Reklama

Biznes

ML System otworzył pierwszą na świecie produkcję szyb QGlass

Opracowanie Aneta Gieroń
Dodano: 17.12.2021
58559_mlsystem
Share
Udostępnij
ML System z Zaczernia k. Rzeszowa, który działa w Podkarpackim Parku Naukowo-Technologicznym „Aeropolis”,  16 grudnia otworzył pierwszą na świecie linię produkcyjną QGlass – w pełni transparentnych szyb z powłoką kwantową generujących energię elektryczną. 
 
– Urzeczywistniamy założenia strategii „nowej ery kwantowej” na lata 2020-2024. Pierwszym kamieniem milowym jest uruchomienie pionierskiej w skali świata linii produkcyjnej QGlass. To jedno z najważniejszych wydarzeń w 15-letniej historii firmy. Moce wytwórcze nowej linii szacujemy na ok. 60 tys. mkw. w skali roku – twierdzi Dawid Cycoń, prezes ML System.
 
– Uruchomienie produkcji w pełni transparentnych szyb z powłoką kwantową wpisuje się w oczekiwania i potrzeby rynku, a jednocześnie odpowiada na politykę europejską, koncentrującą się na popularyzacji rozwiązań ekologicznych w budownictwie. Od blisko dwóch lat obowiązuje dyrektywa unijna (NZEB – Nearly Zero Energy Buildings), której celem jest znaczne obniżenie zużycia energii w budynkach, przy jednoczesnym wykorzystaniu energii odnawialnej – dodaje Dawid Cycoń. 
 
ML System zainstalował już szyby z powłoką kwantową na przeszklonej elewacji budynku położonego na wysokości 1500 m n.p.m. centrum turystycznego w norweskim Dalsnibba, gdzie, ze względu na przeznaczenie nieruchomości, podstawowym wymogiem była wysoka przezierność szkła oraz niska przepuszczalność energii. Rozwiązanie znalazło także swoje zastosowanie w Polsce, w ramach pilotaży, na budynku biurowym firmy Aluron w Zawierciu oraz w jednym ze sklepów sieci Żabka. Szyby z powłoką kwantową zainstalowano także na fasadzie fabryki QGlass ML System. 
 
Wykorzystaniem produktów na bazie QGlass są już nie tylko przedstawiciele branży budowlanej, ale też motoryzacyjnej. Dowodem są podpisane umowy partnerskie z Guardian Glass oraz Pilkington. Możliwe jest także wdrożenie aktywnych szyb z powłoką kwantową w branży automotive, gdzie spółka realizuje już pierwsze zamówienia bazujące na szybach pasywnych.
 
Nowatorskie szyby z powłoką kwantową QGlass to rozwiązanie opracowane przez naukowców ML System, pozwalające na generowanie darmowej energii elektrycznej ze słońca, przy jednoczesnym zachowaniu przezierności oraz wysokiego współczynnika izolacyjności. Jest to możliwe dzięki rewolucyjnemu wykorzystaniu powłoki składającej się z kropek kwantowych – małych półprzewodników o rozmiarach od kilku do kilkunastu nanometrów. Zamieniają one promieniowanie UV i podczerwone na energię elektryczną. Szyby QGlass posiadają bardzo dobre parametry transmisji światła oraz ograniczają zjawisko nagrzewania pomieszczeń. Na sprawność działania powłok kwantowych nie ma wpływu kąt padania światła. Potrafią generować prąd nawet ze sztucznego oświetlenia. 
 
Założycielami ML System jest Edyta Stanek i Dawid Cycoń. Oboje są absolwentami krakowskiej Akademii Górniczo – Hutniczej w Krakowie. On z Nowego Sącza, ona z niewielkich Żarczyc Dużych w Świętokrzyskim. Po studiach byli pewni, że chcą budować własny biznes. Dokładnie przeanalizowali czynniki społeczne oraz ekonomiczne i wyszło im, że przyszłą firmę powinni założyć w Rzeszowie, albo we Wrocławiu. W tamtym czasie w Krakowie nie było jeszcze tylu międzynarodowych firm co obecnie i nie bardzo widzieli dla siebie miejsce, gdzie mogliby rozwijać biznesowe i menadżerskie ambicje. To były lata 2005 – 2006 i ostatecznie wybrali Rzeszów. Początki firmy związane były z instalacjami elektrycznymi i systemami zabezpieczeń, a już na starcie swojej działalności pozyskali duże kontrakty na systemy niskoprądowe na budowanych w tamtym okresie przejściach granicznych na wschodzie kraju.

Używając języka sportowego “oboje mają ciąg na bramkę”. – Świetnie się uzupełniamy, inspirujemy, może nawet troszkę rywalizujemy między sobą z Edytą – żartuje Dawid Cycoń, prezes ML System S.A. – Ale jedno jest pewne, to wszystko jest naszą wspólną zasługą, a planów mamy bardzo dużo. Na początku naszej działalności, ja bardziej koncentrowałem się na zarządzaniu, a żona na technologii. Z czasem zaczęło się to coraz bardziej przenikać i dziś to ja jestem autorem większości patentów i wzorów przemysłowych, a żona bardziej zajęła się administracją i zarządzaniem. Nieustannie jednak zaskakujemy się pomysłami i ciągle lubimy eksperymentować w laboratorium prosząc naszych współpracowników, by sprawdzili nam niestandardowe rozwiązania, które mogą okazać się nadzwyczajne.

Dzisiaj ML System to wysoce wyspecjalizowana spółka technologiczna z bardzo silnym zapleczem badawczo-laboratoryjnym, oferująca innowacyjne rozwiązania fotowoltaiczne zintegrowane z budownictwem (BIPV). Produkty ML System stanowią atrakcyjną alternatywę dla tradycyjnych materiałów budowlanych. Spółka jest liderem w swojej branży na rynku polskim. Co więcej, zgodnie z raportem Building Integrated Photovoltaic Skylights Market 2020-2027, firma należy do grona kluczowych producentów BIPV na świecie. Oferta spółki to również szeroka paleta produktów tradycyjnej fotowoltaiki, produktów Smart City oraz specjalistycznego szkła, w tym dla branży automotive. Łączna powierzchnia zakładów produkcyjnych z magazynami i centrum badawczo-rozwojowym spółki wynosi ponad 20 tys. m kw. Spółka dysponuje 13 patentami, a 6 zgłoszeń patentowych czeka na rozpatrzenie. Od 2020 r. ML System prowadzi badania w zakresie wykorzystania zjawisk fizyki kwantowej w profesjonalnej diagnostyce medycznej.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy