Spółka Battery-Technic z Podkarpackiego Parku Naukowo-Technologicznego „Aeropolis”, stworzyła domowy system zarządzania energią wraz z magazynem energii. Dzięki wynalazkowi nadmiaru energii uzyskanej m.in. z instalacji fotowoltaicznej nie trzeba będzie zwracać do sieci energetycznej, ale zachować i wykorzystać w okresie, kiedy efektywność odnawialnych źródeł energii (OZE) maleje. System wraz z magazynem został dopracowany w ramach programu Platformy Startowe Start In Podkarpackie, a dzięki milionowej dotacji w przyszłym roku ma trafić na rynek.
Rośnie liczba domowych instalacji OZE, a wraz z nią magazynowanie pozyskanej z nich energii w sieci energetycznej staje się problemem. Dlatego państwa europejskie odchodzą od tego modelu i poszukują innych rozwiązań dla magazynowania energii. Takimi technologiami szczególnie zainteresowane są Niemcy i Wielka Brytania. Młoda firma z PPN-T Aeropolis, Battery-Technic, postanowiła rzucić wyzwanie wielkim i znanym konkurentom, i stworzyć polski, innowacyjny, domowy system do zarządzania energią wraz z magazynem energii. Spółka skorzystała ze wsparcia programu Platformy Startowe Start In Podkarpackie, realizowanego przez Rzeszowską Agencja Rozwoju Regionalnego S.A.
– Nasze szeregi zasilają konstruktorzy z wieloletnim doświadczeniem w branży automotiv, zaangażowani m.in. w projekty samochodów z napędem elektrycznym, specjaliści w dziedzinie industrializacji oraz osoby z wieloletnim doświadczeniem w branży elektrotechnicznej, znające doskonale ten rynek i mające już za sobą tworzenie nowych, międzynarodowych marek w tej branży – podkreśla Paula Kulańska z zespołu Battery-Technic.
Startup został założony przez trzech przedsiębiorców. Jakub Kocój jest właścicielem firmy Cadway, powstałej również w programie startowym w RARR S.A. i posiada wieloletnie międzynarodowe doświadczenie w branży samochodowej w zakresie projektowania i prototypowania. Piotr Wolnik, współwłaściciel firmy Kata, to wieloletni praktyk zarządzania produkcją i kilkusetosobowymi zespołami ludzi w branży samochodowej. Trzeci z założycieli startupu, Jacek Lubecki, prezes Hager Polska oraz założyciel firm Hager/Polo, od lat zajmuje się wprowadzaniem nowych produktów oraz budowaniem sieci sprzedaży na polskim i europejskim rynku.
System do zarządzania energią od Battery-Technic jest zintegrowany z magazynem energii zasilanym solarnie i w razie braku zasilania będzie w stanie w pełni pokryć zapotrzebowanie gospodarstwa domowego na energię elektryczną przez określony czas. W porównaniu z większością konkurencji to urządzenie „all in one”, które w jednej obudowie mieści zarówno falownik, sterowanie, jak i zespół bateryjny. Tym samym nie trzeba montować skomplikowanych oraz obszernych instalacji. System jest prosty w rozbudowie oraz łatwy w przyłączeniu, a urządzenie skalowalne w zależności od wymaganej mocy oraz pojemności baterii. Oferuje możliwość pracy wyspowej, czyli funkcję zasilania awaryjnego oraz priorytetyzowanie zasilanych faz. Stwarza również możliwość komunikacji z dostawcą energii elektrycznej oraz odpłatnego udostępniania swoich zasobów do sieci. Zawiera rozwiązanie wspierające fotowoltaikę bez konieczności używania dodatkowego inwertera i falownika. Umożliwia pracę paneli fotowoltaicznych w przypadku braku zasilania sieciowego.
– To rozwiązanie dla osób ceniących sobie niezależność i komfort, bo daje użytkownikom energetyczną niezależność i pozwala zmniejszyć koszty energii do minimum – uważa Zbigniew Wącirz dyrektor handlowy Battery Technic.
W ramach inkubacji w programie Platformy Startowe Start In Podkarpackie, która zakończyła się w styczniu 2021 roku, spółka wykonała: test hipotez biznesowych oraz minimalną wersję produktu (MVP), pakiet techniczny rozwiązania, model 3D rozwiązania, branding spółki i plan dalszych etapów rozwoju projektu. To wszystko przekonało ekspertów Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości do przyznania jej w lipcu 2021 roku niemal 1 mln zł dofinansowania na wprowadzenie rozwiązania na rynek.
– Pieniądze pomogą nam opracować inwerter solarny, moduł bateryjny wraz z modułem BMS, oprogramowanie dla użytkownika i administratora w wersji webowej i mobilnej, a także obudowę urządzenia oraz jego integrację. Dofinansowanie PARP przeznaczone zostanie także na przeprowadzenie certyfikacji systemu i działania marketingowe – wylicza Paula Kulańska.
Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, inteligentny system zarządzania energią w domu od Battery-Technic wejdzie do sprzedaży w drugim kwartale 2022 roku.
Projekt Platformy Startowe Start In Podkarpackie nadal trwa. Nabór do VI tury inkubacji kończy się 15 listopada i kolejne pomysły będą rozwijane w innowacyjny produkt bądź usługę. Do tej pory, licząc od I naboru, zgłoszono już ponad 1500 pomysłów na biznes. Spośród nich do programu inkubacyjnego wybrano ok. 230. Po pracy wykonanej z menedżerami inkubacji z RARR ponad 60 startupów otrzymało dofinansowanie z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości na kwotę ok. 1 mln zł. Zakończenie całego projektu planowane jest na 30 listopada 2022 roku.
Fot. Battery-Technic