Środowiska wirtualne i systemy operacyjne są dziś używane właściwie bezpośrednio po instalacji. Jednak prawdą też jest, że w IT to, że coś, jest możliwe, nie oznacza jeszcze, że to dobre wyjście. I tak jest w tym przypadku: bez prawidłowej konfiguracji życie użytkowników może być niepotrzebnie skomplikowane. Oto kilka obszarów, którym warto poświęcić więcej uwagi.
Konfiguracja zabezpieczeń
Bezpieczeństwo jest absolutnie kluczowym aspektem pracy z właściwie każdym systemem informatycznym, dlatego na przykład profesjonalne usługi wdrożeniowe Senetic w dużej mierze skupiają się właśnie na tym zagadnieniu, a i przy samodzielnej konfiguracji warto zacząć właśnie od bezpieczeństwa. Może to oznaczać wprowadzenie i ustawienie zapór sieciowych, ale też konfigurację narzędzi dostarczanych z systemem czy konkretnym środowiskiem – blokady po nieudanych logowaniach czy przede wszystkim ustalenie bezpiecznych reguł haseł i logowania wielopoziomowego dla użytkowników, jeśli taka opcja jest dostępna.
Ustawienia dostępu
Jeśli przeanalizować zakres usług wdrożeniowych na stronie https://www.senetic.pl/software-services/, okaże się, że konfiguracja uprawnień dostępu jest zawsze wysoko na liście priorytetów. To istotne nie tylko dlatego, że wiąże się w wyraźny sposób z bezpieczeństwem, ale również dlatego, że poprawne dostępy usprawniają przepływ dokumentów przy jednoczesnym zapewnieniu ich integralności. Dostęp może być bowiem realizowany na kilku poziomach w zależności od tego, jakie możliwości daje dane środowisko: podgląd, edycja, wykonanie pliku, opatrzenie komentarzem, ale bez ingerencji w oryginalną treść, często z logowaniem dostępów.
Ustawienia wydajności
Każdy system czy środowisko wirtualne są budowane w taki sposób, aby współpracowały z urządzeniami skonfigurowanymi w różny sposób, natomiast wdrażając poszczególne rozwiązania, warto dostosować parametry systemu do możliwości danego urządzenia. Chodzi o to, aby wydajność była wysoka, ale usługi w tle nie ograniczały komfortu pracy na pierwszym planie. Trzeba pogodzić wiele warstw równolegle działających procesów i choć dziś prawie każdy system w dużym stopniu jest w stanie autonomicznie zarządzać dostępnymi zasobami, to dodatkowa konfiguracja może przynieść wymierne korzyści.
Zostaje jeszcze personalizacja
Wydawać by się mogło, że takie detale jak wygląd czy schemat kolorystyczny nie mają większego znaczenia. Faktycznie – nie wpływają one na funkcje, natomiast mogą wpływać na produktywność. A jeśli na jednej maszynie uruchomionych jest kilka urządzeń wirtualnych o podobnej konfiguracji, to właśnie personalizacja często pozwala odróżnić ich interfejsy, a w konsekwencji uniknąć pewnych prostych pomyłek. W przypadku systemów operacyjnych zakres dostępnych opcji konfiguracyjnych jest tu zwykle bardzo szeroki i niekoniecznie musi być w pełni objęty usługami wdrożeniowymi, ale warto dać pracownikom wolną rękę w tym zakresie. Ostatecznie – interfejs systemu operacyjnego i konkretnych programów to element stanowiska pracy, a to każdy chce mieć urządzone po swojemu.