Reklama

Biznes

Zagłębie dronowe na Podkarpaciu – od szkoleń aż po międzynarodowe targi

Materiał Partnera
Dodano: 22.03.2021
52911_aneta_kus
Share
Udostępnij
W ciągu sześciu lat blisko tysiąc kursantów uzyskało uprawnienia operatora drona, realizując szkolenie w Centrum Naukowo-Technologicznym Systemów Bezzałogowych Sp. z o.o. Wciąż można zostać tutaj pilotem drona, a ponadto firma wychodzi z nowymi propozycjami szkoleń specjalistycznych – są to m.in. warsztaty składania dronów wyścigowych oraz „Podniebna fotografia”. W planach zaś są międzynarodowe targi Dron Expo, organizowane we współpracy z ogólnopolskim Klastrem Systemów Bezzałogowych, którego działalność koordynuje Centrum.
 
Centrum Naukowo-Technologiczne Systemów Bezzałogowych powstało w Rzeszowie w 2015 roku. – Naszym celem było promowanie bezpiecznego wykonywania lotów dronami. Systemy bezzałogowe dopiero zaczynały być popularne, ale zainteresowanie ich użytkowaniem rosło lawinowo. W ciągu sześciu lat przeszkoliliśmy blisko tysiąc operatorów UAV – bezzałogowych statków powietrznych – mówi Aneta Kuś, prezes Centrum Naukowo-Technologicznego Systemów Bezzałogowych Sp. z o.o.  
 
Organizacja wspiera także badania nad dronami, wdraża innowacyjne rozwiązania i prowadzi certyfikację. Uzupełnieniem działalności szkoleniowej stały się duże branżowe wydarzenia. Największe to dwie edycje Dron Show Rzeszów, w latach 2015-2016. – Te targi miały rozrywkowy charakter, towarzyszyły im wyścigi dronowe, które stają się pasją coraz większej liczby osób. Teraz postanowiliśmy rozszerzyć ich formułę i zorganizować Dron Expo – międzynarodową imprezę, z udziałem firm z wielu krajów, wystawami, prelekcjami i debatami. Pandemia nie pozwoliła zrealizować tego planu w 2020 roku, ale kiedy tylko imprezy masowe na powrót wrócą do kalendarzy imprez, takie targi przygotujemy – zapewnia Aneta Kuś.  
 
Do tego czasu firma koncentruje się na organizacji szkoleń związanych z systemami bezzałogowymi i bezpieczeństwem wykonywania lotów. Prowadzi je w całej Polsce, współpracując z doświadczonymi trenerami. Kursanci zdobywają uprawnienia do pilotowania bezzałogowych statków powietrznych, zarówno pozostających w zasięgu, jak i poza zasięgiem wzroku operatora. Szkolenia obejmują operowanie dronami różnych typów, o wadze do 25 kg. Wiedza teoretyczna szkoleń obejmuje prawo lotnicze, meteorologię, budowę statków lotniczych oraz zasady ich działania i bezpiecznego wykorzystania, zaś szkolenie praktyczne przygotowuje kursantów nie tylko do egzaminów końcowych, ale przede wszystkim do wykonywania bezpiecznych i efektownych lotów. Od 2021 roku uprawnienie do pilotowania dronów zdobyte w Polsce będą obowiązywały we wszystkich krajach członkowskich Unii Europejskiej (część państw jest jeszcze na etapie dostosowywania swoich przepisów).   
 
W ostatnim czasie do oferty wprowadzono także nowe, specjalistyczne warsztaty – „Podniebną fotografię”, składanie dronów wyścigowych, a także fotogrametrię dronową i wykorzystanie kamer termowizyjnych m.in. w rolnictwie, leśnictwie, fotowoltaice. 
 
Nowoczesny kurs fotografii dronowej „Podniebna fotografia” prowadzą: fotograf Tadeusz Poźniak oraz konstruktor dronów Grzegorz Łobodziński.  Edycję wiosenną zaplanowano na Roztoczu, 26-28 marca. Kolejne również odbędą się w pięknych przyrodniczo miejscach – każda edycja w innym, gdzie uczestnicy poćwiczą wykonywanie zdjęć o różnych porach dnia.  
 
W warsztatach składania dronów wyścigowych mogą wziąć udział zarówno dorośli, jak i młodzież. Wyścigi z użyciem dronów klasy 250 są bardzo popularne. Fanów tego sportu liczy się w tysiącach, a wyścigi odbywają się na całym świecie. Organizowane przez rzeszowskie Centrum warsztaty mogą być początkiem przygody na całe życie. Nie trzeba mieć własnego drona, podczas warsztatów uczestnik dostaje zestaw części do montażu i wsparcie eksperta. 
 
Centrum koordynuje działalność pierwszego polskiego Klastra Systemów Bezzałogowych. – Ta branża opiera się na współpracy różnych dziedzin działalności gospodarczej. Producenci dronów współpracują z firmami branży lotniczej, informatycznej, fotograficznej i filmowej. Zależy nam na wspieraniu tej kooperacji i koncentrujemy się na rozwoju klastra w tym właśnie kierunku – zapowiada szefowa Centrum Naukowo-Technologicznego Systemów Bezzałogowych.
 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy