Reklama

Biznes

Konferencja #PdlaP – Projekty dla Potencjału

Materiał Partnera
Dodano: 08.07.2021
54951_pdp
Share
Udostępnij
Innowacyjne technologie, kierunki zmian i trendy w kształtowanej na nowo rzeczywistości były tematem drugiej edycji Konferencji #PdlaP – Projekty dla Potencjału, zorganizowanej w maju br. Niemal 50 prelegentów – naukowców, menedżerów i przedsiębiorców – dzieliło się doświadczeniem z wdrażania innowacji, badań nad wynalazkami i współpracy nauki z biznesem, szukając najlepszych scenariuszy dla rozwoju firm i gospodarki województwa podkarpackiego.
 
Konferencja #PdlaP to inicjatywa Podkarpackiego Centrum Innowacji, którego celem jest budowa platformy komunikacji i współpracy pomiędzy nauką i biznesem, a w efekcie tego zwiększanie poziomu innowacyjności oraz wzrostu wartości dodanej województwa. W ciągu dwóch lat intensywnej pracy PCI stworzyło Podkarpacką Sieć Laboratoriów Badawczych i Wzorcujących, sfinansowało 88 projektów badawczo-rozwojowych naukowców uczelni regionalnych, a niebawem udostępni młodym wynalazcom znakomicie wyposażone pracownie. Konferencję #PdlaP dedykowano przedstawicielom świata biznesu, nauki, menedżerom i właścicielom firm poszukujących inspiracji, wiedzy i wskazówek, w którym kierunku iść, jak budować swoją organizację w warunkach zmian, jakie dziś następują.
 
O trendach technologicznych i Nowym Światowym Porządku mówił otwierający konferencję Jacek Kubrak, Prezes Zarządu PCI. W wykładzie pt. „Wielki Reset: kluczowe zmiany w biznesie i nauce do roku 2030. Szanse i Zagrożenia” zwrócił on uwagę na wyzwanie, jakim jest odpowiedź na pytanie: „Człowiek dla technologii, czy technologia dla człowieka?”, osadzając tę kwestię na kanwie kurczących się zasobów planety oraz wzrastającej degradacji środowiska naturalnego. – Przykładowo, w ciągu 100 lat straciliśmy na świecie ok. jedną trzecią ziemi uprawnej, a 52 proc. pozostałych gruntów rolnych jest dotkniętych postępującą degradacją gleby. Konsekwencją tego jest szybki rozwój obszarów FoodTech i AgriTech, które ukierunkowane są zarówno na stworzenie nowych produktów żywnościowych opartych na komponentach pochodzących z roślin, jak również na ich uprawę zapewniającą surowce w oderwaniu od stanu otaczającej nas biosfery. Obszarem rozwoju obarczonym ryzykiem są także technologie modyfikujące DNA roślin, zwierząt i człowieka. Z jednej strony umiejętności z tym związane mogą rozwiązać wiele problemów, z drugiej zaś stawiają fundamentalne pytania o to, czym jest natura życia, a także kim lub czym jest człowiek. Jakie są granice podejmowanych działań, czy ich po prostu nie ma – zwrócił uwagę Jacek Kubrak. 
 
Kolejnym ważnym wyzwaniem, przed jakim stoi cywilizacja, jest eksploracja kosmosu. Z jednej strony  potrzebujemy dokonać tej ekspansji, lecz z drugiej – szkodliwość oddziaływania promieniowania jonizacyjnego na DNA człowieka może być istotną barierą. Z tego wyzwania prelegent wyprowadził kolejne zapytanie o to, czy kosmos powinien być eksplorowany przez człowieka, czy też przez roboty obdarzone sztuczną inteligencją, a może nawet świadomością.
 
– Czwarta rewolucja przemysłowa, 5G, a za chwilę 6G, eksploracja kosmosu, głębin oceanów oraz podążający za tym rozwój społeczny i polityczny – dają możliwość budowy bardziej zrównoważonego świata. Rozwijając firmy, należy o tym pamiętać i patrzeć nie tylko na to, co jest dziś, ale wybiegać w przyszłość – podkreślał prezes Kubrak. – Warto też zadać pytanie, czy nabierające pędu poświęcenie naszego człowieczeństwa na rzecz przetrwania gatunku ludzkiego jest jedynym kierunkiem. Czy aby transhumanizm, czy to w formie zmiany naszego DNA, czy też łączący człowieka z maszyną, nie jest rozwiązaniem tylko pozornie prostym i skutecznym. A może jednak postawienie na człowieka i jego nieograniczony potencjał doskonalenia jest tym, za czym warto podążać? To dylemat, na który im szybciej sobie odpowiemy, tym klarowniejsza będzie nasza przyszłość. 
 
Za dynamicznymi trendami może nadążyć jedynie gospodarka oparta na wiedzy, a taka wymaga szerokiej współpracy świata nauki i biznesu. O tym, jakie są w tym względzie perspektywy dla podkarpackich uczelni i firm, rozmawiano podczas panelu moderowanego przez dr hab. Dariusza Tworzydło, prof. UW. Badania wskazują, że w Polsce tylko około 5 proc. naukowców współpracuje z przemysłem w projektach badawczo-rozwojowych. Wojciech Materna, Prezes Stowarzyszenia Informatyka Podkarpacka, stwierdził, że presja i niedobór czasu, pod jakimi pracują przedsiębiorcy, utrudnia współpracę z kadrami na uczelniach, które są mocno zaangażowane w dydaktykę i pracę naukową. Podkarpackie uczelnie służą biznesowi i wykonują dla niego unikalne ekspertyzy, ale ten potencjał nie jest do końca wykorzystany. Biznes ma niewystarczającą wiedzę o ich możliwościach. Zdaniem Ryszarda Jani, Prezesa Stowarzyszenia Wschodni Sojusz Motoryzacyjny, przenikanie się tych dwóch światów byłoby lepsze, gdyby firmy budowały w Polsce centra badawczo-rozwojowe. Te w naturalny sposób pracowałyby z uczelniami. Takiej integracji sprzyja także współpraca dotycząca kształcenia kadr. – Dla dużych firm jest to ważne. Współpracujmy więc w zakresie dydaktyki, kształcenia nowoczesnych kompetencji, jakich oczekują nasi przedsiębiorcy. Jeżeli młodzi ludzie odpłyną z regionu, to trudno będzie mówić o zrównoważonym rozwoju Podkarpacia – zwracał uwagę dr hab. Zbigniew Barabasz, prof. KPU, Rektor Karpackiej Państwowej Uczelni w Krośnie. Ten aspekt współpracy podkreślali również: dr inż. Ryszard Pukała, Prorektor ds. studenckich PWSTE w Jarosławiu i dr inż. Mateusz Kaczmarski, Rektor UP im. Jana Grodka w Sanoku.

O potrzebie profesjonalizacji działań obydwu stron mówił Krzysztof Borowicz, Dyrektor ds. rozwoju technologii PCI. – Warto myśleć o rozwiązaniach, które powodują transfer wiedzy wzajemnie, o projektach, które oparte są na wspólnej pracy. Przedsiębiorca, idąc do uczelni, często nie wie, czego może oczekiwać. Pracując nad przenikaniem się tych środowisk, oczekujemy otwartości. Włączamy kolejne uczelnie do Programu grantowego PCI, badamy oczekiwania, organizujemy wsparcie doradcze i szkoleniowe. Wszystko to niesie wartość dla naukowców i praktyków i wpływa pozytywnie na rozwój innowacji w regionie. Dlatego nieustannie zapraszamy do współpracy i korzystania z oferty PCI wszystkich przedstawicieli świata nauki.
 
Krzysztof Staszewski, Prezes Zarządu Podkarpackiego Funduszu Rozwoju, przyznał, że po przeprowadzonych rozmowach z przedsiębiorcami oraz przeanalizowaniu rynku wskazać należy, iż istotną barierą blokującą rozwój firm jest nieposiadanie przez nie wystarczających środków finansowych, które pozwalałyby im na zwiększenie ekspansji. Przedsiębiorcy wymieniają tę barierę obok innych istotnych barier, jak m.in. skomplikowane przepisy prawno-skarbowe. – Przepisów nie zmienimy, ale kapitału możemy szukać, korzystając chociażby z preferencyjnych, niskooprocentowanych pożyczek, jakich udziela np. nasz fundusz. Ważne jest również rozwijanie instytucji otoczenia biznesu, które doradzałyby, jak wejść na rynek, jak pozyskać technologię, pracowników. Instytucje te również należałoby objąć wsparciem, aby mogły rozwijać się na równi z innymi branżami.
 
Wiele przykładów innowacji, które zawdzięczamy pracy naukowców, wskazał dr hab. inż. Piotr Jankowski-Mihułowicz, prof. PRz. – Wyniki pracy naukowca są obecne w produktach wielu firm. Patrząc na moją branżę elektroniki i telekomunikacji – dołożyliśmy cegiełkę do płatności zbliżeniowych, bezprzewodowego odbierania paczek, paszportów biometrycznych. Tak, innowacje wymagają olbrzymich nakładów finansowych, ale przy współpracy biznesu i nauki kluczowe jest nie tylko uzyskanie natychmiastowego efektu biznesowego, ale przede wszystkim budowa zaplecza intelektualnego firmy. Konsekwentnie realizowana praca może zaowocować przedsiębiorstwem zbudowanym na nowoczesnej wiedzy. Mamy startup Talkin’Things, którego centrum badawczo-rozwojowe powstawało na Politechnice Rzeszowskiej. Firma dostarcza rozwiązania z zakresu techniki radiowej identyfikacji obiektów RFID. Rozrosła się, zainwestowały w nią fundusze venture capital, a nasz zespół wspiera tę firmę w realizacji wielkich przedsięwzięć dla światowych potentatów. 
 
Konferencja #PdlaP objęła w sumie ponad 20 paneli dyskusyjnych i wykładów eksperckich. PCI zorganizowało ją we współpracy z podmiotami zrzeszonymi w Koalicji na rzecz rozwoju Regionalnego Ekosystemu Innowacji i Startupów (REIS): Klastrem Firm Informatycznych Polski Wschodniej, G2A Arena, Stowarzyszeniem na rzecz Rozwoju i Promocji Podkarpacia „Pro Carpathia”, Podkarpackim Funduszem Rozwoju, Rzeszowską Agencją Rozwoju Regionalnego, Rzeszowską Lożą Business Centre Club, Wschodnim Sojuszem Motoryzacyjnym, Państwową Wyższą Szkołą Techniczno-Ekonomiczną w Jarosławiu oraz Wyższą Szkołą Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.
 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy