Reklama

Biznes

Najlepsze startupy na Carpathian Startup Fest 2022

Aneta Gieroń
Dodano: 16.10.2022
68059_startup
Share
Udostępnij
Podczas festiwalu Carpathian Startup Fest 2022 zorganizowanego 13 i 14 października przez Rzeszowską Agencję Rozwoju Regionalnego S.A. i Podkarpacki Park Naukowo-Technologiczny „Aeropolis”  na Uniwersytecie Rzeszowskim wręczono nagrody w 4 kategoriach. Najlepszy Startup dla Visual Tech – Lab Sp. z o.o.; Najlepszy Scaleup i zwycięstwo firmy ParkCash Sp. z o.o.; Najlepszy Pomysł na Biznes w kategorii Idea Challange i zwycięski projekt MoVA oraz Inteligentne Specjalizacje Podkarpacia dla Gridaly w obszarze „Informacja i telekomunikacja” oraz MoodMon w „Jakości Życia”. Po raz pierwszy w Rzeszowie wręczono też nagrodę dla Najlepszego Startupu z Ukrainy i tę otrzymał Vitaliy Rozman za aplikację Skibble oraz Nagrodę InCredibles Sebastiana Kulczyka, która trafiła do Astrotectonic Sp. z o.o. działającego w Podkarpackim Parku Naukowo-Technologicznym „Aeropolis” w Jasionce.
 
Visual Tech – Lab Sp. z o.o. założony przez Andrzeja Halarewicza i Marka Uziela opracował bezinwazyjny system oceny stanu gęstości kości pacjenta przed zabiegiem wszczepienia implantu.

– Gdy chcemy wiercić w betonie, bierzemy odpowiednie wiertło, dokładnie dobieramy też sprzęt, by wiercić w drewnie, czy w innym materiale i choć trudno w to uwierzyć, lekarz dentysta, gdy zaczyna wiercić w zębie, nie wie, w jakim typie kości będzie pracował. Ocena, jak wykonać zabieg, zależy tylko od jego doświadczenia i umiejętności. Nie stoją za tym żadne mierzalne parametry – tłumaczył Marek Uziel. – My opracowaliśmy rozwiązanie umożliwiające oznaczania gęstości kości. System QCT VISUAL będzie wskazywał lekarzowi dokładnie zmierzoną gęstość tkanki kostnej w wybranym miejscu zabiegu. Odczyt będzie wyrażony w przyjętych w fizyce bezwzględnych jednostkach gęstości g/cm³. Narzędzie, jakie lekarz otrzyma to autorski wzornik gęstości, z którym prześwietlany jest pacjent oraz platforma chmurowa służąca do analizy, obliczeń i odczytu danych pacjenta z badania tomograficznego wykonanego ze wzornikiem. Analiza porównawcza wyników jest realizowana z wykorzystaniem własnego oprogramowania i algorytmów wykorzystujących cyfrowy zapis zdjęć wykonanych z wykorzystaniem tomografu stomatologicznego. 
 
II miejsce w kategorii Najlepszy Startup przypadło firmie Astrotectonic, która w 2020 powstała w PPN-T „Aeropolis” w Jasionce. Astrotectonic została też zakwalifikowana do prestiżowego projektu InCredibles zainicjowanego w 2017 roku przez Sebastiana Kulczyka. To wszechstronny program akceleracyjno-mentoringowy wspierający młode polskie firmy z obszaru nowych technologii. Firma przez rok będzie za darmo korzystać ze wsparcia udzielanego przez polskich i zagranicznych mentorów – uznanych inwestorów, doradców i specjalistów z zakresu m.in. zarządzania, sprzedaży i marketingu, komunikacji, finansów oraz HR.
 
 Jarosław Sroka, członek zarządu Kulczyk Investmens S.A., odpowiedzialny za InCredibles,  nie kryje dumy z udziału w Carpathian Startup Fest 2022.
 
 – Naszym wspólnym mianownikiem jest dobro polskiego ekosystemu startupowego – mówił Jarosław Sroka. – Astrotectonic był najbardziej wyczekiwanym finalistą naszego projektu – to ostatnia spółka z „dziesiątki”, którą wyłoniliśmy w tym roku. Współpracujemy już z ośrodkami z Gdańska, Łodzi, Wrocławia, Puław i Katowic. Po raz pierwszy dołączył do nas Rzeszów i na pewno nie po raz ostatni. Jesteśmy bardzo zadowoleni z imprezy w Rzeszowie i na pewno wrócimy tu za rok.
 
Mariusz Bednarz, prezes Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A. już w trakcie wydarzenia zapowiedział trzecią edycję Carpathian Startup Fest.
 
Działalność Astrotectonic ma związek z terenami zagrożonymi trzęsieniami ziemi i opracowaniem optymalnego systemu powiadamiania dla ludności cywilnej oraz profesjonalistów, nawet kilka godzin przed wystąpieniem zagrożenia.

– Polega to na monitorowaniu aktywności sejsmicznej poprzez wykonywanie pomiarów różnych zjawisk fizycznych, które przypuszczalnie mają związek z trzęsieniami ziemi, z naciskiem na promieniowanie kosmiczne. Takie podejście zapewnia nowe spojrzenie na pozornie niepowiązane procesy fizyczne. Podejście multikomunikacyjne związane z wykorzystaniem sieci neuronowych oraz wdrożeniem globalnej sieci detektorów promieniowania kosmicznego pozwoli w innowacyjny sposób  prognozować trzęsienia ziemi – wyjaśniała Noemi Zabari, współzałożycielka Astrotectonic.
 
Firma jest w trakcie opracowywania prototypów detektorów promieniowania kosmicznego, które będą służyć do badania związku między promieniami kosmicznymi a trzęsieniami ziemi oraz stworzenia ogólnoświatowego systemu ostrzegania przed trzęsieniami ziemi.
 
Do tegorocznej edycji #CSF zgłosiło się 226 projektów – ponad 60 proc. więcej niż przed rokiem. 24 najlepsze pomysły biznesowe walczyły w finale o nagrody warte ponad 100 tys. zł.
 
Fot. Tadeusz Poźniak
 
Festiwal Carpathian Startup Fest 2022 zorganizowany przez Rzeszowską Agencją Rozwoju Regionalnego S.A. i Podkarpacki Park Naukowo-Technologiczny „Aeropolis” odbył się pod honorowym patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Partnerem Strategicznym wydarzenia, które odbyło się na Uniwersytecie Rzeszowskim, było Województwo Podkarpackie.

Kategoria – Najlepszy Startup
Startup III miejsce – Mediprintic Sp. z o.o.
Startup II miejsce – Astrotectonic Sp. z o.o.
Startup I miejsce – Visual Tech – Lab Sp. z o.o. 
NAGRODA SPECJALNA Startup
 
Nagroda InCredibles Sebastiana Kulczyka – Astrotectonic
Nagroda Prefactum – Visual Tech – Lab Sp. z o.o.
Nagroda Innergo Systems – Visual Tech – Lab Sp. z o.o.

Kategoria – Najlepszy Scaleup
Scaleup III miejsce – Battery Technic Sp. z o.o.
Scaleup II miejsce – Maas Loop Sp. z o.o
Scaleup I miejsce – ParkCash Sp. z o.o. 
NAGRODA SPECJALNA Scaleup
Nagroda Innergo Systems – ParkCash Sp. z o.o. 

Kategoria – Najlepszy Pomysł na Biznes
Idea Challange III miejsce – Virtumobi
Idea Challange II miejsce – GROW
Idea Challange I miejsce – MoVA
NAGRODA SPECJALNA Idea Challange
Nagroda Innergo Systems – MoVA
 
Kategoria – Inteligentne Specjalizacje Podkarpacia
Informacja i telekomunikacja – Gridaly 
Jakość Życia – MoodMon 

 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy