Reklama

Biznes

NieŚpijBoCięPrzegłosują. Każdy głos jest ważny!

Aneta Gieroń
Dodano: 19.09.2023
Fot. Grzegorz Bukała/Urząd Miasta Rzeszów
Fot. Grzegorz Bukała/Urząd Miasta Rzeszów
Share
Udostępnij

Dlaczego warto brać udział w wyborach?! Bo każdy głos jest ważny! Samorządy i osoby publiczne biorą udział w społecznej kampanii profrekwencyjnej Unii Metropolii Polskich, która odbywa się pod hasłem #NieŚpijBoCięPrzegłosują, a która ma zachęcić do pójścia na wybory 15 października.

– Głosowania w wyborach nie odpuściłem nigdy. Dlaczego ktoś miałby decydować za mnie? Obowiązkiem każdego z nas jest korzystanie z przywileju, jakim jest możliwość oddania głosu za wizją Polski najbliższą naszym oczekiwaniom i przekonaniom. Głosując biorę odpowiedzialność za mój kraj i jego przyszłość, za to, jaką rolę Polska będzie pełnić w Europie, jak będą wyglądały nasze relacje z sąsiadami, czy nasz kraj będzie się rozwijać czy też będzie trwał w marazmie – mówi Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa. Stolica Podkarpacia włączyła się w kampanię, która została zainaugurowana w piątek w Warszawie.

– „Nie śpij, bo cię przegłosują” to jest hasło z 89 roku. Unia Metropolii Polskich włącza się w tą kampanię profrekwencyjną, którą zaproponowało miasto Gdańsk. Pamiętacie państwo wybory 89 roku. Ja z tym hasłem i ulotkami stałem pod biurami, gdzie dochodziło do tego głosowania, najważniejszego w naszej historii. Teraz te wybory są równie ważne i te wybory są o tym, czy w Polsce będzie samorząd – powiedział podczas inauguracji kampanii prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. 

O wsparciu kampanii mówili podczas piątkowej konferencji Jolanta Kwaśniewska, prof. Marzena Dębska, Piotr Kędzierski, Andrzej Saramonowicz, Gosia Baczyńska czy Małgorzata Rozenek-Majdan.

Idź na wybory 15 października – każdy głos się liczy

– Moje pacjentki mówią mi, że nie mają na kogo głosować, że ich głos się nie liczy. – opowiadała podczas konferencji prof. Marzena Dębska – Chcę wam powiedzieć, że wasz głos ma znaczenie. My kobiety jesteśmy ogromną siłą, która jest w stanie zmienić rzeczywistość!

Frekwencji w pełni wolnych i demokratycznych wyborach parlamentarnych nie udało się w Polsce pobić od ponad 100 lat. W 1919 roku wyniosła ponad 70 proc. W niektórych okręgach przekraczała nawet 90 proc., a w żadnym z nich nie spadła poniżej 60 proc. W 1989 roku głosowało niewiele ponad 62 proc. obywatelek i obywateli. Potem było już tylko gorzej

– Wybory to święto demokracji, prawo i przywilej, ale też obywatelski obowiązek. 15 października to będzie najważniejszy dzień po 1989 roku. Nie prześpijmy tego dnia! – mówiłTadeusz Truskolaski, Prezydent Białegostoku i Prezes Unii Metropolii Polskich.

Kampania została stworzona przez Miasto Gdańsk, ale bardzo szybko dołączyły do niej miasta zrzeszone w Unii Metropolii Polskich im. Pawła Adamowicza: Białystok, Bydgoszcz, Katowice, Kraków, Lublin, Poznań, Rzeszów, Szczecin, Warszawa i Wrocław. Dołączyły też organizacje samorządowe, m.in. Związek Miast Polskich, Związek Powiatów Polskich czy Związek Województw RP. W inicjatywę angażują się osoby ze świata nauki, kultury, dziennikarstwa czy organizacji pozarządowych.

Szczegółowe informacje o kampanii dostępne są na stronie internetowej: www.niespij.pl

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy