Reklama

Biznes

Dlaczego GCP to najlepszy wybór dla startupów

Materiał Partnera
Dodano: 28.02.2022
60464_zdj_edited-resizer-750
Share
Udostępnij
Oto 10 powodów, dla których warto postawić na GCP jako platformę do sprawnej realizacji startupowych pomysłów.
 
Sukces startupu zależy od dobrego pomysłu, ale prawdziwą weryfikację danej idei stanowi produkt, który zaspokaja konkretne potrzeby. Do jego stworzenia zazwyczaj niezbędne są sprawne narzędzia oraz zaplecze technologiczne. Oto dlaczego warto w tym zakresie postawić na GCP, czyli Google Cloud Platform.
 
1. Elastyczny model kosztów
W GCP płacimy tylko za wykorzystane zasoby dostawcy usług (model pay-as-you-use), a płatność rozliczana jest z dokładnością co do minuty, a nawet sekundy. Realne obciążenie infrastruktury Google przekłada się zatem na koszty, jakie ponosi startup. Taki model szczególnie na początku przynosi startupom sporo oszczędności. 

2. Szeroki zakres usług
GCP to niemal 200 gotowych produktów oraz usług. W ich skład wchodzą między innymi maszyny wirtualne, narzędzia do budowy i zarządzania bazami danych włącznie z analityką Big Data, środowiska do wdrożeń i hostingu aplikacji webowych oraz mobilnych, pakiet usług wspomagających organizację pracy w firmie, rozwiązania z zakresu sztucznej inteligencji, a także narzędzia do budowania internetu rzeczy (IoT).

3. Szybkość wdrożenia
Za sprawą gotowych produktów i usług stworzonych z myślą o developerach oprogramowania, w GCP wdrożenie autorskiej aplikacji webowej lub mobilnej przebiega błyskawicznie. Startup może skupić się na stworzeniu kodu, a reszta procesów poddana jest automatyzacji. Dla przykładu bezserwerowa platforma App Engine pozwala szybko uruchamiać aplikacje napisane w kilku popularnych językach programowania. Aplikację można stworzyć w dowolnym języku (z użyciem dowolnego frameworka czy bibliotek) jeśli developer zdecyduje się na spakowanie jej do kontenera przed wysłaniem do App Engine.

4. Wysoka skalowalność
Usługi dostępne w ramach GCP zależnie od potrzeb da się skalować w górę (upscaling) oraz w dół (downscaling). Cały proces może odbywać się w pełni automatycznie, dostosowując się do aktualnego zapotrzebowania na zasoby. W przypadku tradycyjnych usług hostingu i własnych serwerów podobne operacje wymagają zazwyczaj dużych inwestycji czasu i pieniędzy.

5. Bonusy na start
Rozpoczynając przygodę z GCP jako nowy użytkownik otrzymujesz na start voucher o wartości 300 dolarów do wykorzystania przez 90 dni, aby bez żadnych dodatkowych kosztów przetestować rozwiązania dostawcy. Skorzystanie z pośrednictwa lokalnego partnera Google Cloud, zazwyczaj niesie ze sobą dodatkowe benefity. Dla przykładu, po nawiązaniu współpracy z FOTC otrzymujesz voucher na GCP o wartości 500 dolarów ważny przez rok.

6. Poprawa organizacji pracy
W ramach GCP startupy mają do dyspozycji rozbudowany pakiet narzędzi usprawniających produktywność, organizację pracy i komunikację w zespołach. Google Workspace (dawniej G Suite) to zestaw najróżniejszych aplikacji przygotowanych z myślą o obsłudze poczty elektronicznej, dokumentów i procesów biznesowych, planowania spotkań, współpracy zdalnej czy przechowywania i udostępniania danych.

7. Dostępność na całym świecie
Centra danych GCP podzielone są na 32 regiony obejmujące swoim zasięgiem ponad 200 krajów. Łączy je własna stale rozbudowywana szybka sieć światłowodowa. Startupy wykorzystujące Google Cloud Platform mogą więc liczyć na dostępność swoich produktów i najwyższą szybkość działania w praktycznie dowolnym miejscu na świecie. Uruchamianie kolejnych instancji dla wybranych regionów to kwestia kilku kliknięć myszką. 

8. Wykorzystanie sztucznej inteligencji
GCP oferuje gotowe modele uczenia maszynowego. Wraz z innymi usługami Google pomagają one startupom wykorzystać potencjał sztucznej inteligencji do tworzenia innowacyjnych produktów. Umożliwiają one m.in. rozpoznawanie obrazów, komunikację z użyciem rozpoznawania mowy czy pisma, kontrolę jakości produktów czy przewidywanie zachowań użytkowników.

9. Wsparcie Google Cloud dla startupów
Google ma własny program wsparcia dla startupów, w ramach którego oferuje nie tylko zaplecze merytoryczne, ale również finansowe. Startupy mogą też liczyć na kontakt z liderami branży startupowej, pomoc specjalistów Google oraz lokalnych partnerów Google Cloud. Dla przykładu FOTC wspiera startupy zarówno merytorycznie, jak i finansowo. Przy współpracy z Google mogą też liczyć materiały szkoleniowe ze zniżką oraz kursy podnoszące kompetencje.

10. Wsparcie ze strony lokalnego partnera Google Cloud 
Jeśli startupy zdecydują się na współpracę z lokalnym partnerem Google Cloud, oprócz wspomnianego vouchera otrzymają pełne wsparcie merytoryczne i techniczne w zakresie wdrożenia i bieżącego korzystania z usług GCP. Przykład takiego Partnera to firma z Polski – FOTC.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy