Druga edycja Carpathian Startup Fest 2022 już na stałe wpisała Rzeszów na listę najważniejszych imprez startupowych w Polsce. Festiwal zorganizowany 13 i 14 października przez Rzeszowską Agencję Rozwoju Regionalnego S.A. oraz Podkarpacki Park Naukowo-Technologiczny „Aeropolis” przyciągnął uwagę młodych przedsiębiorców, biznesu, nauki oraz funduszy inwestycyjnych, ale też Kulczyk Investments i jego programu mentoringowego InCredibles dla najbardziej innowacyjnych startupów. W otoczeniu futurystycznej architektury Uniwersytetu Rzeszowskiego rozdano nagrody w czterech kategoriach: Najlepszy Startup dla Visual Tech – Lab Sp. z o.o.; Najlepszy Scaleup i zwycięstwo firmy ParkCash Sp. z o.o.; Najlepszy Pomysł na Biznes w kategorii Idea Challenge i zwycięski projekt MoVA oraz Inteligentne Specjalizacje Województwa Podkarpackiego dla Gridaly w obszarze „Informacja i telekomunikacja” oraz MoodMon w „Jakości Życia”. Po raz pierwszy w Rzeszowie wręczono też nagrodę dla Najlepszego Startupu z Ukrainy i tę otrzymał Vitaliy Rozman za aplikację Skibble oraz Nagrodę InCredibles Sebastiana Kulczyka, która trafiła do AstroTectonic Sp. z o.o. działającego w Podkarpackim Parku Naukowo-Technologicznym „Aeropolis” w Jasionce.
Do tegorocznej edycji #CSF zgłosiło się 226 projektów – ponad 60 proc. więcej niż przed rokiem. 24 najlepsze pomysły biznesowe walczyły w finale o nagrody warte ponad 100 tys. zł, ale też uwagę funduszy venture i potencjalnych inwestorów.
Najskuteczniejszy okazał się Visual Tech – Lab Sp. z o.o. założony przez Andrzeja Halarewicza i Marka Uziela. To oni wpadli na pomysł bezinwazyjnej oceny stanu gęstości kości pacjenta przed zabiegiem wszczepienia implantu.
– Gdy chcemy wiercić w betonie, bierzemy odpowiednie wiertło, dokładnie dobieramy też sprzęt, by wiercić w drewnie, czy w innym materiale i choć trudno w to uwierzyć, lekarz dentysta, gdy zaczyna wiercić w zębie, nie wie, w jakim typie kości będzie pracował. Ocena, jak wykonać zabieg, zależy tylko od jego doświadczenia i umiejętności. Nie stoją za tym żadne mierzalne parametry – tłumaczył Marek Uziel. – My opracowaliśmy rozwiązanie umożliwiające oznaczanie gęstości kości. System QCT VISUAL będzie wskazywał lekarzowi dokładnie zmierzoną gęstość tkanki kostnej w wybranym miejscu zabiegu. Odczyt będzie wyrażony w przyjętych w fizyce bezwzględnych jednostkach gęstości g/cm³. Narzędzie, jakie lekarz otrzyma to autorski wzornik gęstości, z którym prześwietlany jest pacjent oraz platforma chmurowa służąca do analizy, obliczeń i odczytu danych pacjenta z badania tomograficznego wykonanego ze wzornikiem. Analiza porównawcza wyników jest realizowana z wykorzystaniem własnego oprogramowania i algorytmów wykorzystujących cyfrowy zapis zdjęć wykonanych z wykorzystaniem tomografu stomatologicznego.
Jak podliczyli założyciele Visual Tech – Lab Sp. z o.o., w Polsce praktykuje około 37 tys. stomatologów, z tego około 30 proc. zajmuje się implantologią. Wartość rynku globalnego w 2020 roku wyniosła 3,6 mld dolarów, do 2028 roku wzrośnie o 11 proc. Największy rynek implantologiczny na świecie to koreański, w Europie – hiszpański, włoski i niemiecki. I to właśnie Niemcy mają być pierwszym kierunkiem zagranicznej ekspansji zwycięskiej spółki. Cena badania gęstości ma wynosić do 35 zł na rynku polskim i do 30 euro na rynkach zagranicznych. Produkt na rynek polski ma trafić w 2023 roku, a w kolejnym wejść na rynki zagraniczne. Visual Tech – Lab Sp. z o.o. otrzymał też Nagrodę Prefactum i Innergo Systems.
II miejsce w kategorii Najlepszy Startup przypadło firmie AstroTectonic, która w 2020 powstała w PPN-T „Aeropolis” w Jasionce. AstroTectonic został też zakwalifikowany do prestiżowego projektu InCredibles zainicjowanego w 2017 roku przez Sebastiana Kulczyka. To wszechstronny program akceleracyjno-mentoringowy wspierający młode polskie firmy z obszaru nowych technologii. Firma przez rok będzie za darmo korzystać ze wsparcia udzielanego przez polskich i zagranicznych mentorów – uznanych inwestorów, doradców i specjalistów z zakresu m.in. zarządzania, sprzedaży i marketingu, komunikacji, finansów oraz HR. Jarosław Sroka, członek zarządu Kulczyk Investmens S.A., odpowiedzialny za InCredibles, nie kryje dumy z udziału w Carpathian Startup Fest 2022, tym bardziej, że tej współpracy towarzyszy pełne partnerstwo oraz założenie win win (wygrany-wygrany).
– Naszym wspólnym mianownikiem jest dobro polskiego ekosystemu startupowego – mówił Jarosław Sroka. – AstroTectonic był najbardziej wyczekiwanym finalistą naszego projektu – to ostatnia spółka z „dziesiątki”, którą wyłoniliśmy w tym roku. Współpracujemy już z ośrodkami z Gdańska, Łodzi, Wrocławia, Puław i Katowic. Po raz pierwszy dołączył do nas Rzeszów i na pewno nie po raz ostatni. Jesteśmy bardzo zadowoleni z imprezy w Rzeszowie i na pewno wrócimy tu za rok.
Jarosław Sroka. Fot. Tadeusz Poźniak/Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A.
Mariusz Bednarz, prezes Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A. już w trakcie wydarzenia zapowiedział trzecią edycję Carpathian Startup Fest.
Działalność AstroTectonic ma związek z terenami zagrożonymi trzęsieniami ziemi i opracowaniem optymalnego systemu powiadamiania dla ludności cywilnej oraz profesjonalistów, nawet kilka godzin przed wystąpieniem zagrożenia.
– Polega to na monitorowaniu aktywności sejsmicznej poprzez wykonywanie pomiarów różnych zjawisk fizycznych, które przypuszczalnie mają związek z trzęsieniami ziemi, z naciskiem na promieniowanie kosmiczne. Takie podejście zapewnia nowe spojrzenie na pozornie niepowiązane procesy fizyczne. Podejście multikomunikacyjne związane z wykorzystaniem sieci neuronowych oraz wdrożeniem globalnej sieci detektorów promieniowania kosmicznego pozwoli w innowacyjny sposób prognozować trzęsienia ziemi – wyjaśniała Noemi Zabari, współzałożycielka AstroTectonic.
Firma jest w trakcie opracowywania prototypów detektorów promieniowania kosmicznego, które będą służyć do badania związku między promieniami kosmicznymi, a trzęsieniami ziemi oraz stworzenia ogólnoświatowego systemu ostrzegania przed trzęsieniami ziemi.
Orteza na urazy przedramienia firmy Mediprintic sp. z o.o. zajęła III miejsce w kategorii Najlepszy Startup. Dzięki wykorzystaniu druku 3D orteza jest tańsza, lepiej dopasowana do pacjenta, a przy tym bardziej wytrzymała i elastyczna niż tradycyjny opatrunek gipsowy. Produkcja odbywa się w duchu zero waste, tak pożądanym w dobie ochrony środowiska. Właściciele firmy zakładają, że do 2024 r. sprzedadzą 24 tys. ortez w skali globalnej.
Podczas Carpathian Startup Fest 2022 nagrody wręczono również w kategorii Najlepszy Scaleup. Pierwsze miejsce zdobyła spółka ParkCash, która otrzymała także Nagrodę Specjalną Innergo Systems.
Firma powstała w 2019 roku i opracowała innowacyjną technologię zarządzania miejscami parkingowymi w biurowcach i obiektach handlowych.
– Dzięki systemowi rezerwacji, kierowcy nie tracą czasu na szukanie miejsc parkingowych, co realnie wpływa na zmniejszenie korków i zanieczyszczenia powietrza w centrach dużych miast – przekonywał Piotr Nizio, prezes ParkCash Sp. z o.o. – Używając naszej aplikacji można zarezerwować ponad 9 tys. miejsc parkingowych i mamy ponad 30 tys. użytkowników. Nasz system obecny jest w biurowcach w Warszawie, Krakowie, Łodzi, Gdyni, Katowicach i we Wrocławiu. Docelowo chcielibyśmy być w budynkach w 100 krajach.
Maas Loop Sp. z o.o z Rzeszowa, ubiegłoroczny zwycięzca Carpathian Startup Fest w kategorii na Najlepszy Startup za kruszarkę do szkła wykorzystywaną w gastronomii, w tym roku zajął drugie miejsce wśród najlepszych scaleupów. To nagroda za inteligentne kosze miejskie na szkło, plastik i aluminium. Uliczna wersja kruszarki do szkła ma pojemność 460 butelek, które przekształca w piasek o wadze do 100 kg. Konstrukcja pojemnika dostosowana jest do kruszenia każdej wrzucanej butelki, którą czujniki umieszczone wokół miejsca wrzutu rozpoznają jako szkło. Jeżeli sensory wykryją, że butelka nie jest ze szkła, otwór pozostanie zamknięty i zapali się czerwone światło. Podobnie zachowa się pojemnik, gdy do kosza na plastik lub aluminium będą próby wrzucenia przedmiotów z innych materiałów.
Wśród scalepów III nagroda trafiła do Battery Technic Sp. z o.o., która stworzyła domowy system zarządzania energią wraz z magazynem energii. Dzięki temu nadmiar energii uzyskanej m.in. z instalacji fotowoltaicznej nie trzeba będzie zwracać do sieci energetycznej, ale zachować i wykorzystać w okresie, kiedy efektywność odnawialnych źródeł energii (OZE) maleje. System wraz z magazynem został dopracowany w ramach programu Platformy Startowe Start In Podkarpackie. System do zarządzania energią od Battery-Technic jest zintegrowany z magazynem energii zasilanym solarnie i w razie braku zasilania będzie w stanie w pełni pokryć zapotrzebowanie gospodarstwa domowego na energię elektryczną przez określony czas. To urządzenie „all in one”, które w jednej obudowie mieści zarówno falownik, sterowanie, jak i zespół bateryjny.
Carpathian Startup Fest 2022 na dwa dni ściągnął do Rzeszowa nie tylko młodych przedsiębiorców, ale też prawdziwe gwiazdy świata startupów. Obecny był Stefan Batory, twórca aplikacji Booksy dla klientów i przedsiębiorców, która jest na najlepszej drodze, by podbić światowe rynki i stać się równie rozpoznawalną i globalną marką jak Uber czy Booking. Co więcej, to może być polski jednorożec, czyli startup wyceniany na minimum miliard dolarów. 44-letni Batory pochodzi z Kolbuszowej na Podkarpaciu.
Maja Małyska i Stefan Batory. Fot. Tadeusz Poźniak/Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A.
O marce osobistej, a przede wszystkim o marce własnej i startupie „YA” mówiła Katarzyna Cichopek, znana aktorka serialowa i prezenterka telewizyjna. Z kolei, jak ważna jest przedsiębiorczość podkreślał Michał Sadowski, założyciel Brand24.
– Ponad 90 proc. startupów upada. Przeciętny założyciel firmy czeka około 6 lat, by cokolwiek uszczknąć ze swojego biznesu. Taka działalność to maraton, nigdy sprint. Brand24 to mój 5 projekt, dlatego nikomu nie obiecuję, że będzie łatwo, ale i tak warto zakładać biznes – przekonywał Sadowski.
W podobnym tonie mówił Mariusz Bednarz, prezes Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A.
– Nawet w trudnych czasach można iść do przodu – zaznaczył. – Nie możemy zapominać o innowacjach, nowych zastosowaniach, to wszystko na Podkarpaciu musi się dziać. Pomysł na Carapathian Startup Fest dojrzewał w RARR przez kilka lat. Byliśmy przekonani, że Podkarpacie powinno znaleźć się na mapie imprez, których zadaniem będzie łączyć młode przedsiębiorstwa i innowatorów z funduszami inwestycyjnymi oraz prywatnymi inwestorami. Zaczęło się od idei, a teraz jest czas na jej rozwój.
Potwierdził to obecny na wydarzeniu marszałek województwa podkarpackiego, Władysław Ortyl.
– Jesteśmy w roku poświęconym Ignacemu Łukasiewiczowi, prekursorowi innowacji w skali Polski i świata. Podkarpacie w swoje DNA ma wpisane innowacje. Chcemy być odważni, chcemy ryzykować i choć działalność startupów jest obarczona dużym ryzykiem, trzeba się rzucać na tę głęboką wodę – mówił marszałek Ortyl. – Wykorzystywanie swojej wiedzy, nowych instrumentów, które mogą być przydatne w procesie wynalazczości, innowacji jest bardzo, bardzo ważne.
Małgorzata Jarosińska – Jedynak, sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej podkreślała, jak ogromne znaczenie mają innowacje dla rozwoju gospodarki – nie tylko lokalnej, ale też krajowej.
– Nie bójmy się tego robić. Jesteśmy dobrzy, jesteśmy liderami, nie boimy się konkurencji. Chwalmy się naszymi sukcesami, naszymi rozwiązaniami – przekonywała. – Nowa perspektywy finansowa na lata 2021 – 2027 daje wiele szans dla przedsiębiorców i startupów, zwłaszcza w obszarze inwestowania w zieloną energię i transformację cyfrową.
Jarosław Sroka, członek zarządu Kulczyk Investments S.A. zażartował, że reprezentuje małą, rodzinną firmę z Poznania, która na inwestycje w nowe technologie wydała w ostatnich latach ponad miliard zł.
– Obserwując nasz projekt InCredibles, wiem, że każdy nosi buławę Elona Muska w plecaku, dlatego namawiam przedsiębiorców do ciężkiej nauki. Musimy też pamiętać, że idą trudne czasy dla młodych przedsiębiorców. Wchodzimy w okres większych zawirowań i wyzwań gospodarczych związanych z recesją i inflacją. Kończą się pieniądze, inwestorzy mocno ograniczają swoje działania, cięcie kosztów i redukcja zatrudnienia mogą stać się koniecznością.
Dlatego tak ważna jest odwaga w biznesie i nagrody w kategorii Najlepszy Pomysł na Biznes w ramach Idea Challenge. I miejsce zdobył projekt MoVA, wyróżniony też Nagrodą Innergo Systems. To aplikacja chroniąca nas przed telefonicznym spamem i niepotrzebną utratą czasu na rozmowy z botami, które coraz częściej łączą się z właścicielami telefonów. Dzięki temu, gdy odbieramy połączenia przy włączonej identyfikacji rozmówcy i ochronie przed spamem, możemy otrzymać informacje na temat dzwoniących osób i firm, a także ostrzeżenia o potencjalnym spamie.
II miejsce w tej kategorii zajął Grow – aplikacja wspierająca rozwój osobisty. III miejsce przypadło Virtumobi – aplikacji mającej zastosowanie w branży aranżacji wnętrz, ogrodowej, ale też odzieżowej. Dzięki możliwości wirtualnego dopasowania przedmiotów do wnętrz klientów, albo ubrań do sylwetek, przyczynia się do zdecydowanego spadku liczby zwrotów zakupionych towarów.
W trakcie festiwalu wręczono też nagrody w kategorii Inteligentne Specjalizacje Województwa Podkarpackiego. W obszarze „Informacja i telekomunikacja” wyróżniona została platforma eventowa Gridaly, która oferuje każdy typ wirtualnego lub hybrydowego eventu – od konferencji i targów, przez szkolenia i webinary, aż po dni otwarte i premiery. Platforma jest rozwiązaniem chmurowym i spełnia wymogi dostępności WCAG.
W „Jakości Życia” nagrodzono MoodMon. To aplikacja do monitorowania osób z zaburzeniami afektywnymi: depresją i chorobą afektywną dwubiegunową w celu wsparcia ich terapii i poprawy jakości życia. Aplikacja opracowana we współpracy z psychiatrami, informatykami i matematykami dedykowana jest pacjentom, ich rodzinom oraz psychiatrom. Miesięczny abonament dla pacjenta ma kosztować 20 zł. W tej chwili projekt przechodzi badanie kliniczne z udziałem 100 pacjentów.
Po raz pierwszy w Rzeszowie wręczono też nagrodę dla Najlepszego Startupu z Ukrainy i tę otrzymał Vitaliy Rozman za aplikację Skibble oraz podpisano Memorandum o współpracy pomiędzy West Ukrainian Business Club ze Lwowa a Rzeszowską Agencją Rozwoju Regionalnego S.A.
Festiwal Carpathian Startup Fest 2022 zorganizowany przez Rzeszowską Agencją Rozwoju Regionalnego S.A. i Podkarpacki Park Naukowo-Technologiczny „Aeropolis” odbył się pod Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Partnerem Strategicznym wydarzenia, które odbyło się na Uniwersytecie Rzeszowskim, było Województwo Podkarpackie.
Kategoria – Najlepszy Startup
Startup III miejsce – Mediprintic Sp. z o.o.
Startup II miejsce – AstroTectonic Sp. z o.o.
Startup I miejsce – Visual Tech – Lab Sp. z o.o.
NAGRODA SPECJALNA Startup
Nagroda InCredibles Sebastiana Kulczyka – Astrotectonic
Nagroda Prefactum – Visual Tech – Lab Sp. z o.o.
Nagroda Innergo Systems – Visual Tech – Lab Sp. z o.o.
Kategoria – Najlepszy Scaleup
Scaleup III miejsce – Battery Technic Sp. z o.o.
Scaleup II miejsce – Maas Loop Sp. z o.o
Scaleup I miejsce – ParkCash Sp. z o.o.
NAGRODA SPECJALNA Scaleup
Nagroda Innergo Systems – ParkCash Sp. z o.o.
Kategoria – Najlepszy Pomysł na Biznes
Idea Challenge III miejsce – Virtumobi
Idea Challenge II miejsce – GROW
Idea Challenge I miejsce – MoVA
NAGRODA SPECJALNA Idea Challange
Nagroda Innergo Systems – MoVA
Kategoria – Inteligentne Specjalizacje Podkarpacia
Informacja i telekomunikacja – Gridaly
Jakość Życia – MoodMon