Dzisiaj fotowoltaika pojawia się na coraz większej liczbie domów jednorodzinnych. W obawie przed rosnącymi cenami prądu i gazu, wybieramy taką właśnie inwestycję. No ale jak w praktyce wygląda montaż takich paneli? Na to pytanie odpowiadamy w naszym artykule.
Jak wybrać odpowiednich monterów?
Oczywiście nie warto stawiać na pierwszą, lepszą firmę oferującą panele fotowoltaiczne. Dobrze jest sprawdzić opinie na temat danego przedsiębiorcy albo popytać znajomych.
Fotowoltaika pochodząca od profesjonalistów montowana jest z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa, a jednocześnie w zgodzie z obowiązującymi przepisami, wymaganiami technicznymi, kryteriami przyłączenia, a także dokumentacją techniczną. Warto więc postawić na ekspertów, dzięki którym unikniesz problemów w przyszłości, a także zyskasz sprawnie działającą instalację fotowoltaiczną. Dobrzy specjaliści przed przystąpieniem do wykonania prac przeprowadzają audyt fotowoltaiczny. To znaczy, że oceniają wszystkie warunki oraz potrzeby przyszłych użytkowników instalacji, by dobrać wariant w pełni efektywny, a jednocześnie spełniający wymogi bezpieczeństwa.
Audyt fotowoltaiczny – co obejmuje?
Podczas audytu wykonuje się cztery zasadnicze czynności. Po pierwsze ustala zapotrzebowanie na prąd na podstawie rocznych rachunków za energię elektryczną oraz grzewczą. Dzięki temu możliwy jest odpowiedni dobór mocy montowanej fotowoltaiki. Po drugie ocenia się możliwości montażowe. Zupełnie inaczej wygląda bowiem realizacja zlecenia przy płaskim dachu, a inaczej przy spadzistym. Po trzecie weryfikowany jest stopień zacienienia gruntu lub dachu. To służy znalezieniu optymalnej pozycji dla paneli, aby były najbardziej wydajne. Czwartą czynnością jest natomiast przygotowanie kompleksowej dokumentacji, która pozwoli z jednej strony na otrzymanie przez właściciela nieruchomości stosownego dofinansowania do inwestycji, a z drugiej strony załatwienie formalności z przedsiębiorcą przesyłowym, czyli lokalnym zakładem energetycznym. Dzięki tej bazie fotowoltaika spełni oczekiwania jej użytkowników.
Jak montuje się instalację fotowoltaiczną?
Standardowa fotowoltaika montowana jest najczęściej w ciągu kilku dni. Najpierw budowana jest konstrukcja montażowa, czyli baza do posadowienia paneli fotowoltaicznych. Następnie specjaliści przeprowadzają okablowanie, którym połączone zostaną poszczególne moduły, rozdzielnica, inwerter oraz domowa instalacja elektryczna i grzewcza. Kolejnym krokiem jest ułożenie samych paneli fotowoltaicznych i ich zamocowanie. Gotową konstrukcję łączy się z inwerterem oraz ogniwami, by finalnie skonfigurować system oraz wykonać finalne pomiary elektryczne.