Doświadczenie z epidemią Covid–19 pokazało, jak ogromne znaczenie ma ograniczanie rozprzestrzeniania się wirusów i bakterii. Towarem pierwszej potrzeby stały się alkoholowe odkażacze do rąk, aseptyczne płyny, ozonatory powietrza. Sojusznikiem w walce o zdrowie i ograniczanie chorób jest rewolucyjne rozwiązanie, które opracowała firma D.A. Sept. Potrafi ona uzbroić najróżniejsze opakowania i materiały w biobójcze powłoki o niespotykanej dotąd na świecie skuteczności. Powłoki DAT® nie zawierają jonów srebra, są bezpieczne dla zdrowia, niewidoczne i biodegradowalne! Pozwalają nie tylko zabezpieczać pomieszczenia, w których przebywamy, ale i dwukrotnie przedłużyć przydatność do spożycia produktów, np. zapakowanych próżniowo w opatentowaną folię.
Firma D.A. Sept rewolucjonizuje walkę z bakteriami i wirusami – dzięki niej na różnych powierzchniach można tworzyć osłony o niespotykanej dotychczas na świecie skali biobójczości. Nie zawierają one związków srebra i są o wiele skuteczniejsze. Okazuje się, że mogą znakomicie się sprawdzić w przypadku pakowania żywności. Ograniczają namnażanie się bakterii, które powodują psucie się jedzenia. Tysiącom produktów – wędlin, serów, mleka, soków, gotowych dań itp. – można tym sposobem wydłużyć termin przydatności do spożycia. Przykładowo, trwałość wędlin zapakowanych próżniowo w tak uzbrojoną folię zwiększa się z 14 do 30 dni.
Skuteczniejsze od jonów srebra
Wynalazcy z D.A. Sept zbudowali pierwszą w Europie linię magnetronową do nanoszenia cienkich, przezroczystych warstw metalicznych tlenkowych na powierzchnię szkła, metali, a także tworzyw sztucznych. Dzięki temu potrafią nadać różnym materiałom pożądane właściwości. Umiejętność tę wykorzystali m.in. do stworzenia powłok DAT®, które zabijają bakterie i wirusy. To znakomita alternatywa dla związków i jonów srebra, z których przemysł do tej pory korzystał, a które nie są bezpieczne dla zdrowia i znacznie gorzej zabezpieczają powierzchnię niż wynalazek D.A. Sept.
Srebro posiada 99,9 % biobójczości, a więc na poziomie 3 Log. Powłoki opracowane przez D.A. Sept dają ochronę równą 99,999999 %, czyli 8 Log. To wartości logarytmiczne, co oznacza, że wynalazek jest parokrotnie skuteczniejszy w zabijaniu bakterii i wirusów niż stosowane do tej pory powłoki ze srebrem. Mówiąc obrazowo – gdybyśmy zrobili doświadczenie, wzięli dwie szalki Petriego i jedną pokryli jonami srebra, a drugą powłoką od D.A. Sept, a potem umieścili na każdej po osiem bakterii, to ta pierwsza zabije ich trzy, a ta druga wszystkie.
To niebywała skuteczność i do tej pory osiągalna wyłącznie przy odkażaniu alkoholem. Alkohol ma jednak tę wadę, że błyskawicznie odparowuje, więc efekt jego użycia jest bardzo krótki. Tymczasem biobójcze powłoki DAT® naniesione w urządzeniu próżniowym D.A. Sept działają z taką samą mocą przez wiele miesięcy i lat. Tworzą je specjalne kompozycje z bezpiecznych dla zdrowia tlenków metali, które zgodnie z rozporządzeniem Unijnym 57 REACH są dopuszczone do kontaktu z żywnością.
W taką zabójczą dla drobnoustrojów warstwę uzbroić można folie i tworzywa sztuczne, parokrotnie przedłużając trwałość zapakowanych w nie produktów spożywczych.
Sekret polega na technice nanoszenia biobójczych powłok. Odbywa się ono w specjalnie skonstruowanym urządzeniu próżniowym. Umieszcza się w nim materiał, który chce się „uzbroić” (w powłoki) przeciw bakteriom i wirusom. Nano warstwa o antyseptycznych właściwościach powstaje na nim w wyniku rozpylania magnetronowego. To metoda PVD (fizyczne osadzanie z fazy gazowej), w którym katoda składająca się z kompozytu metali jest bombardowana przez jony gazu. W plazmie wyładowania jarzeniowego dochodzi do wyzwalania tlenków metali, które osadzają się na powierzchni umieszczonej w urządzeniu foli czy tworzywa i trwale je zabezpieczają.
Urządzenia do aplikacji powłok DAT®
Badania nad tym wynalazkiem, który został przez D.A. Sept opatentowany, trwają od 15 lat. Epidemia Covid–19 sprawiła, że stał się on rozwiązaniem poszukiwanym przez wiele firm. Technologię do zabezpieczania aseptycznymi powłokami profili aluminiowych okien, drzwi itp. zakupiła już od D.A. Sept firma Aluprof i lada moment uzbrojone przeciw bakteriom i wirusom konstrukcje wprowadzi na rynek. Pojawią się one w szkołach, szpitalach, budynkach użyteczności publicznej i prywatnych domach.
Teraz możliwość wykorzystania wynalazku mają również producenci opakowań żywności, leków itp., którym D.A. Sept oferuje urządzenia próżniowe do aplikacji biobójczych opatentowanych powłok DAT® na foliach przeznaczonych do pakowania próżniowego.
Firma wiąż prowadzi badania nad wykorzystaniem wynalazku. Uczestniczyli w nich już naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie, a także Uniwersytetu Rzeszowskiego.
Okazuje się, że biobójcze powłoki nie tracą na trwałości. Wyniki badań przeprowadzonych na drugi dzień po naniesieniu powłoki DAT® są takie same, jak te wykonane po roku, a testy w komorze klimatycznej wskazują, że jest ona również odporna na zmiany temperatury i wilgotności. Co ciekawe, jest możliwość, by powłokę zamienić w … „proszek”. Twórcy nowej technologii potrafią już stworzyć koncentraty z atomowej wielkości metali i ich tlenków, które można wykorzystać jako dodatek np. do farb, lakierów, kosmetyków, tworzyw sztucznych, i nadać tym wyrobom biobójcze właściwości.
Kontakt: Kami Delikat, tel. +48 530 259 509, e-mail: doros@technology.pl,
dasept.com