Reklama

Biznes

Młodzież będzie budować roboty. RoboLAB w Rzeszowie

Opracowanie Aneta Gieroń
Dodano: 10.06.2022
64104_robot
Share
Udostępnij
W piątek otwarto w Rzeszowie RoboLAB – Local STEM Incubator – projekt Fundacji Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu „Dolina Lotnicza”, adresowany do uczniów szkół ponadpodstawowych z Podkarpacia, a w niedalekiej przyszłości także z innych miejscowości. Jego uczestnicy będą mogli konstruować roboty oraz uczestniczyć w międzynarodowych zawodach. 
 
RoboLAB mieści się w budynku Politechniki Rzeszowskiej, a z jego oferty będą mogli skorzystać uczniowie szkół ponadpodstawowych. W laboratorium prowadzone będą warsztaty, spotkania z ekspertami i szkolenia.

Stowarzyszenie Dolina Lotnicza

Marek Darecki, prezes stowarzyszenia Dolina Lotnicza dziękując osobom zaangażowanym w projekt, powiedział, że dzięki sponsorom ma on zapewnione finansowanie na kilka lat.  Prezes Darecki dodał, że RoboLAB będzie miał – patrząc w kontekście toczącej się wojny w Ukrainie – nie tylko wymiar naukowy, ale także będzie wpływał na bezpieczeństwo kraju, gdyż wyposaży młodych ludzi w bardzo ważne kompetencje.
 
O tym, jak będzie funkcjonował RoboLAB, jakie zajęcia będą prowadzone oraz jakie są cele tego projektu mówił Łukasz Szuba, dyrektor Fundacji Wspierania Edukacji.
 
– Główne cele projektu od początku są takie same – zwiększanie u uczniów kompetencji przyszłości, czyli związanych z robotyką oraz tak zwanych kompetencji miękkich, których uczniom brakuje. Te cele będziemy realizować poprzez dwa mechanizmy – zajęcia w różnych formatach oraz poprzez zawody – mówił Łukasz Szuba.
 
Marcin Samolej – wiceprezes Pratt&Whitney, która to firma jest partnerem strategicznym projektu, podkreślał, że projekt ma duże znaczenie dla rozwoju podkarpackiej gospodarki i kompetencji młodych osób.
 
– W przyszłości coraz bardziej istotna będzie wiedza, kompetencje, które będziemy zdobywać. Wiedza będzie stanowiła istotną wartość, gdyż będzie przewagą konkurencyjną – mówił Marcin Samolej.
 
Wszystkie zajęcia w RoboLAB będą bezpłatne. Jedyne, co należy zrobić, aby móc z nich skorzystać to założyć drużynę, znaleźć opiekuna i przystąpić do pracy. Co roku w listopadzie Fundacja wraz z partnerami będzie organizować międzynarodowe zawody robotyczne XChallenge, w których jedną z konkurencji będzie Task Hunters. Konkurencja ta dedykowana jest robotom zadaniowym, których budowania uczniowie będą się uczyć w ramach zajęć w RoboLAB.

Robotyczne XChallenge w Rzeszowie

W zawodach drużyny będą walczyły o wysokie nagrody finansowe, płatne staże i praktyki dla laureatów oraz dodatkowe punkty w procesie rekrutacji na uczelnie wyższe. Fundacja już podpisała porozumienie z Politechniką Rzeszowską, która takie punkty przyzna laureatom zawodów – mówi Łukasz Szuba.
 
RoboLAB będzie przestrzenią nie tylko do budowy robotów. Ma to być również miejsce spotkań i wymiany doświadczeń dla wszystkich tych, którzy interesują się szeroko rozumianą robotyką. Już od lutego tego roku prowadzony jest pierwszy z trzech modułów zajęć dla wszystkich chętnych drużyn – Kreatywne warsztaty. We wrześniu ruszy dwudniowe szkolenie, w którym uczniowie będą już fizycznie budować roboty i uczyć się je programować (Robo Warsztat) a do końca roku uruchomiony zostanie ostatni moduł ekspercki, w którym będzie można rozbudować swoją wiedzę.
 
Partnerem strategicznym projektu jest firma Pratt&Whitney Rzeszów. W gronie Partnerów Głównych RoboLAB jest Samorząd Województwa Podkarpackiego i Miasto Rzeszów oraz Politechnika Rzeszowska.
 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy