaniem urządzeń elektronicznych. Oferta EAE Elektronik obejmuje cały cykl życia produktów – od rozwoju i zarządzania łańcuchem dostaw po produkcję i obsługę posprzedażową. Strategia działalności firmy jest oparta na kompleksowym doradztwie, dużej dbałości o potrzeby klientów i realizacji pojedynczych oraz złożonych systemów, dostarczanych zgodnie z najwyższymi standardami jakości. Obsługa klientów jest zindywidualizowana, każdego klienta i każde zlecenie traktujemy indywidualnie. Niektórzy kontrahenci wymagają kompleksowej obsługi i taką im zapewniamy. Jednym z naszych kluczowych klientów jest czołowy polski producent okapów kuchennych, dla którego projektujemy i produkujemy sterowniki. Są też klienci, którzy zlecają nam jedynie montaż albo montaż wybiórczy.
Partnerami spółki są duże firmy, których produkty obecne są na całym świecie. Współpraca z nimi to dowód na profesjonalizm sanockiej spółki.
Współpracujemy z firmami z branży automotive, branży lotniczej, medycznej i elektronicznej. Jednym z naszych kluczowych klientów jest wspomniany wcześniej znany producent okapów kuchennych. Cieszymy się, że możemy uczestniczyć w tworzeniu produktów, które sprzedawane są w Polsce, Europie i na całym świecie i cieszą się uznaniem klientów. Nasza współpraca jest także dowodem na to, że wiele czołowych firm wycofuje tanią produkcję z Chin i zleca ją rodzimym firmom, m.in. nam, decydując się na jakość i profesjonalizm. Jesteśmy bardziej elastyczni, solidni i łatwiej dostępni niż wykonawcy z Chin, współpraca z nami po prostu jest łatwiejsza. Produkujemy m.in. AGD, sterowniki do okapów, systemy zasilania silników do pojazdów elektrycznych – motocykli i autobusów. Aktualnie pracujemy nad montażem płyt, które będą mieć istotne znaczenie w samolotach, oraz nad płytkami do nadzorowania baterii wykorzystywanych w rozrusznikach serca. Produkujemy głównie dla klientów z Polski, ale produkty te trafiają na cały świat.
Dzisiaj wiele firm mówi o sobie, że są innowacyjne. W czym przejawia się innowacyjność EAE Elektronik?
– O naszej innowacyjności decydują maszyny, jakie znajdują się w naszym parku maszynowym. W Polsce takich maszyn jest raptem kilka. Dają one ogromne możliwości produkcyjne. Na początku bazowaliśmy na polskich maszynach do montażu, które były w miarę tanie i łatwo dostępne, potem zainwestowaliśmy w profesjonalne japońskie maszyny. W 2010 roku zakupiliśmy maszynę do montażu Fuji NXT, dzięki której nasza firma znacząco zwiększyła swoje zdolności produkcyjne przy jednoczesnym podniesieniu jakości procesu montażu SMT. W 2011 roku linię produkcyjną wzbogaciło urządzenie do automatycznej kontroli optycznej płytek PCB AOI MIRTEC MV-3L pozwalające na testowanie płyt lub całych paneli PCB. Maszyny są bardzo wydajne: jedna potrafi w ciągu godziny złożyć ok. 100 tysięcy komponentów, a maszyny pracują w systemie trzyzmianowym. Korzystamy również ze środków unijnych, które pozwoliły nam przeprowadzić wiele korzystnych zmian w zarządzaniu, produkcji, działaniach informacyjnych i promocyjnych.
Skoro spółka tak dobrze się rozwija, to co przyniesie rok 2015 i lata następne?
– Symbolicznym momentem był koniec 2014 roku. Jeszcze jesienią firma zatrudniała ok. 50 osób, tymczasem pod koniec roku zatrudnialiśmy już 110 osób i cały czas rekrutujemy nowych pracowników. Możemy się też pochwalić, że ok. 40 procent całej załogi to kobiety, które pracują także przy montażu i obsłudze linii produkcyjnych. Wzrost zatrudnienia spowodowany jest oczywiście wzrostem produkcji, obecnie firma pracuje w systemie trzyzmianowym. Marzeniem właściciela firmy i całego zarządu jest wybudowanie od podstaw siedziby spółki. Szukamy odpowiedniego miejsca dla tej inwestycji. Do tej pory najwięcej inwestowaliśmy w maszyny, które są niezbędne w procesie produkcji i montażu. Oczywiście, park maszynowy rozbudowujemy nadal, ale teraz największym wyzwaniem będzie budowa siedziby spółki.
Plany są bardzo ambitne, biorąc pod uwagę fakt, że wiele firm boryka się z kłopotami finansowymi, brakiem zleceń, redukcją zatrudnienia itp.
Nowy budynek jest koniecznością. Nasza branża jest specyficzna i nie każdy budynek da się zaadaptować do naszych potrzeb. Oczywiście, my również mamy swoje problemy. Bardzo brakuje nam w Sanoku strefy ekonomicznej, podczas gdy mniejsze miasta albo mają te strefy albo starają się o ich utworzenie. W Bieszczadach stawia się głównie na turystykę, zapominając, że istnieje przemysł, który również daje ludziom pracę.
Nie tylko daje zatrudnienie, ale i otrzymuje nagrody jako pracodawca oraz certyfikaty potwierdzające jakość.
Celem EAE Elektronik jest najwyższa jakość oferowanych produktów i usług, dlatego od kilku lat konsekwentnie udoskonalamy system zarządzania jakością. Otrzymaliśmy szereg certyfikatów, a najważniejsze z nich to: system zarządzania jakością PN-EN ISO 9001:2009. Spółka jest certyfikowanym członkiem międzynarodowej organizacji IPC zrzeszającej producentów urządzeń elektronicznych, projektantów obwodów drukowanych, dostawców i producentów kontraktowych EMS. W 2011 r. po raz pierwszy otrzymaliśmy tytuł „Przedsiębiorstwo Fair Play”, a sukces ten udało się powtórzyć w latach 2012, 2013 i 2014. W ubiegłym roku zajęliśmy I miejsce na Podkarpaciu w konkursie zorganizowanym przez Państwową Inspekcję Pracy „Pracodawca – Organizator pracy bezpiecznej”. Nagrodę otrzymaliśmy za promowanie wzorcowych praktyk w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy oraz eliminację potencjalnych zagrożeń w środowisku pracy. Otrzymaliśmy również wiele innych nagród, m.in. „Lider Biznesu Podkarpackiego Trójmiasta”, wyróżnienie „Podkarpackiej Nagrody Gospodarczej 2011 i 2014” czy nagrodę Regionalnej Izby Gospodarczej w Sanoku.
EAE Elektronik spółka z o.o.
ul. Przemyska 24d
38-500 Sanok