Reklama

Biznes

Biogazownia rolnicza EnerBIO eco – możliwości i perspektywy

Artykuł sponsorowany
Dodano: 10.10.2022
67872_enerbioeco-resizer-750q72
Share
Udostępnij
Biogazownia rolnicza w stosunkowo łatwy i szybki sposób pozwala nam produkować biogaz. Jak wygląda ten proces? W dużym uproszczeniu: pozostałości produkcyjne, takie jak wytłoki owocowe, wysłodki buraczane czy kiszonki z trawy i kukurydzy, trafiają do komory fermentacyjnej. To właśnie tam zachodzi proces fermentacji metanowej. Co ciekawe: powierzchnia fermentorów może sięgać nawet 5000 m3! Wytworzony i zgromadzony w kopułach fermentorów gaz jest odwadniany i oczyszczany z zanieczyszczeń, a następnie spalany w kogeneracyjnym silniku spalinowym. To pozwala nam uzyskać energię cieplną i elektryczną. 
 
Biogazownia to także korzyści dla lokalnej społeczności
Biogazownia rolnicza to jeden z najbardziej wydajnych sposobów wytwarzania energii z odnawialnych źródeł. Może ona produkować energię z biogazu 24 godziny na dobę, 365 dni w roku, bez względu na warunki atmosferyczne. Wykorzystujemy w niej wyłącznie bezpieczne wsady, przez co nie niszczymy środowiska ani zasobów naturalnych. 
Jak wpływa to na lokalną społeczność? Energia z biogazu służy zarówno do ogrzewania domostw, jak i procesów technologicznych w lokalnych przedsiębiorstwach. 
 
Uciążliwe zapachy? Obalamy mity
Sam proces tworzenia biogazu odbywa się w pełni beztlenowo, co pozwala uniknąć przykrego zapachu. Poferment również ma neutralny, ziemisty zapach. W innych biogazowniach, w skrajnych przypadkach „gorzej pachnieć” mogą jedynie niektóre rodzaje odpadów, które są używane do fermentacji, natomiast zapobiegają temu prowadzone pasteryzacje i specjalne kurtyny antyodorowe.
 
Pierwsza biogazownia na Podkarpaciu wczoraj i dziś – plany rozwojowe
Nasza biogazownia rolnicza powstała w roku 2014 jako pierwsza na Podkarpaciu. Obecnie staramy się o poszerzenie posiadanej decyzji środowiskowej, by móc odbierać także odpady z przetwórstwa rolno-spożywczego. Dzięki temu jeszcze lepiej będziemy mogli rozwiązywać problemy związane z odpadami biodegradowalnymi. Co więcej, umożliwi nam to produkcję jeszcze większej ilości zielonej energii.
 
Rynek biogazowni w Polsce. Ile domów rocznie zasilamy energią?
Biogazownie to instalacje, które wykorzystują zaawansowane, w pełni bezpieczne dla środowiska rozwiązania technologiczne. Przyczyniają się do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych, a ich praca w obiegu zamkniętym pozwala na znakomite wykorzystanie surowców wtórnych. Aktualnie w Polsce mamy ok. 115 działających biogazowni. Ciągle powstają też nowe instalacje. Co ciekawe, jedna biogazownia o mocy 1 MW może zasilić w energię elektryczną aż do 2 tysięcy domów. W ilości biogazowni w Europie zdecydowanie przodują Niemcy. Mogą pochwalić się ponad 10 tysiącami instalacji. Niewiele mniej zbudowali ich Włosi, Brytyjczycy i Francuzi. Stawiają oni nie tylko na wytwarzanie energii z biogazu, ale także na wykorzystanie biogazu jako zamiennika gazu ziemnego.
 
Biogazownie i biometanownie – przyszłość zaczyna się dziś
Dotychczas powstałe w Polsce biogazownie produkują niemal w 100 proc. jedynie energię. Tymczasem doskonałym i przyszłościowym kierunkiem jest produkcja biometanu przez biogazownie. 
Biometan to biogaz, który po oczyszczeniu ze związków siarki i dwutlenku węgla ma parametry zbliżone do gazu ziemnego. Dzięki temu może być wykorzystywany w transporcie, służyć jako paliwo do produkcji biowodoru lub być wykorzystywany w domach i wielu innych gałęziach gospodarki. W wielu krajach Europy ten sektor prężnie się rozwija. U nas obserwujemy dopiero początek tego zainteresowania. Odchodzenie wielu państw od węgla jako paliwa i obecny kryzys energetyczny przyczyniają się do wzrostu zainteresowania tym sposobem pozyskiwania energii. Niewątpliwie to świetny czas na biogaz i biometan.
 
 
Dane teleadresowe
ENERBIO ECO Leżajsk Sp. z o.o.
Stare Miasto 512
37-300 Leżajsk
Kom.: 730 006 437
Tel.: 17 785 10 27 
 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy