Reklama

Biznes

Zabezpieczenie serwerowni – dlaczego jest ważne dla biznesu?

Materiał Partnera
Dodano: 12.05.2023
74007_8d2fca29e2ac6ccae787275b1f480e87-resizer-750q75
Share
Udostępnij

Brak odpowiedniego zabezpieczenia serwerowni może narazić firmę na wiele negatywnych konsekwencji. Dowiedz się, dlaczego serwery wykorzystywane w prowadzonej działalności powinny być chronione z najwyższą starannością.

Czym jest serwerownia?

Serwerownia to wydzielone pomieszczenie, w którym przechowywane są podłączone do sieci serwery. Znajdują się one najczęściej w odpowiednio przystosowanych szafach „rack”, rozmieszczonych w pomieszczeniu u dużej powierzchni.

Najlepiej korzystać z serwerowni prowadzonych przez nowoczesne, wyspecjalizowane ośrodki Data Center. Gromadzą w jednym pomieszczeniu tysiące różnych serwerów, które znajdują się pod stałym nadzorem wykwalifikowanych pracowników, a także są monitorowane przez nowoczesne systemy bezpieczeństwa. Największe Centra Danych zapewniają stałą dostępność do serwerów, potwierdzoną umową SLA.

Dlaczego serwerownia musi być właściwie zabezpieczona?

Prawidłowe zabezpieczenie serwerowni zmniejsza ryzyko fizycznego uszkodzenia serwerów oraz utraty cennych danych należących do firmy, np. na skutek włamania czy nieautoryzowanego dostępu. Dzięki temu przedsiębiorca zapobiega kosztownym przestojom w działalności i obsłudze klientów. Niewłaściwa ochrona serwerów mogłaby narażać na duże straty finansowe i wizerunkowe, a nawet prowadzić do upadłości.

Bezpieczeństwo serwerowni zapewnia przede wszystkim jej odpowiednia lokalizacja oraz prawidłowe zaprojektowanie zgodne z przyjętymi normami. Ważne jest tu nie tylko użycie trwałych, zwiększających bezpieczeństwo materiałów budowlanych, z których wykonane są ściany, sufity i podłogi, ale także unikanie w jej obrębie takich elementów jak okna, dodatkowe drzwi wejściowe, grzejniki, szyby windowe czy rury kanalizacyjne. Należy zwrócić też szczególną uwagę na pomieszczenia sąsiadujące z serwerownią i ich zabezpieczenie przed ewentualnym włamaniem.

O jakich dodatkowych zabezpieczeniach warto pamiętać?

Sprawdź, jakie warunki powinna spełniać serwerownia, aby zapewniała wysokie bezpieczeństwo komputerom pełniącym rolę serwerów.

Zabezpieczenie przeciwpożarowe

Kluczową kwestią jest zapewnienie fizycznego bezpieczeństwa serwerów. Aby uniknąć ryzyka ich uszkodzenia na skutek pożaru, warto wyposażyć serwerownię zwłaszcza w czujniki wykrywające ogień, dymi przepięcia elektryczne. W serwerowni nie może również zabraknąć odpowiednio przystosowanych urządzeń gaśniczych  – optymalnie sprawdzają się nowoczesne systemy gaszenia mieszaniną gazów obojętnych.

Ochrona antywłamaniowa

Możliwość wejścia do serwerowni należy ograniczyć jedynie dla upoważnionych osób. Ryzyko włamania pozwalają zmniejszyć m.in. systemy skanowania biometrycznego, śluzy osobowe, ochrona fizyczna, systemy CCTV, SKD i SSWiN czy monitoring 24 h na dobę. Ważne jest także zabezpieczenie drzwi i okien przed włamaniami

Zapewnienie odpowiednich parametrów środowiskowych

W serwerowni powinny panować warunki umożliwiające bezpieczną pracę serwerów. Należy zadbać zwłaszcza o prawidłową temperaturę i wilgotność powietrza. Pomieszczenie może być wyposażone w zaawansowane czujniki kontrolujące parametry, a także systemy chłodzenia oraz wentylacji. Należy ponadto pamiętać o właściwym przepływie powietrza w szafach rack.

Ochrona przed cyberzagrożeniami

Serwery należy chronić przed atakami cyberprzestępców. Istotne jest korzystanie m.in. z zapory firewall, oprogramowania antywirusowego oraz systemów zabezpieczających przed atakami DDoS. Nowoczesne ośrodki Data Center są stale monitorowane pod kątem zagrożeń płynących z sieci i w ramach dodatkowych usług zapewniają pełną ochronę przed cyberzagrożeniami.

Redundancja

Redundancja polega na zapewnieniu w serwerowni większej liczby zasobów wspierających pracę serwerów – tak aby ewentualne awarie nie skutkowały kosztownymi przestojami w działaniu systemu. Istotna jest m.in. redundancja na poziomie dostawcy energii elektrycznej i zapewnienie awaryjnych źródeł zasilania. Wyśrubowane standardy pod tym względem spełnia m.in.Netia – operator zapewnia swoim klientom redundancję N+1. Dysponuje niezależnymi liniami zasilającymi, modułami UPS i podtrzymaniem bateryjnym (w tym DRUPS)

Serwery dedykowane w Data Center Netii

Zaprojektowanie, utrzymanie i zapewnienie bezpieczeństwa własnej serwerowni to kosztowny, trudny i czasochłonny proces. Dlatego warto rozważyć wynajęcie serwera dedykowanego w Data Center Netii – opłacanego w wygodnym modelu abonamentowym. Otrzymasz na wyłączność nowoczesny sprzęt marki Dell EMC, do którego nikt inny nie będzie mieć dostępu. Serwery znajdują się w nowoczesnym ośrodku z certyfikatem ISO/IEC 27001:2013.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama

Najnowsze

Reklama

Polecane

Reklama

Najpopularniejsze

Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy