Reklama

Biznes

Hale stalowe – podstawowe elementy konstrukcyjne

Materiał Partnera
Dodano: 02.11.2021
57409_foto-tyt-resizer-750q75
Share
Udostępnij
Hale stalowe wykorzystywane są nie tylko jako budynki przemysłowe, lecz także jako magazyny, centra logistyczne, obiekty widowiskowo-sportowe czy centra handlowe. Ich niewątpliwymi zaletami są krótki czas budowy i niskie koszty w porównaniu do budynków murowanych, możliwość łatwej rozbudowy oraz trwałość konstrukcji. Z czego dokładnie wykonuje się hale?
 
Hale stalowe z roku na rok zyskują na popularności. Coraz więcej inwestorów decyduje się na budowę tego typu obiektów głównie ze względu na to, że koszt hali stalowej jest zdecydowanie niższy niż hali murowanej. Znaczenie ma również czas – mimo stopnia skomplikowania przedsięwzięcia, produkcja hal stalowych trwa stosunkowo krótko, licząc od momentu stworzenia projektu do oddania obiektu do użytkowania. Dzięki temu firmy, które chcą jak najszybciej rozpocząć sprzedaż albo potrzebują miejsca do przechowywania towarów, nie muszą długo czekać na tą możliwość. Jak wygląda budowa hali stalowej?

Konstrukcja nośna hali stalowej

Podstawowe elementy konstrukcyjne hali stalowej stanowiące konstrukcję nośną obiektu to ramy blachownicowe złożone ze słupów i rygli wykonanych z profili dwuteowych o zmiennej szerokości na długości każdego elementu oraz usztywnienia wiatrowe. W zależności od potrzeb stosuje się również konstrukcje kratownicowe – układ prętowy tworzący charakterystyczne trójkątne pola. System blachownicowy sprawdza się tam, gdzie słupy podpierające mogą być rozstawione co średnio 7,5 m, zaś kratownicowy w obiektach, w których wymagany jest większy rozstaw podpór – nawet co 12 m i więcej.
 
Konstrukcję drugorzędową stanowią płatwie dachowe i rygle ścienne. Płatwie dachowe wykonuje się z profili zimnogiętych typu Z albo płatwi kratownicowych. Ściany oraz inne elementy, w tym obramowania pod doki przeładunkowe lub bramy tworzą profile zimnogięte lub gorącowalcowne.
 
Szukasz doświadczonego generalnego wykonawcy hal stalowych, który ma kilkaset realizacji w swoim portfolio? Sprawdź ofertę firmy Commercecon: https://commercecon.pl/obiekty-przemyslowe/hale-stalowe/
 

Obudowa ścian i pokrycie dachu

A co z obudową ścian? Każdy producent hal stalowych oferuje zazwyczaj kilka rozwiązań technicznych do wyboru. Najpopularniejsze są dwie warstwy blachy przedzielone izolacją z wełny, płyty warstwowe oraz połączenie izolacji, wełny i kasety. Rozwiązania te różnią się między sobą nie tylko właściwościami, lecz także ceną.
 
Jeżeli chodzi o pokrycie dachu, hale stalowe – konstrukcje zarówno z profili zimnogiętych typu Z, jak i płatwi kratownicowych – pokrywa się kolejno warstwami blachy, izolacji termicznej i membrany PCV, samą płytą warstwową albo dwiema warstwami blachy trapezowej przedzielonej wełną. Te technologie pozwalają uzyskać pożądaną izolacyjność termiczną i szczelność, a przy tym są trwałe i odporne na warunki atmosferyczne.
 
Dodatkowo warto pamiętać, że konstrukcję stalową można uzupełnić o elementy akcesoryjne takie jak wspomniane już doki załadowcze, bramy, świetliki dachowe, pasma okienne, klapy wentylacyjno-dymowe, suwnice oraz pomosty technologiczne.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy