Reklama

Biznes

Innowacyjne projekty informatyczne są prowadzone w Przemyślu

Aneta Gieroń
Dodano: 16.08.2013
6639_order-of-code
Share
Udostępnij
Firma Order of Code z Przemyśla założona przez Wita Więcha, nie jest największą i nie działa w metropolii. Na pewno jednak opracowuje jedne z najbardziej zaawansowanych rozwiązań technologicznych na świecie wykorzystywanych w branży informatycznej. Choćby komputerową analizę języka naturalnego, dzięki czemu już wkrótce wydając polecenie naszemu telefonowi komórkowemu będziemy mieli pewność, że ten „zrozumie” kontekst i zamówi nam chociażby bilety samolotowe na wakacje we Francji dla całej rodziny. Dlatego fakt istnienia firmy Order of Code dość często zaskakuje na Podkarpaciu, ale już nie w Polsce, czy na świecie.
 
Komputerowa analiza języka
 
Firma nie ma własnego produktu, jest czymś w rodzaju laboratorium informatycznego, zespołu naukowo-programistycznego, który z całego świata dostaje trudne problemy informatyczne do rozwiązania. Jednym z najbardziej innowacyjnych projektów, nad jakim pracuje zespół Order of Code, jest komputerowa analiza języka naturalnego. Maszyny coraz lepiej radzą sobie z przetwarzaniem ludzkiej mowy na tekst pisany, jednak samo zapisanie języka naturalnego w postaci znaków alfabetu to zadanie stosunkowo proste. Trudniej nauczyć komputer „rozumieć” tekst, czyli przetwarzać słowa kluczowe na komendy i omijać wszystkie pozostałe słowa, którymi, na co dzień posługujemy się w rozmowach między ludźmi, a które komputerowi nie są do niczego potrzebne.
 
Już dziś telefony z systemami iOS i Android są w stanie spełniać proste prośby. – Na Dalekim Wschodzie połowa ruchu internetowego pochodzi z urządzeń mobilnych: tabletów, telefonów komórkowych itd. Europa i Ameryka na razie są w tyle, ale również zmierzają w tę stronę. A przy urządzeniach mobilnych sterowanie głosowe wydaje się naturalnym kierunkiem rozwoju. W?ciągu najbliższej dekady będziemy mieli dobre systemy automatycznej translacji czy sterowania głosem – uważa Wit Więch.
 
Internet motorem rozwoju
 
Zdaniem założyciela Order of Code, obecny rozwój techniki jest wręcz skokowy, a takie przyspieszenie możliwe było dzięki Internetowi, który można by porównać do starożytnej skarbnicy, czyli Biblioteki Aleksandryjskiej. Ta była jednak dostępna dla nielicznych, a Internet, który jest dziś centrum światowej wiedzy, dostępny jest prawie wszędzie i prawie dla każdego. Dzięki temu każdy człowiek, nawet z najdalszego zakątku świata może coś wnieść od siebie do nauki. Ta międzynarodowa współpraca, wymiana myśli, pomysłów przynosi właśnie skokowy rozwój techniki, jakiego dotychczas na świecie nie było.
 
Oczywiście trzeba pamiętać, że Internet ma swoje ciemne i jasne strony. Większość użytkowników nastawiona jest na bierny odbiór informacji lub tworzy tzw. szum informacyjny. Jednak nawet ta pozostała, niewielka, ale bardzo twórcza cześć społeczności internetowej, przyczynia się do  wielkiego postępu nauki.
 
Zawsze najcenniejszy pozostaje ludzki mózg, dlatego niebezpiecznym zjawiskiem staje się bezgraniczne zaufanie, jakim człowiek obdarza Internet. Coraz częściej przestajemy myśleć i czekamy, co nam „powie” Internet, coraz częściej nie potrafi już żyć i tworzyć bez komputera. – To wywołuje ogromne zmiany w świecie i stosunkach międzyludzkich. Czy na lepsze, a może na gorsze? Nie wiem, dziś nie potrafimy jeszcze odpowiedzieć na to pytanie – uważa Wit Więch.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy