W dobie dzisiejszych technologii trudno sobie wyobrazić, by przedsiębiorstwo zajmujące się produkcją nie korzystało ze specjalistycznego oprogramowania. Jednym z narzędzi, które znacząco wpłynie na optymalizację różnych obszarów działalności, kontrolę i efektywne zarządzanie, jest system ERP.
System ERP to skrót od Enterprise Resources Planning. Oprogramowanie to służy do kompleksowego zarządzania całym przedsiębiorstwem z zastosowaniem jednej wspólnej bazy danych. Dzięki temu wszystkie procesy przebiegają znacznie sprawniej. Tyle w teorii, a jak to wygląda w praktyce? Jakie korzyści będziemy czerpać z tego, że zdecydujemy się na wdrożenie systemu ERP dla produkcji?
1. Możliwość sprawnego zarządzania technologiami produkcji
Aby firma odnosiła sukcesy, należy zoptymalizować wszystkie obszary jej działalności. W przypadku przedsiębiorstwa produkcyjnego będzie to zarządzanie produkcją. System ERP pozwoli kontrolować procesy produkcyjne, zarządzać recepturami i maszynami.
2. Stała kontrola nad stanem zaopatrzenia i dostawami
Kolejną kwestią, na jaką warto zwrócić uwagę, jest możliwość stałego kontrolowania stanów magazynowych, zaopatrzenia i terminów dostaw. Będziemy mieć pełną wiedzę na temat tego, jaką część partii już zużyto i kiedy trzeba zamówić kolejną partię, aby produkcja nie miała przestojów.
3. Przejrzyste planowanie produkcji pod zamówienie i produkcji długookresowej
System ERP dla produkcji przemyślano w taki sposób, by można było planować produkcję pod kątem okresów i faz produkcyjnych. Możemy zastosować tutaj różne podejścia. Przykładowo da się tworzyć plany na podstawie tego, jak kształtowały się obroty do tej pory albo jak wyglądają plany sprzedażowe.
4. Kontrola finansów i rozliczanie produkcji
Optymalizacja to nie tylko stały i niczym niezmącony proces produkcji, ale także kontrola finansów, zarządzanie kosztami i nieustanne monitorowanie, czy środki są wydawane zgodnie z harmonogramem. Funkcje, jakie znajdują się w systemach ERP, tego typu usprawnienia zagwarantują. Wszystko będzie przejrzyste, a analizy i raporty dostarczą cennej wiedzy.
5. Szybsza komunikacja między działami firmy
Poprzednie usprawnienia dotyczyły głównie samego procesu produkcyjnego i tego, co się z nim wiąże. Jednak ERP to coś znacznie więcej. Praca na jednej bazie danych ma znaczenie dla wszystkich komórek firmy. Przełoży się to na lepszą i sprawniejszą komunikację. ERP pozwoli także wyeliminować błędy związane z czynnikiem ludzkim.
6. Zarządzanie produkcją online
Systemy ERP pozwalają na pracę w trybie online. Oznacza to, że możemy z dowolnego miejsca zarządzać wszystkimi procesami firmy, mając do dyspozycji dokładnie te same dane, jak wtedy, gdybyśmy byli w biurze.
7. Lepsza obsługa klienta
Dla rozwoju każdej firmy także tej specjalizującej się w produkcji duże znaczenie ma jakość zarządzania relacjami z klientem. Dzięki systemowi ERP w organizacji będzie panować ład, dane o kliencie i jego potrzebach będą uporządkowane, a tym samym będzie wyżej oceniał jakość obsługi.