Instytut Biotechnologii Stosowanej i Nauk Podstawowych Uniwersytetu Rzeszowskiego w Weryni znalazł się czołówce naukowej Polski. To jedyny instytut uczelni, którego osiągnięcia naukowe i badawczo-rozwojowe oceniono tak wysoko. W ten sposób znalazł się wśród najlepszych ośrodków naukowych, m.in. Uniwersytetów Warszawskiego i Jagiellońskiego czy biotechnologii z Gdańska.
Ocenę przeprowadził Komitet Ewaluacji Jednostek Naukowych, który bierze pod uwagę jakość kształcenia oraz prowadzonych badań i rozwój naukowy wydziałów lub instytutów. Osiągnięcia instytutu z Weryni okazały się na tyle znaczące, że przyznano mu kategorię A.
– To prestiż naukowy świadczący o bardzo dobrym potencjalne naukowym naszej jednostki szczególnie pod względem aktywności naukowej kadry (osiągnięć naukowych, publikacji). Obecnie jesteśmy w kategorii z wieloma liczącymi się ośrodkami naukowymi jak Kraków czy Warszawa. Ocena jest efektem przede wszystkim ciężkiej, systematycznej pracy wszystkich pracowników Instytutu Biotechnologii, jak również istniejącego bardzo dobrego zaplecza badawczego, które otrzymaliśmy dzięki funduszom z programu Rozwój Polski Wschodniej. Jesteśmy żywym przykładem, że program wspierania ośrodków nauki regionów wschodnich Polski we wdrażaniu, którego uczestniczy m.in. PARP działa i przynosi wymierne efekty – mówi dr Maciej Wnuk, zastępca kierownika instytutu.
Rzeczywiście instytut ma się czym pochwalić. Opracowania naukowe pracowników publikowane są w czasopismach z listy filadelfijskiej (lista czasopism naukowych opracowana i aktualizowana przez Institute for Scientific Information, które są najlepszymi z branży, a publikacja w nich ma większą wagę niż w mniej znanych czasopismach – przyp. red), prowadzone badania są na światowym poziomie, z weryńską jednostką współpracują międzynarodowe ośrodki naukowo-badawcze. Opracowują też patenty i ściśle współpracują z biznesem, m.in. z firmami produkującymi leki dermatologiczne dla zwierząt, dla których prowadzą badania. Wśród studentów i pracowników biotechnologii są stypendystami Fundacji Nauki Polskiej i laureatami konkursów na granty naukowe.