Reklama

Biznes

Podkarpacka autostrada informatyczna ma być gotowa do końca 2015 roku

Anna Olech
Dodano: 05.03.2015
18277_6900_szerokopasmowy-net
Share
Udostępnij
2013 kilometrów sieci światłowodów, 189 węzłów dystrybucyjnych i 14 szkieletowych – do końca 2015 będzie gotowy Internet szerokopasmowy; z niektórych fragmentów sieci będzie można korzystać już w połowie roku. Ta informatyczna autostrada ma być dźwignią rozwoju Podkarpacia i mocno wpłynąć na rozwój konkurencji operatorów telekomunikacyjnych. 
 
– Czym jest szerokopasmowy Internet, można wytłumaczyć poprzez porównanie do sieci autostrad i dróg szybkiego ruchu – wyjaśnia Sławomir Cynkar, dyrektor departamentu społeczeństwa informacyjnego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego. – Celem projektu „Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej” jest wybudowanie sieci szkieletowej i dystrybucyjnej. Szkielet to jak sieć autostrad, a dystrybucja to drogi szybkiego ruchu. Cały projekt i jego zakres, czyli stworzenie sieci szkieletowej i dystrybucyjnej, jest jak wybudowanie autostrad i dróg szybkiego ruchu informatycznych na terenie całego Podkarpacia. Mamy do wybudowania 2013 km sieci światłowodów, 189 węzłów dystrybucyjnych i 14 szkieletowych.
 
Dzięki tej inwestycji dotrzemy tam, gdzie nikt do tej pory nie budował infrastruktury szerokopasmowej. 
 
Informatyczna autostrada oplecie całe województwo
 
Idea oplecenia województwa podkarpackiego siecią internetową zrodziła się około 2006 roku, a więc tuż przed rozpoczęciem okresu programowania na lata 2007-2013, a jego pomysłodawcą był ówczesny sekretarz stanu w ministerstwie rozwoju regionalnego, obecnie marszałek podkarpacki, Władysław Ortyl. Kolejnych kilka lat zajęło przygotowanie projektu oraz wniosku o dofinansowanie. Umowę o dofinansowanie podpisano w marcu 2011 r. i od tego momentu rozpoczęto realizację projektu, którego wartość wynosi blisko 322 mln zł, z czego ponad 222 mln pochodzi ze środków unijnych, ok. 13 mln to wkład własny samorządu, a 26 mln zł dofinansowano z budżetu państwa. 
 
Do realizacji wybrano model „zaprojektuj-wybuduj-operuj”, który oceniono jako najbardziej optymalny, ponieważ wykonawca projektuje, buduje, a następnie zarządza gotową infrastrukturą. Generalnym wykonawcą jest spółka Otwarte Regionalne Sieci Szerokopasmowe, która będzie operatorem sieci aż do końca grudnia 2023 r. 
 
Prace projektowe i budowlane przy sieci ruszyły po 26 września 2013 r., gdy podpisano umowę z generalnym wykonawcą. W tej chwili zaprojektowano 1470 z 2013 km sieci, a wybudowano ok. 550 km, usadowiono 89 węzłów dystrybucyjnych i 8 szkieletowych. Prace idą pełną parą, m.in. dzięki łagodnej zimie. Zdarza się, że warunki pozwalają budować nawet 60 km tygodniowo, ale w razie potrzeby może być dużo więcej. Pozwala na to liniowy charakter budowy, ponieważ bez trudu można zrównoleglić prace zwiększając liczbę ekip budowlanych. Zatem zakończenie prac do końca 2015 roku jest realne. 
 
– Liczymy, że około połowy roku niektóre fragmenty sieci będą już gotowe do korzystania z nich – uważa dyrektor departamentu społeczeństwa informacyjnego. – Zatwierdzone są kluczowe wskaźniki dla operatora, opracowywany jest cennik, ponieważ operator sieci równocześnie do procesu inwestycyjnego pracuje nad ofertą dla podmiotów. Właścicielem całej infrastruktury będzie samorząd województwa, który jako tzw. operator dla operatorów będzie świadczył usługi hurtowego dostępu do sieci, ale zarządzać nią będzie spółka „Otwarte Regionalne Sieci Szerokopasmowe”. To ona będzie oferowała dostęp do sieci operatorom telekomunikacyjnym. Sieć oczywiście nie będzie siecią bezpłatną, a operatorzy tzw. ostatniej mili będą świadczyli usługi według swoich cenników. 
 
Równe szanse dla wszystkich mieszkańców Podkarpacia
 
Co tak naprawdę da sieć szerokopasmowa zwykłemu Kowalskiemu z Podkarpacia? Dyrektor Cynkar uważa, że bardzo dużo, ponieważ obecnie jest to najszybsze medium, jakim ludzkość dysponuje: – Sieć szerokopasmowa będzie dźwignią rozwoju Podkarpacia, bardzo mocno wpłynie na rozwój konkurencji operatorskiej. Zakładamy, że w najbliższym czasie pobudzi to do działania operatorów telekomunikacyjnych, również małych, lokalnych, którzy mieli niewielkie możliwości konkurowania na rynku. Już dziś są zainteresowani współpracą z nami. To dobra droga, szczególnie obecnie, gdy Internet jest jedynym dobrem, które chcemy kupować i które z roku na rok tanieje. Oczywiście, nie płacimy mniej, ale dostajemy więcej. Dziś za jeden Mb płacimy znacznie mniej niż kiedyś, więc kupujemy ich kilka, kilkanaście. Tą autostradą szerokopasmową obejmiemy całe Podkarpacie, w całym regionie wyrównają się szansę i możliwości do tych usług.
 
Poza tym jest to inwestycja na długie lata, ponieważ powstająca w tym momencie infrastruktura daje ogromne możliwości rozwoju w przyszłości. Sieć to nie tylko same kable, lecz budowana jest cała kanalizacja teletechniczna uzbrojona w kable. Na terenie całego Podkarpacia zakopywane są cztery rury, w których może zmieścić się prawie 3 tysiące włókien światłowodowych, a w tej chwili instalowanych jest kilkanaście, ponieważ tylko takie są potrzeby. Gdy potrzeby wzrosną, wystarczy dołożyć światłowodów. Choć tak naprawdę trudno sobie wyobrazić, ile musiałaby wynosić populacja Podkarpacia, aby wykorzystać wszystko to, co można przesłać tą informatyczną autostradą. 
 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy