Reklama

Biznes

Baterie z Aeropolis ładowane w 15 minut mogą podbić świat

Opracowanie redakcyjne
Dodano: 26.12.2022
70364_2
Share
Udostępnij
Firma The Batteries z Podkarpackiego Parku Naukowo-Technologicznego “Aeropolis” opatentowała baterie, które mają szansę zrewolucjonizować globalny rynek. Ładuje się je w 15 minut, mają dwukrotnie większą żywotność i mogą przybrać dowolny kształt. Rozwój wynalazku zdecydowały się wesprzeć znane fundusze inwestycyjne, a linia produkcyjna powstanie w Inkubatorze Technologicznym w Jasionce. 
 
The Batteries, firma z branży zaawansowanych technologii, opracowała nowy sposób produkcji cienkowarstwowych baterii litowo-jonowych (TFB), które mogą być wykorzystywane w laptopach, smartfonach, miniaturowych transmiterach i sensorach Bluetooth, czy inteligentnych zegarkach. Dzięki innowatorom z Aeropolis produkcja baterii do urządzeń mobilnych i specjalistycznej elektroniki bezprzewodowej pozwoli uniknąć pożarów wywołanych wybuchami baterii, do sprzedaży trafi produkt bezpieczniejszy, zdolny do pracy w ekstremalnych temperaturach i wydajniejszy.

Baterie z Jasionki ładowane w 15 minut

– Nasza unikalna koncepcja produkcji obejmuje połączenie metody dekompozycji z innowacyjną linią produkcyjną, która została opatentowana i testowana przez ostatnie cztery lata. Nasze rozwiązanie opiera się na bateriach o stałym elektrolicie, które wyróżniają się wyjątkowymi parametrami. Chcemy na masową skalę wytwarzać cienki elektrolit z czystą anodą litową, którego struktura zapobiega rozwojowi dendrytów i zapewnia najwyższą gęstość energii. To pozwala wyprodukować baterie o nowych możliwościach gromadzenia energii, kształcie dostosowanym do potrzeb klienta, trwałe przez cały okres eksploatacji, bezpieczne i podatne na znacznie szersze zakresy temperatur. Dla planowanych zastosowań – jak beacony, sensory, smartwatche – cena nie będzie wyższa niż ta, którą klienci płacą obecnie za znacznie mniej wydajne i bezpieczne baterie tradycyjne. Właściwości naszego produktu dają nam szczególną przewagę na rynku – tłumaczy Aliaksei Staravoitau, dyrektor operacyjny The Batteries, spółki, którą tworzy zespół naukowców w Rzeszowie. W zarządzie zasiadają również: Timur Yagafarov, Andrei Novikau oraz Siarhei Nastachkin – światowej klasy specjaliści w dziedzinie technologii cienkich warstw. 
 
Urządzenie do produkcji innowacyjnych baterii. Fot. Materiały Prasowe The Batteries
 
Ayrat Khissamov, współzałożyciel The Batteries, posiada unikalne doświadczenie branżowe – realizował projekty związane z technologią baterii dla takich firm jak Apple i Samsung, i od ponad 20 lat pracuje z różnymi technikami osadzania cienkich warstw (techniki osadzania cienkich warstw są wykorzystywane w produkcji TFB). Inni członkowie zespołu pracowali nad podobnymi projektami z największymi firmami na świecie.
 
Zespół The Batteries od początku istnienia związany jest z Rzeszowem. Do województwa podkarpackiego zaprosił ich Jacek Błoński, partner w funduszu Aper Ventures, który dwukrotnie zainwestował w spółkę. Wynalazek naukowców jest tak obiecujący, że firma w tym roku zainteresowała kolejnych inwestorów i pozyskała 35 mln zł na rozwój.    
 
Wśród inwestorów jest January Ciszewskiego i JR Holding (JRH): – Jako firma inwestycyjna wspieramy głównie przedsiębiorstwa ze szczególnie perspektywicznych branż, mamy w naszym portfelu kilka podmiotów z unikalnymi na skalę światową rozwiązaniami. Do nich należy bez wątpienia The Batteries, która posiada kompetentną i silnie zmotywowaną kadrę oraz zweryfikowany produkt o cechach pożądanych w wielu branżach. Zakładamy, że komercjalizacja technologii opracowanej przez spółkę nastąpi w ciągu paru lat. 
 
Jak The Batteries zainwestuje pozyskane fundusze? – Planujemy budowę linii pilotażowej w Inkubatorze Technologicznym w Podkarpackim Parku Naukowo-Technologicznym „Aeropolis” koło Rzeszowa, która ma udowodnić możliwość produkcji masowej tego typu baterii. W kolejnych etapach planowane jest zwiększenie mocy produkcyjnych – mówi Aliaksei Staravoitau. 
 
Jak wyjaśnia dyrektor operacyjny The Batteries, plan projektu dzieli się na trzy kluczowe etapy. Pierwszym z nich jest sfinalizowanie badań i seryjnego rozwoju produktu, polegającego na uzyskaniu certyfikatów, przejściu testów baterii z partnerami i przyszłymi klientami, a także skonfigurowaniu i wdrożeniu dystrybucji. Kolejnym kluczowym etapem będzie opracowanie pilotażowej fabryki produkcyjnej, a ostatnim – rozbudowa masowej produkcji poprzez rozwój nowych zdolności produkcyjnych lub licencjonowanie technologii.

The Batteries w Aeropolis w Jasionce

– Właśnie dla tak innowacyjnych biznesów stworzone zostały hale produkcyjne w Inkubatorze Technologicznym w Jasionce. Zapewniamy tu dogodne warunki do wzrostu młodych firm, które rozwijając swoje wynalazki, inwestują potem we własne fabryki. Taką drogę z Inkubatora do własnej fabryki w Aeropolis przeszło już kilka spółek, w tym również z branży energetycznej, która wobec problemów świata ze zmianami klimatycznymi, jest dziś szczególnie ważna i obiecująca. Mamy nadzieję, że The Batteries wybuduje fabrykę na Podkarpaciu – mówi Krystian Kapinos, wiceprezes Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego.

Spółka The Batteries jako miejsce działalności wybrała Rzeszów ze względu na prężnie rozwijający się region, bliskość politechniki, dostępność infrastruktury transportowej, a także koszty operacyjne. – Dzięki współpracy z Inkubatorem Technologicznym w „Aeropolis” od 2017 roku mamy możliwość realizować kolejne etapy rozwoju superbaterii oraz znaleźć na nie dofinansowanie. Aeropolis to kolebka przedsiębiorczości w województwie, cieszymy się, że możemy się chwalić współpracą z tak znaną marką – dodaje Aliaksei Staravoitau.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy